Pětinu těžce nemocných pacientů s covidem tvoří neočkované těhotné ženy. Uvádí to nová studie z Velké Británie. Mnoho nastávajících maminek se kvůli obavám o zdraví své i svého potomka vyhnulo očkování. Britská Národní zdravotnická služba (NHS) je teď vyzývá, aby to napravily. Lůžek na intenzivní péči totiž rapidně ubývá.
Claire Bromleyová strávila více než měsíc v nemocnici poté, co odmítla vakcínu. Třicetiletá žena byla počátkem července přijata do nemocnice s dýchacími potížemi a pozitivním testem na covid. Její stav se začal prudce zhoršovat, a tak byla uvedena do umělého spánku.
Převezli ji do londýnské nemocnice, kde se lékařskému týmu naštěstí podařilo zachránit ji i její dítě, u kterého panovaly obavy, že se bude muset narodit předčasně v pouhých 26 týdnech. Claire opustila nemocnici 4. srpna. Jejímu miminku se daří dobře a brzy se má narodit.
O „běžkyni v balerínkách“ se už zajímají i politici. Jde o marketing, či upřímnou starost?
Příběh 16leté Annymárie Horváthové sledovalo celé Slovensko. Jako dvanáctiletá pobláznila zemi tím, že vyhrála běžecký závod pouze v balerínách. Od té doby se jí přezdívá „běžkyně v balerínkách“. Mnohé pak šokovala informace, že je dívka těhotná. Po těžkém rozhodování si Annamária zvolila si dítě ponechat, nakonec však potratila. O situaci nadějné sportovní hvězdy se zajímal i poslanec Tomáš Taraba.
„Naprosto chápu, když člověk váhá, zda se nechat očkovat. Zvlášť když v něm roste miminko. Ještě před covidem jsem měla za sebou dva potraty a strach z těhotenství v době covidové mi naháněl hrůzu. Ale po tom všem, čím jsem si prošla, mohu říct, že riziko nepodstoupení očkování daleko více převyšuje veškeré pochybnosti,“ řekla deníku The Sun Claire poté, co byla propuštěna z nemocnice.
NHS ve své studii uvedla, že až 17 % pacientů na mimotělní podpoře (ECMO) představují neočkované těhotné ženy. Další záznamy ukázaly, že těhotné ženy tvoří 32 % ze všech žen ve věku mezi 16 a 49 lety, které byly hospitalizovány na oddělení intenzivní péče, píše deník Daily Mail.
ECMO se používá pouze v případech, kdy jsou plíce pacienta natolik poškozené, že ani ventilátor nedokáže udržet hladinu kyslíku. „Neúměrně vysoký počet neočkovaných těhotných žen na jednotkách intenzivní péče ukazuje, že v těhotenství existuje vysoké riziko závažného onemocnění covidem,“ řekl prezident Gynekologicko-porodnické komory Edward Morris.
Nechte se očkovat, nabádají ženy odborníci
„Urgentně se proto obracíme na všechny těhotné ženy, aby se nechaly očkovat. Statistika NHS ukazuje, že jsou v ohrožení. Vakcína je efektivní způsob jak ochránit sebe i své dítě před těžkým covidem,“ doplnil.
Odborníci také poukazují na to, že vědecké studie již prokázaly bezpečnost vakcín i pro těhotné ženy. Dokazují to údaje u více než 100 000 očkovaných těhotných žen z Anglie a Skotska a dalších 160 000 z USA. Studie neprokázaly žádné následné poškození plodu. „Vakcína proti covidu je velmi účinná. Očkování může ochránit vás, vaše dítě i vaše blízké. Vakcína vás ochrání před hospitalizací a můžete ji podstoupit v jakékoli fázi těhotenství,“ uvedla šéfka britského porodnictví Jacqueline Dunkleyová-Bentová.