Telegramový účet, u něhož platí podezření, že patřil vrahovi z Filozofické fakulty, nebyl založen až po útoku 22. prosince 2023, domnívá se podle MF Dnes policie. Na profilu psaném v azbuce stálo, že jeho majitel chce zanechat co nejvíce bolesti. Kvůli editacím příspěvků až po smrti střelce si vyšetřovatelé nebyli jistí, zda šlo opravdu o jeho účet. Společnost Telegram odmítla s českou policií spolupracovat.
Podle zjištění MF Dnes policie aktuálně pracuje s verzí, že telegramový účet, který je spojovaný se střelcem z Filozofické fakulty, nebyl založen až po útoku. Vzniknout měl 12 dní před činem. Jeho správce se přihlašoval jako David K. Pochybnosti vzbudila skutečnost, že někdo editoval příspěvky ještě dvě hodiny po vrahově smrti.
ČTĚTE TAKÉ: Závěry zásahu na filozofické fakultě. Žádný z policistů nespáchal trestný čin, tvrdí GIBS
Odpověď na klíčovou otázku, zda účet patřil střelci, policie pravděpodobně nezjistí. Společnost Telegram totiž s českou policií odmítá spolupracovat. Ani skoro po roce od tragické události neposkytla žádné informace, a to i přes opakovaný nátlak pozůstalých či univerzity.
„Jmenuji se David. Chci střílet ve škole a možná spáchat sebevraždu,“ stálo na telegramovém kanále s datem 10. prosince 2023 v 10:36. Kvůli použité azbuce a slangovým výrazům se spekulovalo, že by účet nemusel patřit střelci. K poslední editaci příspěvků navíc došlo 95 minut poté, co se zastřelil brokovnicí.
„Na Telegramu nejdou vkládat příspěvky zpětně. Jdou jen editovat. Proto se pracuje s verzí, že účet existoval před vraždou. Nemáme ale věrohodné důkazy, které by jednoznačně vyvrátily nebo potvrdily, jestli byl účet pravý, nebo ne. Data od Telegramu se získat nepodařilo. Zejména to, kdo se k účtu připojoval,“ popsal pro iDnes zdroj blízký vyšetřování.
Stejnou argumentaci použila v létě i policie v usnesení o odložení případu. „V případě prokázání, že účet spravoval skutečně David K., půjde o jeden z mála zdrojů o jeho motivaci k činu. Jeho obsahová, registrační a identifikační data však byla vyžádána evropským vyšetřovacím příkazem zaslaným justičním orgánům na území Belgie. Pouze takovým způsobem lze získat data, která mohou sloužit jako důkaz v trestním řízení. Do doby, než budou doručena, policejní orgán zdůrazňuje, že jakékoliv závěry o vlastnictví účtu a jeho obsahu jsou předčasné,“ napsali policisté v létě v dokumentu, který má MF Dnes k dispozici.
Stížnost na uzavření případu se zjišťováním uživatele Telegramu napadla i samotná Univerzita Karlova. „Tragickou událost je potřeba došetřit, a to nejen kvůli všem obětem a jejich blízkým, ale též z důvodu prevence a minimalizace rizika vzniku obdobné tragické události. K odložení věci došlo za situace, kdy nejsou známy výsledky zkoumání stop z místa činu a výsledky vyžádání informací k sociální síti Telegram,“ napsal ve stížnosti, kterou má MF Dnes k dispozici, právník univerzity Tomáš Sirovátko.
Podle právničky Hany Marvanové, která zastupuje některé z pozůstalých, je třeba strategii monitoringu sociálních sítí změnit. „Policie a tajné služby by se měly vyjádřit, jak monitorují sociální sítě, když po každém druhém názoru, že někdo nesnáší vládu, zasahují a zatýkají, a tady byla na Telegramu veřejně informace, že někdo chystá střelbu ve škole,“ kritizovala Marvanová.
Incident v budově fakulty v centru Prahy loni 21. prosince byl nejtragičtější masovou střelbou v historii České republiky. O život přišlo 14 lidí. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří vážně. Podle policie střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty z Hostouně na Kladensku, kde byl nalezen zavražděný i jeho otec. Policie mladíka spojila na základě balistické expertizy rovněž i s případem vraždy muže a dvouměsíčního dítěte v Klánovickém lese na okraji Prahy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tvrdý trest za pokus o zapálení baru v Liberci. Muž má strávit ve vězení 18 let