Sociální trend nebydlení
Snaží se pracovat, přesto nemají peníze na tradiční bydlení a musejí přespávat v noclehárnách. V Česku podle sociálních pracovníků přibývá těch, kteří veškerý svůj majetek nosí u sebe, protože nevědí, kde budou nocovat. Odhady mluví o tisícovkách lidí. Nájmy jsou pro ně příliš drahé, stejně jako třeba pokoj na ubytovně. Nejohroženější skupinou jsou matky nebo otcové samoživitelé a jednotlivci bez rodinného zázemí.
Chodí do práce, vydělává kolem osmi tisíc měsíčně a o bydlení třeba v nájmu si může nechat jenom zdát. „Já jsem teď ještě měsíc na šestinedělí. Předtím jsem ale chodila na brigády a normálně jsem pracovala i do 7. měsíce těhotenství. Na plný úvazek jsem dělala ostrahu, hlídala jsem ministerstva,“ popsala CNN Prima NEWS Natálie. Teď je ráda, když může přespat v noclehárně. Někde se platí od 40 korun za noc, některé jsou zdarma.
ČTĚTE TAKÉ: STAN chce predátorům navždy zakázat řadu profesí. Děti jsou důležitější než oni, zní z hnutí
„Je tady několik takových klientů, kteří pracují a neušetří si z těch peněz na nic,“ popsala sociální pracovnice Armády spásy v Holešovicích Adéla. Nízkopříjmové lidi limitují vysoké ceny bydlení a někdy i dluhy z minulosti.
„Nárůst nových lidí, kteří nikdy nepotřebovali pomoc a nyní se ocitají v noclehárnách, se pohybuje okolo deseti procent,“ uvedla Iva Kuchyňková z Charity Česká republika.
Ze 74 lidí, kteří přespávají v Azylovém domě sv. Terezie, zhruba třetina pracuje, přesto končí v noclehárně. „Někdo má hlavní pracovní poměr, většinou jsou to ale brigádnické práce,“ uvedl vedoucí azylového domu Stanislav Fiala.
Zvyšující se počet chudých pracujících potvrzují i experti. „Vidíme to v takových datech, jako je nárůst osob ohrožených energetickou chudobou nebo zvyšující se počet dětí, které se nachází v chudobě. Je to zřejmé také z dat potravinových bank. V roce 2023 jim o třetinu stoupl počet příjemců a většinou to jsou pracující lidé nebo senioři,“ popsala sociální antropoložka z Akademie věd České republiky Lucie Trlifajová.
Ministerstvo práce a sociálních věcí si zvrat v nelichotivém trendu slibuje od „superdávky“. „Situace by se měla zlepšit díky úpravě sociálního dávkového systému i díky podpoře přes centra pro bydlení, která mají vzniknout, a mají toto v regionech řešit,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle opozice by mohlo pomoci, kdyby se začalo stavět více bytů.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pracujícím důchodcům odpustíme sociální odvody, řekl Jurečka. Očekává ale od nich první krok