
Ledovec zničil švýcarskou vesnici
Ve švýcarském alpském letovisku Kandersteg úřady pozorně sledují zhoršující se stav horského masivu tyčícího se nad malebnými domy a hotely. Před několika týdny tu totiž došlo ke zřícení ledovce a následnému masivnímu sesuvu terénu, který pohřbil vesnici Blatten.
Sesuv ledovce, který koncem května smetl obec Blatten v údolí Lötschental s přibližně 300 obyvateli, zintenzivnil obavy z dopadů tání permafrostu v důsledku rostoucích teplot v alpském regionu. Uvedla to agentura Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: Co stihne Putin za 50 dní? Horší než dosud už to být nemůže, myslí si Ukrajinci
Obyvatelé Blattenu se naštěstí stihli evakuovat ještě předtím, než se z ledovce odlomila masa ledu a spustila ničivou kaskádu sněhu, kamenů a zeminy směrem k obci – podobně jako se na možný sesuv připravovala i obec Kandersteg. Ta se nachází ve vedlejším údolí poblíž Blattenu.
„Blatten nás samozřejmě hluboce zasáhl,“ řekl starosta sousední obce Kandersteg René Maeder. „Dostane se vám to pod kůži. Když vidíte ty záběry síly přírody, člověku dojdou slova.“
„Jsem jednoznačně toho názoru, že kanton (Bern) musí jednat. Nejde jen o jev v Kanderstegu, ale v celém horském regionu. Dokonce bych šel tak daleko, že bych řekl, že se to týká i obcí na jezerech a řekách,“ uvedl v rozhovoru pro server Nau.ch.

Většinu vesnice Blatten pohřbila masa zeminy, kamení a ledu Zdroj: JEAN-CHRISTOPHE BOTT / EPA / Profimedia
Musíme zvažovat prevenci i jinde, říká starosta
Nejčernější scénáře, ke kterým došlo například v Blattenu, sice považuje za nepravděpodobné, je podle něj ale namístě zvažovat možné způsoby prevence. „Například u stavebního pojištění, které stanoví, na kolik se ještě pojistí, pokud se stavba bude provádět v ohrožené oblasti,“ popisuje.
Věří ale, že díky ochranným přehradám a každodennímu monitoringu je konkrétně jeho obec Kandersteg na podobnou situaci připravena mnohem lépe. Horský masiv zde sledují odborníci pomocí GPS, radaru a dronů.
Zvýšené riziko skalních sesuvů v Kanderstegu bylo zaznamenáno už v roce 2018, kdy si paraglidisté všimli, že Spitzer Stein – výrazný skalnatý vrchol čnící nad svěží alpskou krajinou – ztrácí výšku a začínají se z něj odlamovat části horniny.

Pohled od kaple na mohutnou lavinu ukazuje, jakou zkázu způsobila, když se zřítila do údolí a zničila vesnici Blatten, Švýcarsko, 5. června 2025. Zdroj: MICHAEL BUHOLZER / EPA / Profimedia
Díky tomuto objevu se vesnice stala zkušebním místem pro technologii, která sleduje možné dopady klimatických změn na Alpy. Právě tání permafrostu zde narušuje kdysi stabilní skalní masivy.
Kromě polevování věčně zmrzlé půdy ohrožují horské oblasti ale také seismická aktivita a celková geologická nestabilita. Tou je přitom Kandersteg dlouhodobě známý, popsal pro Reuters Robert Kenner z Institutu pro výzkum sněhu a lavin v Davosu.
„To, co zůstávalo klidné přibližně tři tisíce let, se teď znovu dává do pohybu,“ popsal.

Pohled na část údolí, kde voda z řeky Lonza vytvořila jezero vedle posledních domů obce Blatten po mohutné lavině. Zdroj: MICHAEL BUHOLZER / EPA / Profimedia
Starosta Kanderstegu s přibližně 1 400 obyvateli vynaložil na prevenci další katastrofy více než 11 milionů švýcarských franků (téměř 300 milionů korun), včetně hrází, které mají zpomalit záplavy, popsal starosta Maeder.
Obyvatelé, kteří dostávají pravidelné informace o pohybu hory prostřednictvím e-mailu a aplikace WhatsApp, technologii podle informací agentury Reuters věří.
„Pořád spíme klidně,“ uvedl Patrick Jost, vedoucí turistické kanceláře v Kanderstegu, jehož dům je jedním z nejvíce ohrožených případným zřícením Spitzer Steinu, kde bydlí se svými dvěma dětmi.
Navzdory šoku z Blattenu se život z velké části nezměnil, včetně životně důležitého cestovního ruchu, říkají místní obyvatelé.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mohutný požár zachvátil trajekt u Indonésie, ukazuje video. Na palubě bylo 280 lidí