Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje už 5 693 hlášení nežádoucích účinků po aplikaci vakcíny proti covidu. Nejčastěji se jedná o bolest v místě vpichu, teploty, neurologické příznaky jako bolest hlavy či únava, bolest svalů, nevolnost nebo kašel. Úřady prověřují také 82 případů podezření na úmrtí po očkování. SÚKL upozorňuje, že pouhými podezřeními jsou všechna hlášení. Podívejte se na přehled těch nejčastějších.
K 15. červnu bylo v Česku nahlášeno 5 693 nežádoucích účinků po aplikaci vakcíny proti covidu. „Všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány,“ upozorňuje SÚKL na svých webových stránkách s tím, že výpis slouží pouze pro přehled toho, jaké reakce byly nahlášeny.
Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Vláda totálně selhala z hlediska propagace, kampaně a vysvětlování, proč se nechat očkovat proti covidu, prohlásil v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek. Podle něj měl kabinet místo „dupání po lidech“ vysvětlovat, proč je očkování v zájmu nejen člověka samotného, ale i lidí v jeho okolí. Válek varoval, že na podzim může vzniknout problém právě proto, že velká skupina lidí nebude vakcinovaná.
Úmrtí, která byla nahlášena jako podezření na nežádoucí účinek vakcín, je 82. SÚKL ujišťuje, že tato úmrtí jsou důkladně posuzována v rámci ČR a následně na celoevropské úrovni farmakovigilančním výborem pro hodnocení rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v němž má i Česko své zástupce.
Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky?
- Celkové příznaky a reakce v místě vpichu
Lidé hlásí například horečku, třesavku, zimnici, únavu, slabost, malátnost nebo bolest či zarudnutí v místě vpichu. Také otok obličeje, pocit horka či chladu, bolest na hrudi či žízeň.
- Neurologické příznaky
Mezi neurologické příznaky SÚKL řadí například bolest hlavy, parestézii, mravenčení, pálivý pocit, závrať, třes, pocit na omdlení, mdlobu, celkovou křeč, narušení rovnováhy či ospalost. Někteří lidé si stěžují ale i na sníženou citlivost, migrénu, narušení chuti, paměti, čichu, řeči nebo koordinace. Další očkovaní hlásili cévní mozkovou příhodu nebo ochrnutí končetiny.
- Svaly, klouby nebo kosti
Očkované často trápí i bolest svalů, kloubů, zad či bolest v končetině. Na SÚKL nahlásili i křeč svalu, bolest krku a páteře nebo zánět a otok kloubu.
Očkujme i děti. Hrozí jim těžké komplikace a doživotní následky, říká imunolog Hořejší
Onemocnění covidem u dětí není žádná banalita, některé průběhy mohou vyústit ve vzácné zánětlivé komplikace s doživotními následky, řekl imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ačkoliv je potřeba počkat na další data, očkování dětí podle něj má smysl, jinak hrozí i mezi nimi vznik mutací.
- Trávicí soustava
Úřad v nežádoucích účincích vakcín eviduje i nevolnost, zvracení, průjem, obtížné polykání, bolest břicha nebo otok rtu, jazyka či úst. Lidi ale může bolet i zub, tvořit se afty nebo mohou mít zácpu.
- Dýchací soustava
Lidé jako nežádoucí účinky hlásí i dušnost, kašel, hyperventilaci, zrychlené dýchání, výtok z nosu, pocit podráždění v krku nebo otok hrtanu. Někdo krvácel z nosu, objevila se i hlášení o plicní embolii.
- Kůže a podkoží
Po aplikaci vakcíny si lidé stěžují i na vyrážku, ekzém, zarudnutí, svědivost, pocení, kopřivku, pocit pálení kůže nebo na padání vlasů.
- Cévní systém
Mezi ovlivnění cévního systému SÚKL řadí chladné okrajové části končetin, zvýšení, snížení či kolísání krevního tlaku, nával horka, zrudnutí, bledost, kolaps, hematom či syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS) u vakcíny od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson.
