
Pokus o vraždu v Olomouci. Útočník těžce zranil obsluhu herny
Taťána G. Brzobohatá založila Nadaci Krása pomoci v roce 2008. Zdroj: Nadace Krása pomoci
Samota a izolace. To jsou problémy, které podle Taťány Gregor Brzobohaté trápí seniory během koronavirové krize. Podle zakladatelky Nadace Krása pomoci, která pomáhá starším lidem, je nesmysl uzavírat pečovatelské domy a zakazovat seniorům chodit ven a znemožnit jim vidět se s rodinou. Brzobohatá to řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS u příležitosti Mezinárodního dne seniorů.
Jak náročná je celá koronavirová pandemie pro seniory?
Je nesmírně těžká a náročná. V prvním pololetí roku prudce vzrostl počet úmrtí v domovech pro seniory. Je to spojené s demografickými změnami, ale experti se shodují, že také se zhoršeným přístupem ke zdravotní péči a se sociální izolací. A v tom je největší problém. Není možné zavřít starší lidi na tak dlouho. Teď jsou opět uzavřeny domovy seniorů v Praze a dalších rizikových regionech. Doufám, že vláda využila v létě velké pauzy k tomu, aby přišla na jiný způsob, jak seniory ochránit, než je jen znovu na dlouho izolovat. Samota a sociální izolace ve stáří jsou velký problém během pandemie, ale i před ní. Teď je celkem hezké počasí, proč by se nemohli vídat venku v rouškách s dostatečným odstupem? To se přeci dá vymyslet. Je mi líto, že se pořád propaguje, aby důchodce zavírali. Za nás to rozhodně není cesta.
Co v takových chvílích senioři prožívají?
Nesmírně je to stresuje. Jsou opravdu v depresi, cítí se sklíčení, mají strach. Někteří senioři nám dokonce psali, že než aby znovu absolvovali karanténu, tak by raději zemřeli. Další problém jsou dezinformace. Na seniory se valí stovky informací, které jsou leckdy protichůdné. A když je vám více než osmdesát, jste doma sám a jste odkázaný jen na informace z televize, tak to musí působit strašné deprese. Dopady to bude mít obrovské. Můj názor je, že se opatření neměla během léta rozvolňovat. Je to absolutní nezvládnutí ze strany vlády, že se koronavirus tímto způsobem rozšířil.
Spousta lidí v paliativní péči teď umírá úplně sama.
Jaké je řešení? Domovy seniorů jsou zavřené, aby se ochránily životy starších lidí a nerozšířil se mezi nimi koronavirus.
Po diskusi s odborníky jsme už na jaře navrhovali, že by se senioři mohli se svými blízkými nebo dobrovolníky vídat venku, s rozestupy a v roušce. To je to hlavní, aby se mohli vídat. Přitom někteří ředitelé domovů dokonce úplně zakázali svým klientům vycházet ven. Není možné, aby byli několik týdnů zavření, to je i proti lidským právům. Musíte k tomu mít lidštější přístup. Spousta lidí v paliativní péči teď umírá úplně sama bez kontaktu s rodinou, což je opravdu strašné. Na jaře jsem pochopila, že karanténa byla nutná na dva až tři týdny. Teď to nechápu. Našim dobrovolníkům radíme, aby aspoň udržovali s klienty telefonický kontakt, aby se ptali, jestli něco nepotřebují zařídit, aby je trochu vytrhli z té letargie a deprese a trochu je povzbudili.
Co by teď seniorům nejvíce pomohlo?
