Pivo a brambůrky by mohly dosáhnout většího významu, než být pouhým občerstvením v restauracích a hospodách. Nová technologie by mohla využít emise z výroby piva a bramborový odpad k řešení změny klimatu.
Emise z kvašení piva v pivovaru, který obvykle vyprodukuje vysoké množství oxidu uhličitého, by se zachycovaly a míchaly s bramborovým odpadem. Z této směsi lze totiž vyrobit hnojivo.
Projekt vyvíjí britská firma CCm Technologies, která na začátku roku vyzkoušela hnojivo na bramborových semínkách. Nápad poté převzal „brambůrkový“ konglomerát Walkers. Firma očekává, že nová technologie by mohla oxid uhličitý vzniklý během výroby snížit o 70 procent. Zatím nebylo rozhodnuto, se kterým pivovarem by Walkers spolupracoval.
Boj s uhlíkovými emisemi
David Wilkinson z americké společnosti PepsiCo, který Walkers vlastní, uvedl: „Tato inovace by mohla poskytnout poznatky pro celý potravinový systém a umožnit tak zemědělskému sektoru hrát svou roli v boji proti změně klimatu. Toto je jen začátek ambiciózní cesty. Jsme neuvěřitelně nadšení, že můžeme vyzkoušet hnojivo ve větším měřítku a objevit jeho plný potenciál,“ uvedl podle webu Sky News Wilkinson.
PepsiCo patří k dlouhodobým lídrům v boji s uhlíkovými emisemi. Někteří ochránci životního prostředí ale považují společnost za symbol „kultury vyhazování“, jejíž plastový odpad byl nalezen ve 43 zemích světa.