Hořejší: Neočkovaní pečovatelé v domovech seniorů? Skandální, mělo by to být povinné
Je skandální, že někteří pečovatelé z domovů důchodců odmítají očkování proti koronaviru. Přitom pracují na místě, kde se nacházejí v úzkém kontaktu lidé z nejrizikovějších skupin obyvatel, tvrdí imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. V tomto kontextu by mělo být očkování povinné nebo vynutitelné, stejně jako speciální zkoušky v jiných zaměstnáních, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
- Krevní a lymfatický systém
Očkovaní hlásí také zvětšení a bolestivost lymfatických uzlin, anémii či snížený počet krevních destiček.
- Ucho a labyrint
Přes 200 lidí označilo za vedlejší účinek vakcíny také závrať, pocit točení hlavy, pocit tlaku v uchu, bolest ucha, narušení sluchu nebo akutní vestibulární syndrom.
- Infekce
Mezi infekce SÚKL řadí opar, rýmu, infekci močových cest, zánět spojivek nebo infekci COVID-19 či pneumonii způsobenou virem SARS-CoV-2.
- Oční příznaky
Někteří očkovaní si stěžují i na bolest oka, rozmazané či narušené vidění, světloplachost, otok oka / očního víčka, mžitky, nepříjemný pocit v oku, dvojité vidění, prasklou cévu v oku, zánět oka, suché oko či zvýšenou tvorbu slz.
- Psychiatrické příznaky
Lidé jako nežádoucí účinky hlásí i neklid, úzkost, nespavost, podrážděnost, apatii, zmatenost, dezorientaci, halucinace, deprese, zpomalené myšlení, nervozitu nebo blouznění.
Alarmující data z Británie: Třetina lidí, kteří podlehli indické mutaci, byla očkována
Delta varianta koronaviru nadále ohrožuje Velkou Británii, a to i přes vysokou proočkovanost tamější populace. Zdravotnický úřad Public Health England (PHE) uvedl, že ze 42 lidí, kteří zemřeli po nákaze touto variantou, měla třetina z nich obě dávky vakcíny proti koronaviru. Kvůli zhoršující se situaci tak 21. června zřejmě nedojde na plánované rozvolnění opatření. Na přesnější data o účinnosti se nicméně čeká.
- Kardiovaskulární systém
200 lidí si stěžuje i na zrychlený či zpomalený tep, bušení srdce, fibrilaci síní, infarkt myokardu, arytmii či srdeční selhání.
- Metabolismus
Po očkování mají lidé údajně také zvýšenou či sníženou hladinu cukru, sníženou chuť k jídlu či jsou dehydrováni.
- Vyšetření
Někteří lidé mohou mít po aplikaci vakcíny pozitivní test na COVID-19, zvýšenou tělesnou teplotu či krevní tlak, zvýšenou nebo nepravidelnou srdeční frekvenci, sníženou saturaci kyslíkem nebo krev v moči.
- Imunitní systém
SÚKL eviduje i hlášení o ovlivnění imunitního systému, jako je přecitlivělost, alergická reakce nebo anafylaktická reakce.
Mutace všechno změnily. Covid má nyní úplně jiné příznaky, varují odborníci
Horečka, kašel, ztráta čichu a chuti už nepatří mezi nejčastější příznaky onemocnění COVID-19. Podle britských vědců se prvotní symptomy značně proměnily. Jako příčinu označují indickou mutaci delta, která se nyní v zemi hojně šíří. Pacienti příznaky zaznamenávají pomocí mobilní aplikace.
- Reprodukční systém nebo ovlivnění prsa
Očkovaní hlásí například i gynekologické krvácení mimo menstruaci, nepravidelnou, opožděnou či bolestivou menstruaci, silné menstruační krvácení. Také si stěžují na bolest či otok prsu.
- Ledviny a močové cesty
Pár desítek lidí hlásilo po vakcíně i bolest močového měchýře, bolest v oblasti ledvin, zánět močových cest, časté močení, bolest ledviny či selhání ledvin.
- Poranění a procedurální komplikace
Lidé zaznamenali po očkování také pád nebo pochybení při přípravě přípravku.
- Játra a žlučové cesty
Deset lidí označilo za nežádoucí účinek také abnormální jaterní funkce.