Jak už jsem říkala, nebýt v izolaci. Byla bych ráda, aby byla karanténa na nezbytně krátkou dobu. V tuhle chvíli v tom už nevidím smysl. Ve čtvrtek 1. října je Mezinárodní den seniorů. Chtěla bych poprosit mladé lidi, aby se zapojili do naší on-line kampaně a sdíleli fotografii s prarodiči. Nebo aby vnukové a vnučky zavolali svým prarodičům, něčím je potěšili, poslali přání, květinu. Stačí jakýkoliv kontakt, popovídání si a vytrhnutí je z běžné samoty. Mladí lidé se otřepou, ale starší lidé už se z depresí nedostanou. Pro většinu to znamená, že pokud není péče zvladatelná v domácím prostředí, končí v ústavní péči. Pokud tedy mají vůbec to štěstí, že se dostanou do kvalitní ústavní péče. To je v Česku další problém, čekací doba je třeba tři roky, a ti lidé se toho třeba vůbec nedožijí. Další problém je vyřízení příspěvku na péči. Jsou případy, kdy se čeká půl roku na příspěvek na péči nebo na bydlení, proces je zdlouhavý. Je to systémový problém. Často o tom jednáme s ministryní práce Janou Maláčovou (ČSSD).
Co na to ministryně Maláčová říká?
Novela zákona o sociálních službách je v procesu už několik let a řešilo ji několik vlád, nikdo ji zatím nedotáhl. A teď se to kvůli koronavirové krizi jistě také nepodaří. V reálném životě je pomoc velice složitá. Spousta klientů si ani neumí zažádat o příspěvek na péči. Je nutné to opravdu řešit systémově. Je škoda, že to zatím žádná vláda nedokázala změnit. Přitom všichni před volbami tvrdí, že podporují seniory.
Je podle vás příspěvek pět tisíc pro důchodce předvolební dáreček?
Jsem ráda, že se senioři podpoří. Ale podpora by měla být koncepční a měla by dávat systémově smysl. To, že se tak děje před volbami, samozřejmě působí populisticky. A že to není koncepční, s tím také souhlasíme. Senioři jsou dlouhodobě opomíjená skupina lidí a je mi líto, že se podporují, když se to zrovna hodí.
V důsledku silných nočních bouřek bylo v sobotu ráno v Česku bez elektřiny přibližně 14 tisíc odběrných míst. Nejvíce poruch energetici evidují ve středních Čechách a Plzeňském kraji, informovala v sobotu ráno mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Distribuční firma EG.D uvedla, že na svém distribučním území eviduje desítky míst bez proudu.
Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“
Z pokusu vraždy je podezřelý muž, který v pátek večer napadl a těžce zranil pracovnici herny na Masarykově třídě v Olomouci. Záchranná služba převezla zraněnou ženu do nemocnice, policisté pachatele krátce po útoku zadrželi.
Sledujeme on-line
Ukrajinské příslušníky praporu Azov, kteří takřka od začátku bránili město Mariupol před ruskými silami, čeká v Rusku monstrproces a obvinění z genocidy a jiných válečných zločinů. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl rusista Jiří Just. Dodal, že dobytí oceláren Azovstal, poslední bašty Ukrajinců v Mariupolu, je pro Rusy významné vítězství.
Aktuální žebříček spolehlivosti motorů britské pojišťovny Warranty Direct opět vyvrací mýty o tom, kdo vyrábí spolehlivé a kdo problémové motory. Popírá zaručené pravdy o dokonalosti japonské a německé techniky nespolehlivosti francouzských či italské motorů. Zažité stereotypy zjevně neplatí.
Největší freestyle show, která v ČR nemá obdoby, odstartovala v sobotu ráno na pražské náplavce. Už od rána jsou tam k vidění exhibice zástupců českého freeskiingu a snowboardingu, swoop freestylu, highdivingu, fly, jet i skateboardů. Pro milovníky BMX si kanál Prima COOL připravil opravdovou pecku – mistrovství ČR v minirampě na pontonu uprostřed Vltavy. COOLIFE FEST celý den provází zajímavé workshopy, filmy i přednášky, zakončené koncertem Paulieho Garanda a afterparty na Cargo Gallery s jedinečnou atmosférou. Pojďte se s námi mrknout, jak to na náplavce právě teď žije prostřednictvím streamu.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ve věku 78 let zemřel legendární basketbalista Jiří Zídek starší. Vítěz ankety Český basketbalista 20. století a první Čech uvedený do Síně slávy FIBA podlehl dlouhé nemoci. Informovala o tom Česká basketbalová federace na svém webu.
