Až 1 400 ledovců ve Švýcarsku ztratilo od začátku 30. let minulého století více než polovinu svého celkového objemu, uvádí nová studie, na kterou se odvolává agentura AP. Ústup ledu podle vědců navíc zrychluje. Švýcarské ledovce svou rozlohou zastupují asi polovinu všech ledovců evropských Alp.
Výsledky studie přinesly první rekonstrukci úbytku ledu ve Švýcarsku ve 20. století, která byla částečně založena na analýze změn topografie ledovců od roku 1931. Studii zpracovala Spolková vysoká technická škola v Curychu ve spolupráci s Federálním institutem pro lesy, sníh a krajinářský výzkum.
Vědci odhadují, že objem ledu na ledovcích se za posledních 85 let, až do roku 2016, zmenšil o polovinu. Od té doby ledovce za pouhých šest let ztratily dalších 12 procent objemu. „Tání ledovců zrychluje. Podrobné sledování tohoto jevu a jeho kvantifikace je důležitá, protože nám umožňuje odvodit reakce ledovců na měnící se klima,“ uvedl spoluautor studie Daniel Farinotti. Studie byla publikována ve vědeckém časopise The Cryosphere.
Výzkum využíval i desítky let staré techniky, které umožnily porovnávat tvar a polohu snímků terénu a kamery a přístroje k měření úhlů zemských ploch. Týmy porovnávaly topografii povrchu ledovců v různých dobách, což umožnilo vypočítat vývoj objemu ledu.
Důsledek globálního oteplování. Rakousko-italský ledovec by měl roztát do 20 let
Podle studie organizace Legambiente se alpské ledovce za posledních 150 let zmenšily o 60 procent, nejhorší je situace na východě Alp. Marmolada, ledovec v Dolomitech na rakousko-italském pomezí, by se mohl zcela rozpustit za 15 až 20 let, píše se ve studii citované agenturou ANSA.
Ne všechny švýcarské ledovce však ztrácely led stejnou rychlostí, uvedli vědci. Rychlost ústupu ledu ovlivňuje několik faktorů, jako je nadmořská výška nebo množství suti na ledovcích.Vědci také zjistili, že ve 20. a 80. letech minulého století docházelo k občasnému nárůstu objemu ledovce, to však nedokázalo vykompenzovat tání v ostatních obdobích.
Tato zjištění by mohla mít značné důsledky pro dlouhodobé energetické zdroje Švýcarska. Podle vládních údajů se totiž ve Švýcarsku vyrábí téměř 60 procent elektrické energie z vodních zdrojů.