Prezervativy sportovcům na olympiádě rozdávají pořadatelé od her v Soulu v roce 1988. Je zvykem, že si někteří atleti během psychicky náročného sportovního svátku dopřejí trochu povyražení. Při specifické akci pod pěti kruhy v Tokiu je však kvůli pandemii koronaviru nařízeno omezit jakýkoliv kontakt mezi sportovci, což by samozřejmě mělo platit i pro ten intimní. Přesto Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pošle mezi olympioniky přibližně 160 000 kondomů.
Nicméně zároveň doporučuje, aby se sportovci vyhnuli jejich použití. Vzhledem k tomu, že do Tokia míří zhruba 11 000 olympioniků, dostane každý z nich 15 kusů. Všechny by ale na základě pokynu MOV měly zůstat pouze suvenýrem.
Tento fakt se vyjímá v takzvaném covidovém manuálu, který před olympiádou v Japonsku obdrželi všichni sportovci. Má 33 stran, obsahuje například informace, jakým způsobem se mají testovat, jak bude fungovat stravování v olympijské vesnici, dopravování se na sportoviště… a také o tom, co spíše neprovozovat na hotelových pokojích.
„Náš záměr není to, aby je (kondomy) sportovci využili v olympijské vesnici. Ale aby je přivezli zpět do svých zemí, a zvýšili tím tak ostražitost,“ uvedl olympijský orgán v prohlášení.
MOV zahájil distribuci kondomů olympionikům poté, co se do povědomí lidí na celém světě dostal syndrom získaného selhání imunity (AIDS). Prezervativy byly poprvé rozdány sportovcům na hrách v Soulu v roce 1988 a toto obdarování se pak stalo tradicí na všech akcích pod pěti kruhy.
Podle dostupných zpráv bylo pro zimní olympijské hry 2018 v Jižní Koreji vyčleněno přes 110 000 kondomů, zatímco na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru bylo rozdáno rekordních 450 000 prezervativů. Ne že by se na hrách v Brazílii měly strhnout neobvyklé sexuální orgie – zvýšený počet pramenil z obav z viru zika.