Tiplice: Větší příbuzná komára, která ale krev nesaje

Je to tiplice, ale nikdo jí neřekne jinak než velký komár – za tuto podobu často platí životem. Živočich, který může díky svým pavoučím nohám působit děsivě, ve skutečnosti vůbec děsivý není. V České republice existuje okolo 120 druhů, v Evropě asi 460, celosvětově je pak známo okolo 15 tisíc druhů, u nás jsou nejčastěji k vidění tiplice obrovská a zelená.

„Tiplice je vlastně velmi neškodný hmyz, který patří do řádu dvoukřídlých. Stejně jako například komáři mají jeden pár křídel, ale to je také jediné, co s nimi mají společné,“ říká entomolog Petr Šípek z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Příbuzná komára podle křídel

I když je tedy tiplice do jisté míry příbuzná komára, lidem nijak neubližuje a rozhodně je nekousne. Bohužel ale na svou podobnost doplácí a lidé je bezhlavě zabíjí. Dospělec může mít tělo dlouhé 3 až 4 centimetry a při pohledu na zeď pokrytou těmito tvory má kdekdo husí kůži. Hojně se vyskytují převážně na konci jara a počátkem léta, neboť v tu dobu se dospělé tiplice líhnou.

„Tiplice patří mezi hmyz s proměnou dokonalou, což znamená, že dospělec vypadá úplně jinak než larva. Ta je totiž na rozdíl od dospělého jedince bez nohou a vypadá jako ocelově šedý pytlíček, který dosahuje velikosti tří až čtyř centimetrů. Larvy se postupně svlékají a kuklí se pod povrchem půdy. V letních měsících se z ní vyvine dospělý jedinec, jehož nejdůležitějším posláním je spářit se a klást vajíčka,“ vysvětluje Šípek.

Dlouhé nohy jí mohou zachránit život

Dlouhé pavoučí nohy, které na vzhledu tiplicím moc nepřidávají, jsou pro ně ale velmi důležité. Slouží nejen k pohybu, ale i k záchraně života. „Autonomie neboli odlamování končetin tiplicím slouží při úniku před predátorem. Pokud ji někdo chytí, noha se v určité části odlomí a tiplice uletí. Končetiny jí ale nedorůstají. iděl jsem jednu, která měla už jen tři nohy a udržet se na vegetaci bylo pro ni velmi náročné,“ doplňuje Šípek.

Rovnováhu udržují ptáci

O tomto hmyzu se můžete dočíst, že se živí nektarem, což je sice pravda, ale není to ve velkém množství a nepatří mezi opylovače. „Prospěšná je ale rozhodně jako energetická potrava pro ptáky. Jejich larvy se zase živí odumřelými částmi rostlin, některé druhy jsou více specializované, vyvíjejí se na zaplavovaných březích potoků, jiné v mrtvém trouchnivém dřevě. Larvy občas konzumují zelené části rostlin či jejich kořínky, ale i tak nepatří mezi významné škůdce. Naopak přispívají k tvorbě humusu a provzdušňují půdu,“ doplňuje Šípek.

Rozhodně není namístě používat nějaké přípravky na jejich hubení. „Bál bych se i těch, o kterých se říká, že jsou ekologické. Mohou likvidovat další druhy hmyzu. Bohatě stačí, pokud máte na zahradě ptáky, ti je udrží v rovnováze. Pestrost je důležitá a každý umělý zásah plodí nerovnováhu, což není dobře,“ říká Šípek.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Okupanti na jihu dezertují. Ruské velení na ně posílá Čečence, tvrdí Ukrajinci
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Okupanti na jihu dezertují. Ruské velení na ně posílá Čečence, tvrdí Ukrajinci

Rusové pokračují v ostřelování ukrajinského území. Při útoku na Charkov zemřelo nejméně sedm lidí, dalších sedmnáct je zraněno. Ukrajinská armáda zase hlásí úspěchy na jižní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrně rozhodl občany neinformovat před vypuknutím ruské invaze. Mezitím u ruského velitelského stanoviště v Melitopolu došlo k výbuchu. A v Chersonu okupanti dezertují, podle analytiků Rusové do města posílají Čečence.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:53

V pražském KACPU bylo odbaveno celkem 104 876 osob

08:05

Německo pravděpodobně nesplní listopadový cíl

07:28

Svoboda a Zaorálek: Zelenského bude soudit historie, vzal na sebe obří zodpovědnost

