Máme naplánovanou „neskutečnou tour“ po krajích, láká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pirátská poslankyně Olga Richterová. Koalici Pirátů a STAN totiž poslední měsíce podle předvolebních průzkumů klesají volební preference, ve kterých se ještě na jaře držela na nejvyšších příčkách. Podle Richterové teprve teď začíná horká fáze kampaně. Aby se politice mohla věnovat, pomáhá jí „skorobabička“ i rodina.
Podle některých předvolebních průzkumů Pirátům a Starostům poslední měsíce klesají volební preference. Kde se stala chyba a jak ji napravit? Do voleb zbývají dva měsíce…
Tam jsou dvě věci. Jednak horká fáze kampaně z mého pohledu začíná teď. Já jsem zatím věnovala veškerou energii práci ve Sněmovně, protože pořád byly schůze a byla tam témata, na kterých mi velmi záleželo. Teď máme naplánovanou neskutečnou tour po krajích, jdeme do toho s plným nasazením. Současně je dobré připomenout, že se o nás v posledních měsících šířila spousta lidí spoustu lží, to samozřejmě také zafungovalo jako odstrašení. Lži šíří ti, kteří se nás bojí.
Piráti chtějí konec Ferjenčíka kvůli sestře a špatné kampani. Podpásovka, reaguje poslanec
Část Pirátů usiluje o konec poslance Mikuláše Ferjenčíka v čele mediálního odboru strany. Kritici mu vyčítají špatně nastavenou komunikaci či chyby v kampani, ale také údajný střet zájmů, kdy podle nich má protežovat svoji sestru a 1. místopředsedkyni strany Olgu Richterovou. Sám Ferjenčík pro CNN Prima NEWS řekl, že hodnotit kampaň dva měsíce před volbami mu nedává smysl. Kritiku týkající se jeho sestry pak označil za „podpásovku“.
Narážíte například i na premiéra Andreje Babiše?
Samozřejmě. Například zjištění od Neovlivní.cz je opravdu alarmující. Je vidět, že estébácké manýry, které člověk chytne, se ho pak drží celý život. (naráží na článek, podle kterého premiér Babiš osobně nařídil, aby jeho tým našel nějaké kompromitující materiály na hnutí STAN i jeho předsedu Víta Rakušana, pozn. red.)
Vaše strana ale podporuje digitalizaci státu. Neměli byste být schopni různé hoaxy odrazit?
Důležitá věc je, že u zlepšení elektronického fungování státu podporujeme dobrovolnost, protože tu budou vždy lidé, kteří nechtějí digitalizaci, ale chtějí si dojít osobně na úřad, takže tam vždy musí být volba. A co se týče odrážení úplných lží – v situaci, kdy premiér vlastní značnou část mediálního prostoru, je to něco, s čím bojujeme, jak nejlíp umíme, ale hřiště není úplně rovné.
Mám obrovskou podporu své rodiny, od muže, maminky a jednu stabilní paní, které říkám „skorobabička“.
Říkáte, že pořádná kampaň teprve začíná. Doma zároveň máte dvě děti. Jak zvládáte vybalancovat práci v politice a rodinu?
Snažím se to zvládat co nejlépe, ale je potřeba říct, že mám mimořádně příznivou situaci. Mám obrovskou podporu své rodiny, od muže, maminky a jednu stabilní paní, které říkám „skorobabička“. Díky tomu všemu to jde zvládnout. I tak je to samozřejmě náročné. A to jsem z Prahy. Neumím si představit, jak bych tuto práci dělala z regionu, že bych několik týdnů nepřišla domů za rodinou. Na tom chci ukázat, jak funguje český Parlament. Je v něm mimořádně nevlídná práce vůči rodinám.
Rakušan: Útok na Piráty beru jako útok na STAN. Babišovy kampaně se nebojím
Podle šéfa STAN Víta Rakušana jsou útoky Andreje Babiše na Piráty jednodušší a prvoplánovější cesta jeho kampaně. On je i přesto vnímá jako přímý útok na své hnutí, protože je s Piráty v koalici. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Jak se s antikampaní proti partnerovi Starostové vypořádávají? A proč to podle něj má koalice Spolu snazší?
Ve středu jste na tiskové konferenci vaší koalice mluvila o problémech s hlídáním dětí i jejich umisťováním do mateřských školek, kde chybí kapacity. Navrhujete, že by je ženy nebo muži mohli hlídat po malých skupinkách u sebe doma za finančně dostupný poplatek. Služba by zároveň byla dotována státem. Řešila jste sama někdy podobné problémy?
O tom z principu nechci mluvit, protože to je soukromí mé rodiny. Ale obrovská část známých tohle řeší dnes a denně a čísla v Praze i jinde nejsou dobrá. Současně je to návrh, který by rozšířil paletu možností, kam dát děti v předškolním věku na hlídání.
Na koalici Pirátů a STAN se po představení kampaně snesla kritika, že jste mezi lídry jediná žena. Stupňuje se to s blížícími se volbami?
Ano, byla jsem kritizovaná, čemuž nerozumím. Přeji si, aby žen v politice bylo víc. Ale v tom je vidět i celková atmosféra ve společnosti, politika je její odraz. Na druhou stranu kvůli zdravotním problémům odstoupil náš lídr na Vysočině, kde teď máme Blanku Lednickou, z toho mám radost.
Věřím, že postupně se nám povede poměr zastoupení změnit.
A jak jste se cítila, když jste byla opravdu jedinou ženou mezi muži?
Jsem typ člověka, který akceptuje realitu. Je mi líto, že to tak je, a snažím se, aby se to změnilo. Už přes rok a půl se s Piráty věnujeme změnám v naší vnitřní kultuře. Ať už s pomocí profesionálů z externí organizace, nebo s pomocí naší vlastní skupiny Rovné šance. Téma by nemělo být jen zastoupení žen a mužů v politice, ale i rozdílných demografických skupin. Pro mě je důležité, aby v politice byli mladí lidé stejně jako starší, lidi s různými druhy vzdělání, s různými druhy životních zkušeností. Podle mě má Parlament odrážet zkušenosti velkých skupin obyvatel a nemá se zapomínat třeba na lidi s postižením nebo na lidi, kteří prošli exekucemi, insolvencemi, těch jsou v součtu statisíce. Reprezentace státu by měla zohledňovat, jaké jsou životní zkušenosti lidí.
Jak toho chcete dosáhnout? Například mezi Piráty je přece jen značný rozdíl v počtu mužů a žen, také máte více mladších lidí než starších…
Ano, jsme strana, která začínala s velice nízkým počtem členek. Proto si už delší dobu děláme analýzu vnitřní kultury, abychom věděli, kde máme nějaké vnitřní bariéry. A nejen k ženám, ale prostě obecně k lidem různě znevýhodněným. V posledních krajských volbách jsme měli řadu velmi úspěšných lídryň. Máme místostarostky, europoslankyni i senátorku. Pro seniory jsme zase spustili iniciativu Senioři na palubě, a velmi aktivně se společně chystáme na horkou fázi kampaně. Věřím, že postupně se nám povede poměr zastoupení změnit.