Podezření na opičí neštovice
Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.
První případ ve Švýcarsku je z kantonu Bern, kde se podle sdělení místních úřadů nakazil člověk blízkým fyzickým kontaktem v zahraničí. Nakažená osoba vyhledala lékaře, protože měla horečku, vyrážku a necítila se dobře. Nemocný je doma v izolaci.
Muži, poznávejte prsa svých žen. Poslankyně rozjely kampaň za boj proti rakovině
Téměř 2 000 žen ročně zemře na rakovinu prsu. Pro to, aby se tak nedělo, je třeba, aby ženy chodily na preventivní prohlídky a společně s muži si doma dělaly samovyšetření. Kampaň Poznej si prsa nyní rozjely i české poslankyně.
Německo už v pátek informovalo o prvním výskytu, a to v Mnichově. Od soboty má další dva. Podle zdravotnického úřadu města Berlín je pravděpodobné, že v příštích dnech se objeví další. Pacienti jsou podle něj zatím ve stabilizovaném stavu.
V Izraeli je nemocný třicetiletý muž, který se nedávno vrátil ze západní Evropy. Má mírné příznaky, ale je v nemocnici a v izolaci. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo všechny, u koho se po návratu ze zahraničí objeví horečka nebo vyrážka, aby vyhledali lékaře.
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že k sobotnímu dni obdržela hlášení o 92 potvrzených případech opičích neštovic a 28 podezřelých z 12 členských států, kde se nemoc předtím podle dostupných údajů nevyskytovala.
Aktuálně se první nemocný objevil začátkem května ve Velké Británii. Od té doby se už choroba rozšířila do řady evropských zemí včetně Portugalska, Španělska, Švédska, Itálie, Belgie, Nizozemska a Francie. Nakažené hlásí také Austrálie, Kanada a Spojené státy.
V České republice se zatím žádný případ opičích neštovic nepotvrdil, Státní zdravotnický ústav (SZÚ) ale před šířením nákazy varoval. Dodal nicméně, že pravděpodobnost přenosu viru je bez sexuálního styku nízká.
Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech minulého století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval. Mezi symptomy onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.
Virus se podle WHO přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.