U příležitosti 30. výročí vzniku České národní banky (ČNB) rozhodla její rada o vydání speciální bankovky. Již v únoru 2023 budou mít Češi možnost zaplatit za své nákupy upravenou bankovkou v nominální hodnotě tisíc korun. V čem je výjimečná a jak bude vypadat?
Již příští rok oslaví ČNB třicet let od svého vzniku. Bankovní rada se proto rozhodla vydat bankovky v nominální hodnotě tisíc korun, které budou mít speciální přítisk. Limitovaná edice o 200 tisících kusech bude doplňovat emisi běžných bankovek o hodnotě 1000 korun se vzorem z roku 2008.
Vzor speciální tisícové bankovky Zdroj: Česká národní banka
„Bankovka má na lícní straně přítisk, který se skládá z výročního loga České národní banky a faksimile (velice přesné napodobeniny, pozn. red.) bankovkového kolku z roku 1993. Výroční logo je na kuponu vytištěno v horní části v barvě šedé a v dolní části opticky proměnlivou zelenomodrou barvou. Výroční logo obsahuje text ‚ČNB‘, ‚1993‘, ‚30‘ a ‚2023‘,“ přiblížila centrální banka.
Jak fungují peníze a co je měnová politika? ČNB ukázala nové návštěvnické centrum
Česká národní banka ve středu představila novinářům prostory nového centra pro návštěvníky z řad široké veřejnosti. Přístupné bude od 21. května a obsahuje mnoho interaktivních prvků. Má dvě podlaží, zabírá přes tisíc metrů čtverečních a součástí je i stálá expozice v prostorách původního trezoru ČNB, která je zaměřena na historii peněz.
Napodobenina kolku je na bankovce vytištěna zelenou barvou o rozměrech 23 × 19 milimetrů. „Jeho obrazec tvoří vodorovně šrafované číslo ‚1000‘ uprostřed plochy šrafované svislými linkami. V rozích kolku jsou písmena ‚M‘. Kolek se nachází vpravo od výročního loga a nijak nemění nominální hodnotu ani platnost bankovky,“ zdůrazňuje ČNB.
Předpokládá se, že se bankovky do oběhu dostanou 8. února příštího roku. V tentýž den by měla vyjít v platnost účinnost vyhlášky o nové bankovce.
Pozor na bankovky po platnosti
Naopak od července není možné běžně platit s bankovkami 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun, které byly vydávány v letech 1995 až 1999. Pokud někdo takové peníze stále drží, nemá důvod k panice. Fakticky je může vyměnit za platné po neomezenou dobu.
Uvedené bankovky poznáte poměrně snadno. A to hlavně podle ochranného kovového proužku, který je nápadně užší než u později vydávaných vzorů. Navíc při naklopení nemění svou barvu. Na lícové straně (kde je portrét některé z osobností vyobrazen) každé bankovky je navíc rok vydání platidla malým písmem uveden.
Stokoruna, která není od 1. července 2022 platná. Poznáme ji podle úzkého kovového ochranného proužku. Na lícové straně je navíc uveden rok jejího vydání. Zdroj: Profimedia.cz
Bankovky v hodnotě 100 a 200 korun, které od 1. července pozbyly své platnosti. Poznáme je například podle příliš úzkého kovového ochranného proužku. Zdroj: Profimedia.cz
Platná 200korunová bankovka Zdroj: CNN Prima NEWS
Bankovky, které jsou platné i po 30. červnu 2022 Zdroj: CNN Prima NEWS
Stokoruna, která není od 1. července 2022 platná. Poznáme ji podle úzkého kovového ochranného proužku. Na lícové straně je navíc uveden rok jejího vydání. Zdroj: Profimedia.cz
Pokud neplatné bankovky máte stále ve své peněžence, nemusíte se bát, že byste o své peníze přišli. Až do 30. června 2024 je můžete vyměnit na pokladnách všech tuzemských bank a současně také na všech sedmi pobočkách České národní banky.
Jestliže i po tomto termínu zjistíte, že doma některou z uvedených bankovek máte, stále budete mít šanci ji vyměnit za platnou. Od 1. července 2024 to však půjde už jen na přepážkách České národní banky v Praze nebo v dalších šesti krajských městech. Výměna bude možná po neomezenou dobu.