Teplota celosvětového oceánu byla během letošního dubna jednou z nejvyšších v historii. Francouzský institut Mercator Ocean zaznamenal, že průměrná teplota Středozemního moře se vyšplhala na 17 °C. Jedná se o druhou nejvyšší hodnotu, kterou meteorologové zaznamenali. Teplejší moře nejspíš ocení turisté, ale pojí se s ním i extrémní změny počasí, které ovlivní celou Evropu.
„Duben 2025 byl druhým nejteplejším v historii v celosvětovém oceánu a ve Středozemním moři,“ uvedla francouzská instituce Mercator Ocean, která pravidelně vydává zprávy, v nichž monitoruje teplotu moří po celém světě.
ČTĚTE TAKÉ: Rekordně nízké teploty v Česku a při zemi mráz. Podívejte se, kde má o víkendu pršet
Letošní průměrná teplota mořské hladiny byla 20,95 °C. Ještě teplejší oceán byl v loňském roce, kdy maximální teplota dosáhla 21,11 °C. Pokud jde o Středozemní moře, u kterého tráví letní dovolenou řada Evropanů, jeho teplota se minulý měsíc držela v průměru na 17,11 °C.
Oteplující se Středomoří je ale nebezpečné pro celou Evropu. V této oblasti podle organizace Ocean Care probíhají změny klimatu rychleji a intenzivněji než v jiných částech světa. Nedochází tady k velkému mísení vody s větším a chladnějším Atlantským oceánem.
Kvůli vyšší teplotě dochází k většímu odpařování, čímž se voda ve Středozemním moři stává slanější. Ta pak zadržuje více tepla. „Nejedná se pouze o oteplování, ale také o změny ve srážkách, které vedou k sušším podmínkám, jež zesilují probíhající oteplování,“ varuje organizace Ocean Care.
Tyto změny pak mají vliv na počasí po celé Evropě a mohou vést až k extrémním jevům, jako jsou medikány, s nimiž přicházejí přívalové srážky nebo silný vítr. Povodně, které v září 2024 zasáhly Českou republiku, vznikly podle ČHMÚ vlivem vyšších teplot ve Středomoří. Častěji se mohou vyskytovat i velké vlny veder.
Francouzský institut Mercator Ocean dále upozorňuje, že průměrná teplota mořské hladiny byla nadprůměrná ve třech čtvrtinách světového oceánu. Více než desetina oceánu měla průměrnou teplotu vyšší alespoň o 1 °C.
Oteplování zásadně ovlivňuje mořský ekosystém. V důsledku vyšších teplot hromadně vymírají původní živočišné druhy a jejich místo přebírají invazní druhy. Tím dochází k narušení přirozeného potravního řetězce a také ke snížení úlovků ryb.
VIDEO: Českokrumlovskem se prohnalo tornádo, zlámalo řady stromů. Okamžik vzniku zachytil radar