Vývoj covidové epidemie se začíná stále více podobat loňskému roku. Zatímco Evropa prožívá relativně poklidné časy, v Jihoafrické republice (JAR) řádí další vlna, která se pravděpodobně na podzim objeví také u nás. Odborníci však pozorují tamní data s optimismem. Poslední vlna omikronu typu BA.4 a BA.5 je již za vrcholem a byla výrazně méně problematická než ty předchozí, které v zemi přicházely s matematickou pravidelností.
Jaký je recept na zkrocení inflace, která dopadá na rozpočty většiny českých domácností? Nedělní Partie Terezie Tománkové nabídne duel ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a jeho předchůdkyně, současné šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové. Sledujte CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.
Volodymyr Zelenskyj vyzývá země, které Ukrajinu ve válce podporují, aby se smluvně zavázaly k vytvoření mechanismu, díky kterému by mohly konfiskovat majetek Ruské federace a stejně tak i její finance v zahraničí. Rusové mezitím slaví dobytí oceláren Azovstal, díky čemuž získali pod kontrolu město Mariupol. Ruské síly se podle ukrajinského velení chystají obnovit útočné operace v Doněcké oblasti s dalším pokusem o přechod přes řeku Severní Doněc.
Pro svůj půvab si vysloužila přezdívku „Agentka 90-60-90“. Čtyřicetiletá Ruska Anna Chapmanová se zviditelnila v roce 2010, když ji v New Yorku zatkla FBI pro podezření se špionáže. Po návratu do vlasti obdržela státní vyznamenání a zahájila kariéru modelky a influencerky. V současné době je rovněž populární TV moderátorkou.
V Paříži už je vše připraveno na tenisový svátek – antukové Roland Garros. Nelze zapomenout na to, jak senzační jízdu na tomto místě loni vystřihla Barbora Krejčíková a podmanila si singlovou i deblovou soutěž. V pavouku druhého grandslamu sezony figuruje i nyní. Ale čekat obhajobu? To se vzhledem k okolnostem příliš nehodí. Stejně jako úspěch jakékoliv další hráčky z běžně silné české skvadry.
Řada uprchlíků z pražského Hlavní nádraží zde skončila kvůli tomu, že odmítla ubytování jinde. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Podle něj je navíc možné, že někteří romští uprchlíci, kteří do Česka míří z Ukrajiny, jezdí organizovaně kvůli humanitárním dávkám. Problémy s takovými uprchlíky zmínil i zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Lepší zkušenost máme na Královéhradecku, řekl tamní hejtman Martin Červíček (ODS).
V politice a chování ODS a hnutí ANO neexistuje v posledních letech příliš mnoho společných bodů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře si ale jsou strany přece jen v něčem podobné. ODS, stejně jako ANO v minulých volebních obdobích, prý „luxuje“ své koaliční partnery. Analytička webu Echo.cz Lenka Zlámalová za tím vidí aktivitu některých ministrů.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se projíždí po krajích s karavanem, proč místo toho nevyužije své kontakty na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, aby Česku pomohl s ukrajinskými Romy, kteří mají zároveň maďarské občanství? Tuto otázku položil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle opozičního poslance Patrika Nachera (za ANO) vytahuje vládní koalice Babiše pravidelně jen proto, aby si do něj mohla rýpnout.
Že se lyžování v Harrachově můžete věnovat jen v zimě? Kdepak, bratři Slavíkové vás přesvědčí o opaku. Skoky na lyžích tvoří podstatnou část jejich životů, medailí mají plné vitríny. A před časem založili unikátní muzeum, které mapuje počátky lyžování od dob Rakouska-Uherska a podstatná část expozice patří právě takovým skokanským velikánům, jako jsou olympijský vítěz Jiří Raška nebo zdejší rodák a svého času světový rekordman v letech na lyžích Pavel Ploc.
Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka.