Skifař Ondřej Synek nebude startovat na olympijských hrách v Tokiu. Pětinásobný mistr světa zrušil účast na vrcholné akci ze zdravotních důvodů. Osmatřicetiletý český reprezentant nepřidá pátý olympijský start a nerozšíří bilanci tří medailí. Synek uvažuje i o konci kariéry, vše si ale musí ještě rozmyslet.
„Bylo to nejtěžší rozhodnutí v mojí sportovní kariéře,“ uvedl Synek v tiskové zprávě. „Můj stav teď není odpovídající tomu, abych závodil na vrcholové soutěži. Veslování je hlavně o fyzické kondici a já teď nejsem ve stavu, kdy bych mohl odjet závod, abych dobře reprezentoval Českou republiku,“ řekl.
Sportovci v Tokiu vyfasují kondomy. Nenasazovat a přivézt domů, prosí výbor
Prezervativy sportovcům na olympiádě rozdávají pořadatelé od her v Soulu v roce 1988. Je zvykem, že si někteří atleti během psychicky náročného sportovního svátku dopřejí trochu povyražení. Při specifické akci pod pěti kruhy v Tokiu je však kvůli pandemii koronaviru nařízeno omezit jakýkoliv kontakt mezi sportovci, což by samozřejmě mělo platit i pro ten intimní. Přesto Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pošle mezi olympioniky přibližně 160 000 kondomů.
Synek získal v Pekingu 2008 i Londýně 2012 stříbrné medaile, před pěti lety v Riu de Janeiru byl třetí. Od začátku letošní sezony se ale výsledkově trápí. Před dvěma týdny oznámil, že u něj lékaři diagnostikovali takzvaný syndrom nejasného snížení výkonu. Tehdy ale ještě chtěl v Tokiu startovat.
„Obrečel jsem to, ale je to asi nejlepší rozhodnutí, které teď můžu udělat. Vždycky jsem jezdil na závody, abych odvedl maximální výkon. To teď není vůbec možné. Bude lepší uvolnit místo někomu jinému,“ prohlásil Synek.
Rodák z Brandýsa nad Labem ve druhé polovině května a na začátku června na základě doporučení lékařů odpočíval a poté odjel na soustředění do Livigna, kde začal postupně trénovat. „Čekal jsem, že by mě (soustředění) mohlo ještě nakopnout. Dal jsem si před ním pauzu od veslování a tréninku, ale bohužel se tak nestalo. Možná se to i zhoršilo. Můj zdravotní stav teď není v pořádku,“ přiznal veslař pražské Dukly.
Pokračování kariéry ještě vyhodnotí
Synek se stejně jako další sportovci chystal na olympiádu v Tokiu již v minulém roce, hry ale byly kvůli pandemii koronaviru o rok odloženy. Historicky nejlepší český veslař se chtěl do Japonska dodatečně kvalifikovat i na dvojskifu s Jakubem Podrazilem, po nevydařeném letošním mistrovství Evropy se ale vrátil na skif. Ani tam se mu však nedařilo podle představ.
Neustál velký tlak veřejnosti? Člen Japonského olympijského výboru skočil pod metro
Vysoký představitel Japonského olympijského výboru Jasuši Morija v pondělí ráno skočil pod vlak metra. Podle policie, která okolnosti smrti dvaapadesátiletého funkcionáře vyšetřuje, šlo patrně o sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters.
„Za poslední dva roky bylo těch komplikací hodně, bohužel to dopadlo takhle, takže další olympiádu nepřidám. V Tokiu to bude beze mě. Beru to tak, že jsem byl na předchozích čtyřech, získal jsem tři medaile, spoustu nezapomenutelných zážitků a poznal hodně kamarádů,“ prozradil.
Zda nyní Synek ukončí kariéru, není jasné. „Je to hodně čerstvé, musím všechno zpracovat a dát se do pořádku zdravotně, to je pro mě nejdůležitější. Až se tak stane, v klidu a bez emocí si vyhodnotím, co bude dál s mojí sportovní kariérou,“ dodal.
Místo Synka se na olympijských hrách představí třiadvacetiletý Jan Fleissner, který v této sezoně startoval na párové čtyřce a byl oficiálním českým náhradníkem. „Osobně bych byl radši, kdybychom mohli uspořádat rozstřel o Ondrovo místo, ale to z časových důvodů nejde. Jméno náhradníka musíme nahlásit do úterý a jen Honza má splněné všechny potřebné formality,“ vysvětlil reprezentační trenér Jakub Makovička.
Na olympiádě se dále z českých veslařů představí tři dvojskify. Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou, Jan Cincibuch s Jakubem Podrazilem a Miroslav Vraštil s Jiřím Šimánkem, kteří závodí v kategorii lehkých vah.