reklama

Tiplice: Větší příbuzná komára, která ale krev nesaje

Je to tiplice, ale nikdo jí neřekne jinak než velký komár – za tuto podobu často platí životem. Živočich, který může díky svým pavoučím nohám působit děsivě, ve skutečnosti vůbec děsivý není. V České republice existuje okolo 120 druhů, v Evropě asi 460, celosvětově je pak známo okolo 15 tisíc druhů, u nás jsou nejčastěji k vidění tiplice obrovská a zelená.

reklama

„Tiplice je vlastně velmi neškodný hmyz, který patří do řádu dvoukřídlých. Stejně jako například komáři mají jeden pár křídel, ale to je také jediné, co s nimi mají společné,“ říká entomolog Petr Šípek z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Příbuzná komára podle křídel

I když je tedy tiplice do jisté míry příbuzná komára, lidem nijak neubližuje a rozhodně je nekousne. Bohužel ale na svou podobnost doplácí a lidé je bezhlavě zabíjí. Dospělec může mít tělo dlouhé 3 až 4 centimetry a při pohledu na zeď pokrytou těmito tvory má kdekdo husí kůži. Hojně se vyskytují převážně na konci jara a počátkem léta, neboť v tu dobu se dospělé tiplice líhnou.

„Tiplice patří mezi hmyz s proměnou dokonalou, což znamená, že dospělec vypadá úplně jinak než larva. Ta je totiž na rozdíl od dospělého jedince bez nohou a vypadá jako ocelově šedý pytlíček, který dosahuje velikosti tří až čtyř centimetrů. Larvy se postupně svlékají a kuklí se pod povrchem půdy. V letních měsících se z ní vyvine dospělý jedinec, jehož nejdůležitějším posláním je spářit se a klást vajíčka,“ vysvětluje Šípek.

Dlouhé nohy jí mohou zachránit život

Dlouhé pavoučí nohy, které na vzhledu tiplicím moc nepřidávají, jsou pro ně ale velmi důležité. Slouží nejen k pohybu, ale i k záchraně života. „Autonomie neboli odlamování končetin tiplicím slouží při úniku před predátorem. Pokud ji někdo chytí, noha se v určité části odlomí a tiplice uletí. Končetiny jí ale nedorůstají. iděl jsem jednu, která měla už jen tři nohy a udržet se na vegetaci bylo pro ni velmi náročné,“ doplňuje Šípek.

Rovnováhu udržují ptáci

O tomto hmyzu se můžete dočíst, že se živí nektarem, což je sice pravda, ale není to ve velkém množství a nepatří mezi opylovače. „Prospěšná je ale rozhodně jako energetická potrava pro ptáky. Jejich larvy se zase živí odumřelými částmi rostlin, některé druhy jsou více specializované, vyvíjejí se na zaplavovaných březích potoků, jiné v mrtvém trouchnivém dřevě. Larvy občas konzumují zelené části rostlin či jejich kořínky, ale i tak nepatří mezi významné škůdce. Naopak přispívají k tvorbě humusu a provzdušňují půdu,“ doplňuje Šípek.

Rozhodně není namístě používat nějaké přípravky na jejich hubení. „Bál bych se i těch, o kterých se říká, že jsou ekologické. Mohou likvidovat další druhy hmyzu. Bohatě stačí, pokud máte na zahradě ptáky, ti je udrží v rovnováze. Pestrost je důležitá a každý umělý zásah plodí nerovnováhu, což není dobře,“ říká Šípek.

Tagy:
Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík
Sněmovna

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama