reklama

Tiplice: Větší příbuzná komára, která ale krev nesaje

Je to tiplice, ale nikdo jí neřekne jinak než velký komár – za tuto podobu často platí životem. Živočich, který může díky svým pavoučím nohám působit děsivě, ve skutečnosti vůbec děsivý není. V České republice existuje okolo 120 druhů, v Evropě asi 460, celosvětově je pak známo okolo 15 tisíc druhů, u nás jsou nejčastěji k vidění tiplice obrovská a zelená.

reklama

„Tiplice je vlastně velmi neškodný hmyz, který patří do řádu dvoukřídlých. Stejně jako například komáři mají jeden pár křídel, ale to je také jediné, co s nimi mají společné,“ říká entomolog Petr Šípek z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Příbuzná komára podle křídel

I když je tedy tiplice do jisté míry příbuzná komára, lidem nijak neubližuje a rozhodně je nekousne. Bohužel ale na svou podobnost doplácí a lidé je bezhlavě zabíjí. Dospělec může mít tělo dlouhé 3 až 4 centimetry a při pohledu na zeď pokrytou těmito tvory má kdekdo husí kůži. Hojně se vyskytují převážně na konci jara a počátkem léta, neboť v tu dobu se dospělé tiplice líhnou.

„Tiplice patří mezi hmyz s proměnou dokonalou, což znamená, že dospělec vypadá úplně jinak než larva. Ta je totiž na rozdíl od dospělého jedince bez nohou a vypadá jako ocelově šedý pytlíček, který dosahuje velikosti tří až čtyř centimetrů. Larvy se postupně svlékají a kuklí se pod povrchem půdy. V letních měsících se z ní vyvine dospělý jedinec, jehož nejdůležitějším posláním je spářit se a klást vajíčka,“ vysvětluje Šípek.

Dlouhé nohy jí mohou zachránit život

Dlouhé pavoučí nohy, které na vzhledu tiplicím moc nepřidávají, jsou pro ně ale velmi důležité. Slouží nejen k pohybu, ale i k záchraně života. „Autonomie neboli odlamování končetin tiplicím slouží při úniku před predátorem. Pokud ji někdo chytí, noha se v určité části odlomí a tiplice uletí. Končetiny jí ale nedorůstají. iděl jsem jednu, která měla už jen tři nohy a udržet se na vegetaci bylo pro ni velmi náročné,“ doplňuje Šípek.

Rovnováhu udržují ptáci

O tomto hmyzu se můžete dočíst, že se živí nektarem, což je sice pravda, ale není to ve velkém množství a nepatří mezi opylovače. „Prospěšná je ale rozhodně jako energetická potrava pro ptáky. Jejich larvy se zase živí odumřelými částmi rostlin, některé druhy jsou více specializované, vyvíjejí se na zaplavovaných březích potoků, jiné v mrtvém trouchnivém dřevě. Larvy občas konzumují zelené části rostlin či jejich kořínky, ale i tak nepatří mezi významné škůdce. Naopak přispívají k tvorbě humusu a provzdušňují půdu,“ doplňuje Šípek.

Rozhodně není namístě používat nějaké přípravky na jejich hubení. „Bál bych se i těch, o kterých se říká, že jsou ekologické. Mohou likvidovat další druhy hmyzu. Bohatě stačí, pokud máte na zahradě ptáky, ti je udrží v rovnováze. Pestrost je důležitá a každý umělý zásah plodí nerovnováhu, což není dobře,“ říká Šípek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama