reklama

Smích pomáhá dětem v nemocnicích, seniorům, ale i pacientům se schizofrenií

Práce zdravotních klaunů je záslužná činnost. Smích pomáhá, a to hlavně dětským pacientům, a má vliv jak na psychickou kondici, tak na fyzickou. Může dokonce pomáhat i při astmatu nebo schizofrenii.

reklama

Povolání: Zdravotní klaun. Náplň práce: Navštěvovat děti v nemocnicích a seniory v domovech důchodců a zpříjemňovat jim léčbu a pobyty. Klauni nemají dělat jenom legraci, ale vystupují také v rolích lékařů a snaží se splynout s nemocničním prostředím a být partnery mezi nemocnicemi a rodiči nemocných dětí.

„Je to náročné, stejně jako jiná práce, pokud ji chcete dělat dobře. Náročná je v tom, že to prostředí je stresové, je neobvyklé a setkáváte se s případy, které nejsou úplně běžné,“ řekl v pořadu Silný hlas Markéty Fialové umělecký ředitel zdravotních klaunů Petr Jarčevský.

K tématu

Někdy se klauni setkají s nemocným dítětem, o kterém vědí, že jeho život se počítá na týdny, někdy i dny. „Potom je nejlepší metodou si nic takového nepřipouštět, jít prostě dál,“ popsal zdravotní klaun a vysvětlil, že i kdyby začal při práci filtrovat emoce pacienta přes ty své a pracoval s lítostí, nemělo by to onen správný efekt. Právě kvůli emoční náročnosti práce jsou pro zdravotní klauny povinné pravidelné terapie a psychologické supervize.

Umělecký ředitel zdravotních klaunů dodal, že docházejí pravidelně i za seniory nebo dospělými pacienty, ale zatím jen v určitých programech. „Původně jsme z toho měli trochu strach, ale myslím si, že ještě přijde doba, kdy nebude pozornost zaměřená jen na děti nebo seniory. Lidé v produktivním věku, kteří jsou na těch těžkých odděleních, takové vyžití nemají,“ vysvětlil Petr Jarčevský.

Na vliv terapie smíchem vznikly i odborné studie

Pozitivním účinkům smíchu se začal jako první věnovat vědec Norman Cousins. Trpěl neurodegenerativním onemocněním páteře a při „testování“ sebe samého zjistil, že po pěti až deseti minutách smíchu přestal mít až na dvě hodiny bolesti. A nemusel tudíž užívat léky.

Odhalení, že mu občas stačí „dávka“ smíchu místo silných sedativ, vedlo až ke vzniku samostatného vědeckého oboru psychoneuroimunologie. Ta se zabývá tím, že i emoce a biochemické procesy mají vliv na různá onemocnění. „Podle něj pojmenovali i první centrum neuroimunologie v Americe,“ vysvětlil Petr Fridrich, lektor jógy smíchu.

Při smíchu dochází v těle k několika procesům. „Navýší se kapacita plic, rozšíří se cévy, kterými lépe proudí okysličená krev prokrvující orgány. Smích stimuluje a dělá jemnou masáž jater, žaludku, střeva a ledvin,“ popsala vliv smíchu Žaneta Kremsaová, terapeutka Institutu funkční medicíny a výživy.

Vzhledem k tomu, že se při smíchu zvyšuje kapacita plic, má pozitivní vliv i na alergie nebo astma. Klesá také počet kardiovaskulárních onemocnění a smích má dokonce i pozitivní vliv na schizofrenii.

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama