Mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid v rozhovoru pro New York Times oznámil, že radikální frakce na území Afghánistánu už brzy zakáže hudbu na veřejných prostranstvích. Muzikální produkce se podle Tálibánu neslučuje s přísným islámským právem.
„Islám zakazuje hudbu,“ prohlásil mluvčí Tálibánu Mudžáhid v rozhovoru pro New York Times, který přebrala světová média. Z Mudžáhida se v posledních dnech stala mediální ikona Tálibánu, radikální hnutí přes něj komunikuje veškerá zásadní oznámení. Sám Mudžáhid se navíc zřejmě brzy ujme vlády nad nějakým resortem v nově vznikajícím tálibánském vládním kabinetu. Nejblíže má k ministerstvu informací a kultury.
Pro americký deník teď nastínil způsob budoucí vlády Tálibánu. Stejně jako na sklonku minulého století radikální hnutí zřejmě už brzy zakáže veřejnou hudební produkci. „Doufáme, že dokážeme lidi přesvědčit, aby takové věci nedělali, a nebudeme na ně muset naléhat,“ vysvětlil Mudžáhid.
Radikální interpretaci islámu ale kritizují i mnozí muslimové. „Jsou to nevzdělaní a prakticky negramotní lidé, kteří dezinterpretují islám. V koránu se nic takového o muzice nepíše,“ komentoval už v prosinci pro časopis Forbes toto tvrzení afghánský etnomuzikolog Ahmad Sarmast.
Mudžáhid v rozhovoru také ujišťoval, že Tálibán chce „zapomenout na minulost“ a obavy z omezování práv žen označil za nepodložené. Doprovod mužů prý budou potřebovat ženy jen na delší cesty, ne do práce nebo do školy.
Zatímco Tálibán rýsuje podobu budoucí vlády, v Kábulu pokračují evakuace občanů zahraničních mocností. Situaci ale komplikuje hrozba teroristického útoku. Lidé čekající na letadlo by proto měli dočasně letiště opustit a ukrýt se v bezpečí.