V Jižním Súdánu zemřelo na záhadnou nemoc téměř 100 lidí (Ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyšetřuje úmrtí téměř 100 lidí, kteří v Jižním Súdánu podlehli dosud neidentifikované nemoci. Informuje o tom web BBC, podle kterého tamní ministerstvo zdravotnictví před týdnem oznámilo, že neznámá infekce řádí v oblasti zasažené nedávnými záplavami. Výsledky testů na choleru byly negativní.
„Rozhodli jsme se na místo vyslat speciální tým, který provede vyhodnocení rizika a následné vyšetřování smrti desítek lidí. Podle předběžných údajů došlo k 89 úmrtím,“ řekla BBC pracovnice WHO Sheila Bayaová. Rozhodující v identifikaci nemoci budou testy vzorků odebraných od nemocných lidí.
Nemoc se šíří ve Fangaku ve státě Jonglei v Jižním Súdánu. Na místo se podle Bayaové nedá kvůli záplavám jinak než letecky. Vyslaný tým odborníků tak čeká na vrtulník, který je ve středu vrátí do hlavního města Džuby.
V hraničním státě Unity zvýšily silné záplavy šíření například malárie a kvůli nedostatku potravin způsobily podvýživu u stovek dětí. Ropa z polí pak v regionu kontaminovala vodu, což vedlo ke smrti domácích zvířat.
Záplavy na severu Jižního Súdánu odřízly obyvatele od přístupu k potravinám a dalším životně důležitým komoditám, píše web Daily Mail. Vše vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení, která v zemi působí.
„Jsme situací extrémně znepokojeni, počet dětí přijatých do naší nemocnice s těžkou podvýživou se od začátku povodní zdvojnásobil,“ uvedla v prohlášení charitativní organizace Lékaři bez hranic. „Nemáme kde spát, nemáme sítě proti komárům a nemáme materiál na pokrytí našeho domu,“ cituje organizace matka pěti dětí.
Jižní Súdán se ale nepotýká jen s povodněmi. Téměř deset let po zisku nezávislost čelí podle zástupců OSN hrozbě dalšího válečného konfliktu, klimatických změn a pandemii COVID-19. Téměř veškerá populace závisí na mezinárodní potravinové pomoci. Většinu základních služeb, jako je zdravotnictví a vzdělávání, zajišťují OSN a humanitární skupiny.