Ve světě sílí veřejná diskuze o takzvaných covidových pasech – očkovacích průkazech, které by jeho nositeli po vakcinaci proti koronaviru umožnily cestovat či navštěvovat kulturní a sportovní akce. Pro jedny je taková myšlenka jediným světlem v pandemickém tunelu, podle jiných by šlo o příkladné porušování základních lidských práv a svobod.
S konkrétním příkladem takových vackinačních pasů už vyrukovala švýcarská nezisková společnost The Commons Project, se kterou spolupracuje i Světové ekonomické fórum. Ženevská firma už pracuje na mobilní aplikaci CommonPass, která by umožnila nahrávaní údajů o vakcínách a sbírala by data i o provedených testech.
S takovým softwarem v kapse by člověk jednoduše na letišti, u lékaře či na stadionu ukázal svůj QR kód (grafickou podobu záznamu údajů z celé aplikace) a skenující subjekt by ihned poznal, kdy a zda vůbec byl člověk očkován proti koronaviru.
„Můžete se otestovat pokaždé, když překročíte hranice. Ale přece se nemůžete pokaždé očkovat, když vstoupíte do cizí země,“ obhajoval pro americkou CNN nutnost vakcinačních pasů Thomas Crampton, šéf marketingu ve firmě The Commons Project.
Odpůrci projektu upozorňují na to, že by takový globální systém zásadně útočil na lidská práva jedince a dříve nebo později by ho k očkování de facto přinutil. Zatím přitom většina států světa hlásá, že bude vakcína dobrovolná a mnohdy zdarma. Zvláště kontroverzní by se projekt stal v případě, že by člověka bez vakcinačního pasu nepustili do práce.
Povinné očkování před vstupem do zahraniční země není zdaleka nový fenomén. Například před vstupem do řady afrických zemí, kde řádí Evropanům neznámé nemoci, se člověk musí před odletem povinně naočkovat proti nebezpečným chorobám.