Hútíové hrozí katastrofální sabotáží. Evropa se bojí útoku rebelů na velmi zranitelný cíl

Zatímco jemenští povstalci Hútíové nadále ohrožují vojenské a civilní lodě v Rudém moři, někteří experti se začínají obávat, že rebelové mohou poškodit optické kabely na dně moří a paralyzovat tak komunikační linky mezi Asií a Evropou. K ochromení zranitelného systému může stačit pouhá kotva, píše list Foreign Policy.

Sabotáže podmořských komunikačních kanálů nejsou ničím novým. Velká Británie paralyzovala německé telegrafické kabely už za první světové války. Během současného konfliktu na Ukrajině zase někdo záhadně sabotuje datové kabely v Baltském moři. Pozornost se upíná k Rusku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češka z Jemenu vypráví, jak se žije v zemi Hútíů, padajících bomb, statisíců mrtvých a hladomoru

A teď také k jemenským povstalcům Hútíům. Skupina, kterou před začátkem války v Izraeli znal jen málokdo, už několik měsíců zatápí západním armádám a námořnímu obchodu. Hútíové prostřednictvím svých vojenských kapacit ohrožují civilní a vojenské lodě v Rudém moři a nutí přepravní společnosti k nákladnějšímu obeplutí Afriky. Podle listu The Foreign Policy to ale nemusí být poslední trumf, který mají rebelové v rukávu.

Češka z Jemenu: Jak se žije v zemi Hútiů, padajících bomb, statisíců mrtvých a hladomoru?

Její země už téměř deset let trpí válečnými hrůzami, cholerou a hladomorem, kvůli nimž zemřely stovky tisíc lidí. Přesto se ve světě píše o Jemenu až teď, když se Američané a Britové pustili do bombardování Hútíů. Češka Sabina Addailamy to všechno vidí hodně zblízka, v Jemenu je doma už 30 let. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přežít tváří v tvář bolesti a beznaději.

Na jednom telegramovém účtu, který má být napojený na jemenské rebely, se už v prosinci objevila výhrůžka, že může dojít k sabotáži několika desítek optických kabelů v průlivu Báb-al-Mandab, kterým se vplouvá do Rudého moře v blízkosti jemenských břehů. Výhrůžku nadále šířily další kanály včetně profilů napojených na libanonský Hizballáh.

„Více než 99 procent mezikontinentální komunikace probíhá přes podmořské kabely. Nejde jen o internet, ale i finanční transakce a mezibankovní převody. Na kabely se spoléhá i mnoho ministerstev obrany,“ sdělil pro Foreign Policy Timothy Stronge, viceprezident pro výzkum společnosti TeleGeography, která se zabývá výzkumem telekomunikačního trhu.

Významné poškození podmořských kabelů by mohlo přerušit komunikaci mezi Evropou a Asií. Což zní na první pohled děsivě, je to ale trochu složitější. Kontinenty pochopitelně nespojuje jediný drát, pod hladinou se vine celá řada komunikačních, internetových a energetických spojnic. Plošná sabotáž by vyžadovala koordinaci a velké množství techniky.

Jak by šlo sabotáž provést?

„Nevidím žádnou část hútíjského arzenálu, která by byla pro podmořské kabely nebezpečná. Pokud chcete tyto věci skutečně poškodit, budete se muset dostat pod hladinu,“ myslí si Bruce Jones z Brookingsova institutu, který se zaměřuje na výzkum podmořských kabelů.

CNN: Írán se bojí další odvety USA po smrti vojáků. Kvůli Hútíům rozdráždil Čínu i Indii

Írán nejdříve na Blízkém východě rozdmýchal vášně, nyní se ovšem sám obává přehnané eskalace. Bojí se reakce mocností na ostřelování Rudého moře, ale i na zabití amerických vojáků v Jordánsku. První krok už Pentagon provedl, když zaútočil na desítky cílů v Sýrii a Iráku. A možná přijdou další výpady, informovala americká CNN s odvoláním na obeznámené zdroje.

Podle Jonese jsou ovšem Hútíové podporováni Íránem, který kapacity k sabotáži k dispozici teoreticky má. Podle BBC by ale s útokem na podmořské cíle měli problém i íránské ponorky. Samotní jemenští povstalci ale mohou podmořské kabely minimálně krátkodobě ochromit.

Systém kabelů na dně moří a oceánů je totiž zranitelný a náchylný i k náhodnému poškození. Dvě třetiny všech nehod, které se týkají těchto kabelů, jsou způsobené neúmyslně. K poškození kabelů dojde například tak, že rybářské lodě nebo jiná civilní plavidla táhnou kotvy po mořském dně a zavadí o komunikační spojnici.

Obyčejně to není žádný velký problém. „Spojené státy a většina ostatních zemí mají k dispozici lodě na opravu kabelů, které dávají dohromady případné poruchy životně důležitých podmořských datových spojů,“ uvádí analýza Foreign Policy.

Pokud by ale došlo k poškození kabelů v oblasti Rudého moře, opravárenské lodě by se mohly stát terčem pro jemenské rakety. I drobná sabotáž by proto mohla představovat reálné nebezpečí.

Hrozby v oblasti Rudého moře jsou tak dalším vztyčeným ukazováčkem pro bezpečnostní analytiky a vlády států po celém světě. Události posledních let totiž ukazují na nadměrnou zranitelnost kriticky důležitých komunikačních kanálů, které se nacházejí na dně oceánů a moří po celém světě.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: USA útočily na jemenské povstalce

Tagy: