Bývalý špičkový tenista, trojnásobný vítěz Wimbledonu Boris Becker, odsouzený na dva a půl roku za podvody a zatajování informací při insolvenčním řízení, byl téměř po měsíci přeložen do jiného vězení. Z nechvalně proslulého zařízení ve Wandsworthu, které se nachází jen tři kilometry od wimbledonských kurtů a jenž „vyniká“ zašlostí, tvrdým režimem a problémovým chodem kvůli drogově závislým vězňům, Beckera v týdnu převezli do „luxusní“ káznice Huntercombe v Nuffieldu, vzdálené 90 minut jízdy autem od Londýna.
Dosud se čtyřiapadesátiletý Becker nacházel ve staré budově z roku 1851 s 1 400 spoluvězni. Kvůli častému násilí mezi vězni mu „přidělili“ ochránce, musel se však vypořádat s malými porcemi nepříliš výživné stravy, nedostatkem pohybu i pobytu na čerstvém vzduchu a zůstal i bez jakýchkoli volnočasových aktivit.
Huntercombe, kam se slavný tenista přesunul, je naopak vězení, kde se lze na dané poměry cítit dobře. Vybudovali ho jako internační tábor během druhé světové války. A jak připomíná v reportáži německý deník Bild, jedním z tehdejších vězňů tam byl i nacista Rudolf Hess, zástupce Adolfa Hitlera.
Nástup ihned. Trojnásobný wimbledonský šampion jde na dva a půl roku do vězení
Bývalá tenisová světová jednička si vyslechla verdikt za maření insolvenční řízení. Šestinásobný grandslamový vítěz byl shledán vinným začátkem dubna u londýnského soudu. A teď se Boris Becker dozvěděl, že půjde na dva a půl roku do vězení.
„Jsou zde umístěni pouze cizinci odsouzení za méně závažné trestné činy,“ popsal pro Bild Beckerův právník Oliver Moser s tím, že ve věznici, kde je přibližně 480 vězňů, panuje téměř rodinná atmosféra.
Může se věnovat žurnalistice
V novém vězení má Becker k dispozici velkou sportovní halu, hřiště s umělým povrchem, posilovnu, a dokonce i lezeckou stěnu nebo kardio fitness studio. Trestanci se věnují také dalším aktivitám, například malování, což ocenil i ředitel zařízení David Redhouse. „Nejlepší díla jsme vystavili na naší hlavní chodbě, aby je všichni mohli obdivovat. Všem našim účastníkům patří velký dík,“ uvedl Redhouse.
V jiném kurzu se vězni vzdělávají v občanské žurnalistice. Cílem je výroba krátkých filmů, které se vysílají na interním televizním kanálu. Přímo ve věznici probíhají také charitativní akce, kdy se prodávají či draží výrobky vězňů, případně se prodávají dorty a výtěžek pak jde na dobročinné účely. Naposledy takto vězni vydělali přes 500 liber, v přepočtu téměř 15 tisíc korun.
Do věznice přímo ze soudní síně
Becker putoval do vězení 29. dubna letošního roku přímo ze soudní síně, krátce po vynesení rozsudku. Německá média zmiňují, že při dobrém chování by mohl po polovině trestu, tedy na konci července příštího roku, požádat o předčasné propuštění.
Anglická média nyní přišla s informací, že by se Becker mohl dostat do Německa již během podzimu letošního roku po úpravě britské legislativy, kdy by měli být zahraniční vězni deportováni do svých mateřských zemí. Tenista sice dlouhodobě žil v Londýně, proto tam byl také stíhán a souzen, ale stále je německým občanem.