Tchaj-wan druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.
Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.
Čína, která považuje Tchaj-wan za svou provincii a je velice citlivá na návštěvy vysokých zahraničních činitelů na tomto ostrově, podle tchajwanského ministerstva obrany dnes poslala 12 stíhaček J-16, dvě J-10, dvě J-11, dva bombardéry H-6 a jeden protiponorkový stroj Y-8.
Vojenský dron nalezený na pláži v Japonsku má už majitele. Patří Tchaj-wanu
Uema Manabu, muž žijící na japonském ostrově Taketomi, který leží 226 kilometrů východně od Tchaj-wanu a 400 kilometrů jihozápadně od Okinawy, nahlásil v úterý pobřežní hlídce, že na pláži nalezl bezpilotní letoun. Několik dnů se spekulovalo, komu patří. O tři dny později se k němu „přihlásil“ Tchajwanský vojenský výzkumný ústav.
Podle čínského ministerstva jde o cvičení
Tchajwanské vzdušné síly na to reagovaly startem svých bojových letounů a aktivováním raketového systému protivzdušné obrany, který pohyb čínských strojů monitoruje, sdělilo ministerstvo v Tchaj-peji.
Čínské ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že vojenské cvičení se koná poblíž Tchajwanského průlivu a účastní se ho jednotky čínského námořnictva a letectva.
„Manévry jsou logickou, nutnou akcí, která reaguje na současnou situaci v Tchajwanském průlivu a která je zaměřena na obranu národní svrchovanosti a územní celistvosti,“ uvedl mluvčí ministerstva Žen Kuo-čchiang. „Tchaj-wan je čistě vnitřní záležitostí Číny, do níž se nesmí žádné zahraniční síly vměšovat,“ dodal.