Nemocnice jsou pro hackery snadný cíl. Čína pomocí útoků kopíruje svět, říká expert

Analytik Roman Máca a bezpečnostní expert Tomáš Pojar

SILNÝ HLAS MARKÉTY FIALOVÉ, Roman Máca, Tomáš Pojar - 27.5. v 20:17

Česko za poslední rok čelilo zvýšenému počtu kybernetických útoků. Podle expertů jsou v tuzemsku snadným cílem nemocnice, protože nejsou tak zabezpečené jako například banky. V pořadu Silný hlas Markéty Fialové hovořili o hackerech analytik Roman Máca a bezpečnostní expert Tomáš Pojar.

„Nejsme ve frontové linii, ale těch útoků je v posledních letech více. Není náhodou, že ty útoky mířily na nemocnice. Třeba takové banky jsou mnohem více zabezpečené. Útočník hledá slabší článek, kde je jednodušší něco ukrást nebo ovlivnit,“ vysvětlil Pojar v pořadu Silný hlas Markéty Fialové. „Hackeři napadají nemocnice, aby dalším útočníkům ukázali, jak je ten sektor zranitelný,“ dodal expert.

Spousta států má hackery, které zaměstnává, a má armádní jednotky plné hackerů

Podle Pojara je už všeobecně známé, že řada hackerů pracuje i pro vlády po celém světě. „Spousta států má hackery, které zaměstnává, a má armádní jednotky plné hackerů. Třeba Čína se ani nesnaží zastírat, že ve světě loupila intelektuální vlastnictví. Když se podíváte, co všechno tam okopírovali, co tam vzniklo – nepochybně se k tomu dostali také hackerskými útoky,“ uvedl Pojar.

Zvyšuje se počet hackerských útoků. Odborníci radí, jak se proti nim bránit

Česko se nachází nad světovým průměrem co do počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace. Zatímco české organizace registrují 530 útoků za týden, ve světě je jich průměrně jen 491. Jak se proti těmto útokům účinně bránit, radí odborníci Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET, a Karel Řehka, ředitel národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Hackeři útočí z různých pohnutek, tou nejčastější motivací ale zůstávají peníze. „Některým hackerům je jedno, jestli je najme stát, drogová mafie nebo teroristická organizace,“ pronesl Pojar. „Ve výjimečných případech jde o člověka, který utíká z reality a útokem si něco kompenzuje,“ doplnil Máca.

Analytik v pořadu Silný hlas Markéty Fialové prozradil, jak se dá z hackerského útoku do jisté míry vyčíst, odkud byl proveden. „Každý hacker má svůj rukopis, svůj zdrojový kód, je proto zajímavé v něm sledovat metadata neboli data o datech,“ vysvětlil Máca. „Útok se například může tvářit, že přišel ze Západu, ale ta metadata mohou být v ruštině. Nebo je ten útok veden v době, kdy je v Rusku pracovní doba. Takže tyto faktory napoví, kdo za těmi útoky může skutečně stát,“ dodal analytik.

Experti se ale shodli na tom, že je velmi obtížné původce útoku vystopovat. „Každý schopný hacker se snaží schovat za počítače někoho jiného, za počítače na druhém konci světa. Často nevíme, kdo útočí a kde ve skutečnosti ten útočník sedí,“ uzavřel Pojar.

Tagy: