Před necelým rokem se zasnoubili na dovolené ve Vietnamu a od té doby plánovali, jak bude vypadat jejich svatební den. Teď Honza s Petrou nevědí, jestli mají květnový termín obřadu zrušit, nebo se budou moci vzít aspoň v rodinném kruhu. V podobné nejistotě jako oni jsou tisíce dalších ženichů a nevěst, řada z nich navíc už přišla o desetitisíce korun na zaplacených zálohách.
„Chtěli bychom miminko a svatbu jsme plánovali ještě před tím. Teď ale vůbec nevíme, jak to bude. Nikdo nám není schopný nic říct a poradit,“ popisuje Honza aktuální situaci.
Navíc řeší, že jeho snoubenka má rodinu na Slovensku, takže by polovina hostů stejně kvůli zákazu cestování nemohla do Česka dorazit. „Teď to plánujeme tak, že se v červnu vezmeme na úřadě, pokud to bude možné. Oslavu uděláme, až se opatření uvolní,“ říká smířeně Honza.
Dodává, že když Petru žádal o ruku, jejich svatební den si oba představovali úplně jinak. Není proto divu, že jeho partnerka svatbu obrečela. „Víme, že to není tragédie. Ale je to zkrátka den, na který chcete celý život vzpomínat,“ vysvětluje Honza.
Podobně jako Honza s Petrou jsou na tom tisíce dalších snoubenců. Na Facebooku dokonce vznikla skupina s názvem „Svatba v ohrožení“, která má už přes dva a půl tisíce členů. Ti tam například řeší, co s prstýnky, ve kterých už je vyryté zrušené datum, jak naložit s plánovanou svatební cestou nebo skutečnost, že už přišli o desetitisíce korun, které zaplatili jako zálohu.
Řada lidí už musela svatbu oželet
Svatby už museli zrušit ti, kteří je měli naplánované ve druhé polovině března nebo v dubnu. Vláda je zakázala usnesením v rámci nouzového stavu od 12. března a úřadům přišel matriční pokyn, podle kterého existuje v oddávání jediná výjimka. Svatba se může konat, je-li život snoubence přímo ohrožen. V žádném jiném případě se obřad konat nemůže, a to ani na úřadě.
Zda budou takto přísná opatření platit i v květnu a červnu, není vůbec jasné. Podle informací CNN Prima News se o tom má diskutovat na vládě. V nejistotě jsou i svatební agentury, svatební fotografové, cukrářky i provozovny, které nabízejí své prostory ke konání sňatků.
Podle Petry G., která vlastní malou svatební agenturu, je nejhorší právě nejistota a nulové informace. „Vyšlo pár článků v nějakých svatebních magazínech, ale z těch je samozřejmě vidět, že také nemají žádné informace, takže jsme všichni v úplném informačním vakuu,“ popisuje.
„Co se týká květnových svateb, tam trochu doufáme, že budou moct proběhnout. I když žádné informace a výhledy nejsou. Klienti se dotazují, co mají dělat, ale my nevíme, co poradit,“ říká koordinátorka.
Většinu termínů se proto snaží přesunout na září a říjen. Podotýká však, že s náhradními daty je to komplikované, protože soboty od srpna dál jsou i tak dost plné. „Svatby se tedy teď ze sobot přesouvají na neděle, čtvrtky či konec října a snoubenci musejí dělat kompromisy,“ uvádí Petra G.
Nevěsta Martina, která plánuje veselku v červnu, doufá, že ji nebudou muset zrušit. „Snad to proběhne, jsem optimista, věřím, že to bude v pohodě. Maximálně budeme v rouškách, což bude zase super unikát,” usmívá se s nadhledem.
Optimista je i ženich Vítězslav, s přítelkyní mají datum svatby v srpnu. „V přípravách zatím pokračujeme. Ale nejsme si jistí, zda majitel prostor, kde se má svatba konat, situaci finančně ustojí, když přijde minimálně o polovinu sezóny,“ vypráví Vítězslav. Obřad by odsouval nerad. „Obávám se, že kdybychom museli svatbu odkládat na příští rok, tak si to mezitím partnerka rozmyslí,“ vtipkuje.
Vždy se našel způsob, jak se vzít, říkají koordinátorky
Další ze svatebních agentur, které CNN Prima News oslovila, snoubencům radí, ať počkají s rušením svatby do nejzazšího možného termínu. „Tedy jakmile zjistí, že se jich opatření bude termínově také týkat. Do té doby totiž nemají co ztratit, spíše naopak by nakonec mohli být nešťastní, že svatba mohla proběhnout a oni ji přesto zrušili. Není rozdíl, jestli svatbu přesunete dva měsíce před termínem nebo týden, když jste předem domluvení s vašimi dodavateli. Pokud se snoubenců termínově opatření netýká, jedeme stále podle původního plánu,“ vysvětlují Martina Hervy a Lucie Říčařová z firmy Wedding Factory.
Dodávají však, že celá situace může být pro snoubence psychicky velmi náročná. „Panika a tlak ze strany rodin snoubenců jsou ohromné, všeobecně to starší generace vnímá hůř,” podotkly.
„Popravdě hluboce věříme, že se omezení začnou jako první uvolňovat právě pro svatby. I když třeba v omezeném režimu. Přeci jen v celé historii manželství se vždy našel způsob, jak se vzít. Ať už byly války, revoluce nebo korona. Na lidskou psychiku má toto obrovský dopad,” míní Hervy a Říčařová
CNN Prima News oslovila ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s tím, co by snoubencům poradil. Ministr doposud nereagoval.
Někdejší šéf Ústředního krizového štábu a epidemiolog Roman Prymula serveru Seznam Zprávy řekl, že svatby by se mohly konat v červnu. Jednalo by se ale o malé obřady například do deseti lidí. Jak to ale doopravdy bude, zatím nikdo neví.