reklama

Nemocnice jsou pro hackery snadný cíl. Čína pomocí útoků kopíruje svět, říká expert

Česko za poslední rok čelilo zvýšenému počtu kybernetických útoků. Podle expertů jsou v tuzemsku snadným cílem nemocnice, protože nejsou tak zabezpečené jako například banky. V pořadu Silný hlas Markéty Fialové hovořili o hackerech analytik Roman Máca a bezpečnostní expert Tomáš Pojar.

reklama

„Nejsme ve frontové linii, ale těch útoků je v posledních letech více. Není náhodou, že ty útoky mířily na nemocnice. Třeba takové banky jsou mnohem více zabezpečené. Útočník hledá slabší článek, kde je jednodušší něco ukrást nebo ovlivnit,“ vysvětlil Pojar v pořadu Silný hlas Markéty Fialové. „Hackeři napadají nemocnice, aby dalším útočníkům ukázali, jak je ten sektor zranitelný,“ dodal expert.

Spousta států má hackery, které zaměstnává, a má armádní jednotky plné hackerů

Podle Pojara je už všeobecně známé, že řada hackerů pracuje i pro vlády po celém světě. „Spousta států má hackery, které zaměstnává, a má armádní jednotky plné hackerů. Třeba Čína se ani nesnaží zastírat, že ve světě loupila intelektuální vlastnictví. Když se podíváte, co všechno tam okopírovali, co tam vzniklo – nepochybně se k tomu dostali také hackerskými útoky,“ uvedl Pojar.

K tématu

Hackeři útočí z různých pohnutek, tou nejčastější motivací ale zůstávají peníze. „Některým hackerům je jedno, jestli je najme stát, drogová mafie nebo teroristická organizace,“ pronesl Pojar. „Ve výjimečných případech jde o člověka, který utíká z reality a útokem si něco kompenzuje,“ doplnil Máca.

Analytik v pořadu Silný hlas Markéty Fialové prozradil, jak se dá z hackerského útoku do jisté míry vyčíst, odkud byl proveden. „Každý hacker má svůj rukopis, svůj zdrojový kód, je proto zajímavé v něm sledovat metadata neboli data o datech,“ vysvětlil Máca. „Útok se například může tvářit, že přišel ze Západu, ale ta metadata mohou být v ruštině. Nebo je ten útok veden v době, kdy je v Rusku pracovní doba. Takže tyto faktory napoví, kdo za těmi útoky může skutečně stát,“ dodal analytik.

Experti se ale shodli na tom, že je velmi obtížné původce útoku vystopovat. „Každý schopný hacker se snaží schovat za počítače někoho jiného, za počítače na druhém konci světa. Často nevíme, kdo útočí a kde ve skutečnosti ten útočník sedí,“ uzavřel Pojar.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další země zpřísnila podmínky pro Čechy, negativní test na koronavirus vyžaduje i Kypr

Další země zpřísnila podmínky pro Čechy, negativní test na koronavirus vyžaduje i Kypr

  • Aktualizováno před 2 hodinami

Kyperské ministerstvo zdravotnictví na základě rozsahu epidemie COVID -19 v jednotlivých zemích zveřejnilo revidovanou kategorizaci států, z níž plynou podmínky, za kterých bude možné na ostrov přicestovat. Česká republika byla z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu na Kypr nemusí předkládat negativní test na koronavirus, přeřazena do kategorie B. U cestujících z těchto zemí Kypr vyžaduje maximálně tři dny starý negativní test. V kategorii A naopak zůstává Slovensko. Nová pravidla vejdou v platnost 6. července, informoval web in-cyprus.

reklama
Petříček: Se Slovinskem kvůli koronaviru jednáme o dalších výjimkách
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
reklama
reklama
Cestují po světě a vydělávají na Instagramu. Jak žít jako oni? Raquel a Miquel radí

Nový den

Domácí zpravodajství

Musím si vzít toho slovinského premiéra. Babiš přerušil telefonátem tiskovku
Děti v rozpáleném autě volaly maminku. Rodiče se divili, proč to strážníci řeší
Další články
reklama
reklama