Stát podnikatelům na Moravě podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory je milion korun, schválila vláda na pondělním jednání. Firmy se také dočkají delší lhůty na zaplacení daní nebo podání daňového přiznání. Škody po řádění tornáda se odhadují na 14 až 15 miliard korun.
„Vláda právě schválila program MPO ‚Pomoc po tornádu‘ pro podporu podnikatelů v postižených oblastech. Uhradíme okamžitě 80 až 100 procent z vlastních výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory je jeden milion korun. Současně poskytneme bezúročnou půjčku až do výše 45 milionů korun na firmu,“ napsal Havlíček na Twitteru.
Odklízení sutin pokračuje. Zapotřebí jsou lopaty a silné ruce
Dobrovolníci, kteří mají zájem pomoci v jihomoravských obcích zasažených tornádem, se mohou hlásit na koordinační lince, na které se dozví, v jakém místě jsou zapotřebí, informuje z místa reportér CNN Prima NEWS Karel Rychlý.
V rámci dotačního titulu Pomoc po tornádu bude podnikatelům náležet podpora minimálně 64 tisíc korun. Využít budou moci také jednorázovou paušální pomoc na úklidové práce ve výši 50 tisíc korun. Podnikatel, který je pojištěn na živelní pohromy, dostane peníze od pojišťovny a pořídí nový majetek. Dotace z programu Pomoc po tornádu se bude rovnat rozdílu mezi plněním pojišťovny a cenou nově pořízeného majetku.
Podnikatel, který není proti živelním pohromám pojištěn, dostane pomoc ve výši 80 procent ceny nově pořízeného majetku. Dotace bude možné použít na nákup strojů a zařízení, software zajišťující funkčnost strojů, stavební práce na technickém zhodnocení nemovitosti, dopravních silničních prostředků sloužících k podnikatelské činnosti, technických úprav výrobní linky a obdobných zařízení nebo zásob.
Za uznatelné výdaje nelze počítat například splátky půjček a úvěrů, penále, případně celní a správní poplatky. Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) budou moci podnikatelé ze zasažených lokalit získat na obnovu či nákup nového dlouhodobého majetku bezúročnou půjčku od půl milionu do 45 milionů korun. Příjem žádostí o dotace a půjčky by měl začít ihned, ukončen bude 30. září.
Podnikatelé se dočkají daňových úlev
Občané a firmy na Moravě získají podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) také daňové úlevy. Posunou se jim lhůty pro zaplacení daně z příjmů, podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby daně z přidané hodnoty (DPH). Promine se jim záloha na silniční daň splatná k 15. červenci.
Splatnost daně z příjmů fyzických i právnických osob se posune podle informací na webu ministerstva financí z konce června do konce srpna. Podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za květen se prodlouží o měsíc.
Jak můžete pomoci po tornádu: Peníze, potraviny, ubytování
Tornádo na jihu Moravy tvrdě zasáhlo obyvatele na Břeclavsku a Hodonínsku. Přírodní živel poničil řadu domů či aut. Lidé tak mnohdy přišli o střechu nad hlavou a celou řadu dalších věcí. Mezi Čechy se ovšem zvedla až neuvěřitelná vlna solidarity. Jak se dá pomáhat právě teď? Zejména finančně, ale i zasláním oblečení či materiálu. Podívejte se v přehledném článku na možnosti, jak můžete pomoci lidem, které postihlo tornádo.
Tzv. generální pardon se bude automaticky vztahovat na podnikatele a firmy, které mají sídlo nebo pobyt na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín, nebo které vykonávají převážnou část své činnosti na území těchto správních obvodů.
Sídlo a bydliště dokládat nemusejí, případný převažující výkon činnosti doloží jen oznámením.
Občané a firmy, kteří byli zasaženi, ale jsou mimo katastry nejvíce dotčených obcí, mohou o příslušná posunutí žádat individuálně. Finanční správa bude zároveň přednostně vyřizovat případné individuální žádosti tornádem zasažených podnikatelů o snižování záloh daně a s tím související vracení záloh v červnu, které už dříve zaplatili.
Dva miliony dotace, tři miliony výhodný úvěr, slibuje MMR
Dále vláda schválila také program „Živel“, který připravila s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Státním fondem podpory investic. Lidé si díky němu budou moci formou dotace či výhodné půjčky pořídit nové bydlení nebo zrekonstruovat to poničené. Pomoc nelze čerpat na úhradu nákladů pokrytých z pojištění nebo těch, které byly jinak hrazeny státem nebo z veřejné sbírky. Čerpání podpory musí příjemce zahájit do jednoho roku od uzavření poslední smlouvy o jejím poskytnutí.
„Dotace až do výše dvou milionů korun plus zvýhodněný úvěr až do výše tří milionů korun. Celkem tedy až pět milionů korun na opravu, demolici, výstavbu či pořízení jiné nemovitosti,“ upřesnila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na sociálních sítích.
Na dnešním jednání @strakovka jsme také schválili dotačně-úvěrový program @mistnirozvoj na obnovu bydlení v @Jihomoravsky_kr poškozeném tornádem. Žadatelé mohou v rámci programu získat pomoc až do výše 5 mil. Kč - 2 miliony formou dotace a další 3 miliony jako zvýhodněný úvěr.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 28, 2021
Úroková sazba úvěru činí jedno procento, sjednaná doba splatnosti nesmí překročit 25 let. Na žádost příjemce lze odložit zahájení splácení až o půl roku. Státní fond podpory investic zároveň umožní přerušení splácení v případě narození dítěte či ztráty zaměstnání. Po dobu přerušení splácení činí úroková sazba 0,5 procenta. Celková doba splácení včetně přerušení nesmí být delší než 30 let.
Kraj dostane na počátku 20 milionů na nejpotřebnější náklady v rámci krizového řízení. „Ministerstvo ale vypíše dotační titul až 500 milionů pro obce a kraje na veřejnou infrastrukturu a věci v majetku kraje. Peníze přislíbil i Státní fond dopravní infrastruktury,“ dodal hejtman.