Po návštěvě Nigérie se do USA vrátil člověk se vzácným virem. Ministerstvo zdravotnictví Marylandu (MDH) následně potvrdilo, že byl pozitivně testován na opičí neštovice. Podle dostupných informací je v izolaci s mírnými příznaky a zotavuje se. Nejedná se však o první letošní případ.
Jedinou informací, kterou MDH ve vyjádření uvedlo, je, že se obyvatel Marylandu vrátil z cesty v Nigérii. Nebyly uvedeny jeho osobní údaje ani pohlaví. Zdravotníci však podotýkají, že není nutné, aby veřejnost přijala zvláštní bezpečnostní opatření.
Pacient je izolován a má jen mírné příznaky. „Orgány veřejného zdraví identifikovaly osoby, které mohly být s diagnostikovanou osobou v kontaktu, a nadále je sledují,“ uvedla v prohlášení zástupkyně MDH Jinlene Chanová. Cestující v letadle, kteří se mohli dostat do styku s nakaženou osobou, však podle zdravotníků nebudou nakaženi.
Po celou dobu letu museli mít nasazené respirátory kvůli protipandemickým opatřením. Virus se totiž mezi lidmi šíří kapénkami, podobně jako covid. Nadále však odborníci kontaktují a trasují lidi, se kterými se mohl pacient setkat po přistání ve Spojených státech, píše web Daily Mail.
Že byl pacient nakažen vzácným virem, vědci potvrdili v úterý. Kmen, který odhalili, navíc odpovídá tomu, který se v roce 2017 znovu objevil v Nigérii. Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v roce 1958, kdy se vyskytlo ohnisko onemocnění podobného neštovicím u makaků krabožravých, kteří byli chováni pro výzkum.
Viru podléhá jedno procento nakažených
Vůbec první případ onemocnění u člověka byl evidován v roce 1970 v Demokratické republice Kongo. Od té doby se rozšířil do mnoha zemí střední a západní Afriky. Předpokládá se, že se virus ze zvířete na člověka přenáší kousnutím nebo poškrabáním. Mezi lidmi pak kapénkami.
U lidí, kteří mají vážnější průběh nemoci, se často objevují kožní léze. Mezi další příznaky pak patří vyrážka a horečka. Vzácnému viru podléhá přibližně jedno procento nakažených. Proti opičím neštovicím neexistuje žádná specifická léčba nebo vakcína. Předpokládá se však, že díky očkování proti pravým neštovicím se virus stal pro lidi na dlouhá léta bezproblémovým.
Nemoc z velké části vymizela, dokud se v roce 2003 v USA virus mezi lidi nevrátil. V poslední době se pacientů s touto nemocí objevilo v USA hned několik. Mimo jiné šlo v červenci o muže z Texasu. V červnu se pak ve Walesu, v severní části země, virem nakazili nejméně dva lidé.