Švýcarská banka Credit Suisse, která se dostala do potíží, posílí svou likviditu tím, že využije možnost půjčit si od švýcarské centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení druhé největší švýcarské banky. Akcie Credit Suisse poté zahájily čtvrteční obchodování růstem o více než 30 procent.
O tom, že švýcarská centrální banka poskytne Credit Suisse likviditu, „bude-li to nutné“, informovaly tamní finanční instituce už ve středu. Uvedly také, že Credit Suisse „splňuje požadavky na kapitál a likviditu kladené na systémově významné banky“.
Banka ve čtvrtek svůj krok označila za „rozhodné“ a zároveň „preventivní“ posílení likvidity. Stalo se tak necelý týden poté, co kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda nakonec naštve všechny, míní experti. K opatřením by přistoupili jako k trhání zubů
Akcie Credit Suisse se ve středu propadly až o 30 procent. Později část ztrát smazaly, ale i tak odepsaly přes 24 procent. Důvodem propadu akcií bylo vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii.
Cenné papíry Credit Suisse za posledních 12 měsíců ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. V roce 2008 se jejich hodnota pohybovala kolem 80 švýcarských franků, ve středu uzavřely na 1,7 švýcarského franku.
Čtvrteční obchodování však akcie v reakci na zprávy o půjčce zahájily růstem o více než 30 procent. Díky tomu zpevňují i velké akciové burzy v Evropě. Hlavní indexy pařížské a frankfurtské burzy si krátce po zahájení obchodování připisovaly kolem 1,5 procenta. Růst ceny akcií Credit Suisse postupně zrychlil a cena vykazovala později vzestup až o 40 procent.
Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos. Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.