Podvodné sbírky na tornádo (zdroj: CNN Prima NEWS)
Podvodníci zneužívají obrovské vlny solidarity lidí a snaží se část peněz ze sbírek zneužít ve vlastní prospěch. Policisté už řeší první případy a charity všechny varují – dávejte si dobrý pozor, komu peníze posíláte.
Zpustošené vesnice, rozbitá auta, lidé bez střechy nad hlavou. Po nejhorším tornádu v historii Česka zůstalo šest mrtvých a několik lidí je ve vážném stavu v nemocnici. Příběhy těch, kteří o všechno přišli, se dotkly téměř každého v zemi a charitám už se podařilo vybrat přes 700 milionů korun.
Ani obrovské lidské neštěstí ale nezabránilo podvodníkům, aby se nesnažili na něm přiživit. Policie už odhalila první z nich.
Na Moravě řádila hned dvě tornáda, spekulují lidé na sítích. Dokázat to mají fotky
Jihomoravský kraj se snaží vzpamatovat z řádění tornáda v minulém týdnu. Mnoho lidí si stále klade otázku, proč došlo k tak rozsáhlým škodám. Na sociálních sítích nyní kolují názory, že se objevila dvě tornáda vedle sebe. Důkazním materiálem jsou fotky.
„Jednou věcí bylo zneužití QR kódu zdejší charity, kdy pachatel použil leták s tím, že upravil QR kód ve prospěch svého účtu. Další věc, která se objevila, je zneužití informací a materiálu v rámci různých facebookových profilů ve spojitosti s osobními účty některých osob, potencionálně pachatelů trestných činů,“ popsal ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil.
Jak nenaletět
Podobných případů už je ale víc a budou přibývat. Nejen obyvatelé zasažených obcí počínání internetových podvodníků ostře odsoudili. Tito lidé podle nich nemají duši. „Já bych je sem přivezla, aby si je tady vzali do spravedlnosti místní. To bych jim přála,“ sdělila jedna z obyvatelek. „To snad nemůže mít člověk duši, aby tohle udělal. Někteří lidé přišli o své domovy, a aby na tom někdo chtěl zbohatnout, je šílené. To snad nejde ani slovy popsat,“ dodal další.
Jak tedy přispět, abyste se nestali obětí podvodníka? Rada je poměrně prostá. „Určitě bych všem doporučovala, aby si prověřovali, jestli je účet na seznamu veřejných sbírek. To se dá ověřit na ministerstvu vnitra, ale není to on-line, tak tam může být nějaká prodleva,“ vysvětlila Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže.
Prověřená organizace
Vše se dá také ověřit u krajského úřadu, který v podstatě za veřejnou sbírku zodpovídá. Právě jemu se musí veřejná sbírka nahlásit. Úředníci musí instituci prověřit a sbírku povolit. „Nežli platbu provedu, je určitě lepší si na webových stránkách organizace prověřit, jestli jsou údaje v pořádku,“ doplnila Jirůtková.
Humanitární organizace navíc doporučují peníze poslat spíše prověřené charitě, která spolupracuje s místní samosprávou než na jeden konkrétní příběh. Ne, že by bylo podle nich špatné podpořit někoho konkrétního. Nikdy ale nelze vyloučit, že v obci je daleko těžší osud někoho, kdo nemá „tak dobrou propagaci“.
Podvodníci zneužívají obrovské vlny solidarity lidí a snaží se část pomoci neprávem odsát na své účty. Zdroj: Profimedia.cz
Podvodníci zneužívají obrovské vlny solidarity lidí a snaží se část pomoci neprávem odsát na své účty. Zdroj: Profimedia.cz