06:51

Rusko se snaží, aby útoky na Krymu vypadaly jako terorismus, uvádí ISW

Median: Babiš by v boji o Hrad vyhrál jen první kolo, ve druhém by triumfoval Pavel

Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v kole druhém by ho porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. V prvním kole se na společné třetí místo za Babišem a Pavlem posunuli senátor Marek Hilšer a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Záhadná smrt na romantické procházce. Žena během sekundy zmizela, našli ji v hluboké jámě

Tragickou smrt Laury Jayne Newcombeové úřady vyšetřovaly více než rok, k jasnému závěru však nedošly. 31letá žena se 29. června minulého roku procházela se svým přítelem na vrcholu útesu na Trevose Head v anglickém Cornwallu, když během chvíle nepozornosti zmizela. Jak se ukázalo, spadla do takřka 25 metrů hluboké díry ve skále. Je možné, že spáchala sebevraždu.

Nezdražujeme, zmenšujeme: V regálech obchodů opět řádí „smrskflace“. Jak se bránit?

Téma: Rádce

Dvouciferná inflace, která se blíží 20 procentům, se projevuje nejen zdražením služeb a zboží, ale také úpravou jeho rozměrů, objemu či hmotnosti. Do českých obchodů tak stále častěji zavítá jev, kterému ekonomové říkají „smrskflace“. Jde o trik, kterého si lidé zvyklí pravidelně nakupovat stejný okruh zboží nemusí všimnout. V této době platí dvojnásob, že je třeba pozorně číst cenovky, kde prodejce ze zákona musí uvádět také cenu v přepočtu na hmotnostní nebo objemovou jednotku.

Drahá hvězda vytahuje drápky: Mbappé dostal pravomoci a teď vyvádí, kabina se rozpadá

Kdo by nechtěl mít v týmu tři megastar světového fotbalu Lionela Messiho, Neymara a Kyliana Mbappého? V Paříži však zjišťují, že poskládat tři hráče nejvyšší jakosti do jednoho útoku nemusí dělat dobrotu. Poslední jmenovaný nechává vyniknout své ego, které mu zřejmě dost narostlo poté, co před nedávném podepsal nový královský kontrakt obnášející i kuriózní privilegia.

Zemřela světoznámá návrhářka Madame Butterfly. Její šaty nosila císařovna i první dáma USA

Zemřela japonská světově proslulá módní návrhářka Hanae Moriová, známá pro své motýlí motivy jako Madame Butterfly. Navrhla uniformy pro letušky společnosti Japan Airlines nebo svatební šaty pro císařovnu Masako, když si v roce 1993 jako obyčejná žena brala korunního prince Naruhita. Průkopnici generace japonských návrhářů bylo 96 let. Moriová zemřela 11. srpna, o jejím odchodu informovaly zahraniční agentury dnes.

Svoboda a Zaorálek: Zelenského bude soudit historie, vzal na sebe obří zodpovědnost

Americký prezident Joe Biden od října minulého roku věděl, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje napadnout Ukrajinu. Informoval o tom deník Washington Post. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navíc vzkázal, že o této hrozbě obyvatele záměrně neinformoval proto, aby předešel panice. Podle exministrů zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za to Zelenského bude soudit historie. Uvedli to v pořadu 360°.

Domácí zpravodajství

Ve vojenském prostoru Hradiště hořely tři hektary půdy. Hasiči požár uhasili za pár hodin

Ve vojenském prostoru Hradiště na rozmezí Karlovarského a Ústeckého kraje hasiči likvidovali požár trávy. Hořelo v místě dopadu cvičných střel. Oheň zasáhl asi tři hektary pozemků, hasiči požádali o vrtulník s takzvaným bambi vakem, řekl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Vstup do prostoru požáru měli hasiči omezený, nebylo to bezpečné, dodal. Vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.

Ve věku 98 let zemřel Jiří Světlík. Pomáhal vězňům v lágrech, dostal za to dvacet let

Ve věku 98 let zemřel v úterý bývalý politický vězeň Jiří Světlík. Oznámila to organizace Post Bellum, kterou o úmrtí informovala Světlíkova rodina. Za komunistické totality Světlík strávil více než deset let za mřížemi kvůli zapojení do skupiny, která pomáhala vězňům v lágrech. V roce 2018 získal Cenu Paměti národa, kterou uděluje Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století za statečné postoje.