Švihlíková: Odbory jsou u nás sprosté slovo. Jejich návrhy jsou radikální, odvětila Horská

360° (608)

Úřednické i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru postupně hlásí stávkovou pohotovost na podporu požadavku zvýšení platů. Vláda je sice o návrhu připravena jednat, zároveň však upozorňuje, že si musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodila všechny občany roztočením inflační spirály. A co o současném problému soudí ekonomové? Ilona Švihlíková a Helena Horská byly hosty v pořadu 360°. V ekonomických otázkách se však neshodly.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly by odbory souhlasily s růstem výdělků od července o 15 procent lidem se zmrazeným příjmem a ostatním o 7,6 procenta. Mají však tyto požadavky vzhledem k hrozbě ještě vyšší inflace opodstatnění?

Ekonomka Ilona Švihlíková dlouhodobě zastává názor, že by vláda lidem v současné tíživé situaci měla více pomáhat i za cenu neblahých důsledků, které se pak projeví v kondici státního rozpočtu.

„ČMKOS nepřichází jen s žádostmi zvýšení platů, ale s návrhy mnohých opatření. Pokud ale vláda absolutně nekoná, tak je logicky na řadě také požadavek na růst platů. Nabízí se celá škála opatření, například zastropování cen či vliv státu na energetickém trhu,“ prohlásila Švihlíková ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle ní začíná být situace pro většinu domácností velmi obtížná.

„Je ale třeba říct, že nejsme ve Francii, tedy v zemi, která má silně protestní kulturu. To u nás není. V Česku dlouhodobě platí, že odbory jsou sprosté slovo a svádí se na ně cokoliv. Jakmile je problém, mohou za to odbory či zaměstnanci. Je to takový univerzální padouch. Práce odborů je v tomto ohledu dost těžká,“ dodala.

Podle ekonomky Heleny Horské ale návrhy odborů nejsou proveditelné. „Realita je taková, že kdyby toto chtěli všichni zaměstnanci, inflaci nikdy nedostaneme pod kontrolu. Za těchto podmínek vláda nemůže něco takového přijmout,“ uvedla. Přesto ji mrzí, že spolu obě strany více nejednaly.

Jednání s vládou

„Odbory přišly sice s radikálním návrhem, ale je to k diskusi. Úlohou vlády je vyjednávat. To vlastně nebylo. Padají striktní požadavky, jinak hrozí stávková pohotovost. Růstem mezd však inflaci nikdy nepředběhneme. Zajímalo by mě, jak si odbory představují, že zvládneme ukočírovat inflaci, pokud by byl růst mezd 15 procent,“ zmínila Horská.

Vláda podle ní bere ohledy především na zastavení růstu zadlužování. I Česká národní banka upozorňuje, že je nezbytné dostat budoucí státní rozpočty do lepší kondice. Zatím není jasné, zda k větším stávkám skutečně dojde. Předáci chtějí nejdřív jednat se šéfy vládních stran. Poté rozhodnou o dalším postupu.

Tagy: