reklama

Tálibán ukořistil USA výzbroj za miliardy. Má teď víc Černých jestřábů než většina zemí

Urychlené stažení amerických jednotek z Afghánistánu umožnilo Tálibánu ukořistit obrovské množství vojenské techniky. Bojovníci radikálního hnutí se dostali třeba k ikonickým americkým vrtulníkům UH-60 Black Hawk, noktovizorům či biometrickým zařízením, kde jsou i data spolupracujících Afghánců. Celkově má Tálibán v rukou výzbroj za miliardy dolarů, otázka ale je, zda ji bude umět efektivně používat.

reklama

Republikánský kongresman Jim Banks ve čtvrtek řekl novinářům, že Tálibán má přístup k americkému vojenskému vybavení za zhruba 85 miliard dolarů, ačkoliv je obtížné přesně vyčíslit hodnotu výzbroje a techniky zanechané v Afghánistánu. Celkem by mělo jít o 75 tisíc vojenských vozidel, 200 letadel a vrtulníků a přes půl miliardy těžkých a lehkých zbraní, od útočných pušek po protitankové střely.

„Tálibán má nyní více vrtulníků Black Hawk než 85 procent zemí světa. Pokud budou tyto zbraně použité k tomu, aby zranily Američany nebo jim ublížily – ať už nyní, či v budoucnu – bude mít prezident Joe Biden na rukou krev,“ nešetřil kritikou americký politik a podporovatel exprezidenta Donalda Trumpa.

Dodal, že společně s vojenskou technikou zůstala v Afghánistánu i biometrická zařízení. Ta obsahují třeba otisky prstů, skeny očí a další data Afghánců, kteří spolupracovali s USA. Obává se, že si Tálibán může na základě těchto materiálů vytvořit databází, podle níž začne lovit a trestat své odpůrce.

Co se týče ručních zbraní, vojenských vozidel a obrněnců americké výroby, ty může Tálibán hned použít bez zdlouhavějšího tréninku. V případě lehkých bitevních letadel A-29 Super Tucano a vrtulníků Black Hawk či MD-530 jsou ale armádní experti skeptičtí, že se je radikálové naučí v nejbližší době pilotovat.

„Naši vojáci, námořníci a letci tráví dlouhé měsíce náročným výcvikem, aby mohli používat svá letadla. Tálibán nikoliv,“ řekl stanici CNN jeden z vojenských úředníků. S tím souhlasí i Bill Roggio, vojenský analytik z Long War Journal.

„Sofistikovanější výzbroj je pro Tálibán velkou výzvou. Bude pro ně obtížné udržet vrtulníky a letadla bojeschopné v delším časovém horizontu,“ doplnil Roggio pro CNN.

Tálibán může nepoužitelnou techniku prodat

Bez schopných lidí a dodavatelů, kteří by se starali o údržbu vrtulníků a letadel, je jejich ukořistění jen symbolickým vítězstvím. „Zabavení zbraní má pro Tálibán větší hodnotu v rámci propagandy, než aby reálně zvýšilo jeho bojeschopnost,“ sdělil pro list Times of Israel bezpečnostní expert Matthew Henman.

Na druhou stranu ale může hrozit, že jim pomohou třeba zkušení pákistánští podporovatelé nebo bývalí vojenští poradci. Stejně tak se hnutí radikálů může rozhodnout vojenskou techniku prodat a financovat tím své bojové výpady.

Sociálními sítěmi se v posledních dnech a týdnech šířila videa, jak se radikálové chlubí zmocněnými zbraněmi, od minometů a raketometů po pušky M4 a M18. Ve výčtu ukořistěného arzenálu nechyběly ani odstřelovačky či kulomety. Část z nich se američtí vojáci snažili zničit a znehodnotit, povedlo se jim to ale jen u malého zlomku z celkové výzbroje.

Kromě zbraní se Tálibán dostal také k noktovizorům či neprůstřelným vestám. Ještě dříve Tálibán získal také ruské vrtulníky Mi-8 či Mi-17, útočné pušky AK-47 či houfnice a protitanková děla.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Za drobné zásilky z čínských e-shopů si připlatíme. Zdraží zřejmě už od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo Evropskou unii (EU) s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH pravděpodobně od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, novely zákona o DPH a celního zákona se však zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama