Rozhovor s Tomským o Meghan v politice (zdroj: CNN Prima NEWS)
Politolog Alexander Tomský si nemyslí, že má žena prince Harryho Meghan namířeno do politiky. Podle něj je typickým produktem levicového smýšlení, antirasismu a multikulturalismu, ale politický talent ani charisma u ní nevidí. Ačkoliv je podle Tomského Meghan „falešná jak pětník“, v USA má prý v rámci současné ideologie „každá oběť pravdu“ a emoce se dostávají nad důkazy. Donald Trump dle politologa znovu kandidovat na prezidenta nebude.
„Já v tom žádnou politickou angažovanost nevidím, protože dochází ke zkreslení situace,“ uvedl politolog Alexander Tomský v pořadu Nový den CNN Prima NEWS ke spekulacím o možném vstupu Meghan do politiky v USA a k jejímu možnému „koketování“ s demokraty.
„Samozřejmě Meghan je typickým produktem Hollywoodu. Levicové politiky, antirasismu, sociální inkluze, sociální spravedlnosti, multikulturalismu a tak dál, takže je na levé straně spektra. A dokonce už i v některých vyjádřeních bylo nepřímo vidět, že podporuje prezidenta Bidena. Ještě před volbami,“ vysvětlil Tomský s tím, že to vůbec neznamená, že má politický talent, že by uměla mluvit, že by uměla formulovat politické názory. „Myslím si, že to je mediální omyl.“
Kalifornii se konzervativci posmívají, že je to sovětská republika
Na dotaz, co spojuje Meghan a Demokratickou stranu v USA, reagoval, že vlastně všechno, co uvedl výše. „Celá současná ideologie sociální spravedlnosti, multikulturalismu. Dneska je společnost rozdělena na konzervativce a liberály, takzvanou liberální levici. A ona je samozřejmě produktem Hollywoodu, Kalifornie. Kalifornii se někteří konzervativci posmívají, že je sovětskou republikou,“ rozšířil své úvahy politolog.
Meghan proti Trumpovi v souboji o Bílý dům? Přál bych si to, prohlásil exprezident
Donald Trump by si přál, aby Meghan Markleová kandidovala na americkou prezidentku. Bývalý šéf Bílého domu to uvedl v úterý během rozhovoru pro stanici Fox News. Pro exprezidenta by to dle jeho slov znamenalo další motivaci ucházet se znovu o prezidentský úřad. Trump se v rozhovoru vyjádřil i ke královně Alžbětě II.
„Ale má talent politický? Má nějaké opravdové charisma? Má schopnost formulovat politiku, politické názory? Jiné, než je tahleta budovatelská ideologie? Myslím, že ne,“ dodal.
A jde dohromady šlechtický titul a veřejná funkce v USA? „To je veliký problém. Protože v rovnostářské společnosti, která samozřejmě jinak rovnostářská hospodářsky a kapitalisticky není, tento titul působí trošku trapně. To je velmi zvláštní věc, protože Američané jsou v podstatě fascinováni britskou monarchií. Milují britskou monarchii,“ vysvětlil Tomský s tím, že jim snad připadá trochu jako pohádka.
V politice dnes nesmíte mít žádná privilegia, to je zakázané
Meghan se podle Tomského únosem prince a kariérou, kterou udělala, když se provdala do britské královské rodiny, stala planetární hvězdou a zná ji dnes každý Američan. „Ale to vůbec neznamená, že tam není zvláštní paradox toho, že je privilegovaná. A v politice dnes nesmíte mít žádná privilegia. To se nesmí. Je to zakázané,“ dodal.
Tomský si také myslí, že pro královskou rodinu to už horší být nemůže. „To nejhorší už se stalo. A bude to pokračovat. Protože činnost Meghan a Harryho, ať už více, nebo méně politická, poškozuje anglickou královnu. Ale na druhou stranu nezapomínejte, že více než polovina Britů jsou skutečně monarchisté až do dřeně kostí a že litují Harryho a litují královnu. Harrymu popularita v Británii spadla snad o dvě třetiny.“
Bude Meghan kandidovat na prezidentku? Zdroj: AP
A ačkoliv pár poškodil image království v Britském společenství národů, dlouhodobě se všechno zlepší a nebude to taková tragédie, jak to vypadá dnes, míní Tomský s tím, že kauza postupně utichne. „Samozřejmě se zapomene. Poškodilo to Británii v očích Britského společenství národů i v očích Američanů nepochybně. Ale to jsou všechno velké bubliny. Jsou to mediální kauzy, které postupně odeznívají jako kola na vodě, když hodíte kámen,“ uvedl později.
V USA je ublíženost součástí ideologie, míní Tomský
Ve Spojených státech však naopak popularita Meghan vzrostla. „Tam je sympatie vždycky na straně těch, kterým se ublížilo. Ublíženost, kterou ona perfektně zahrála – měla by za to dostat Oscara – je součástí nové ideologie, že každá oběť má pravdu. Já si myslím, že je falešná jak pětník, a to si myslí většina Británie,“ opřel se do Meghan Tomský. „Ale ve vládnoucí ideologii, kterou podporuje politická elita, se o něčem takovém pochybovat nesmí. Tam se emoce dostávají nad důkazy. Emoce jsou víc než pravda.“
Kvůli kritice Meghan musel odejít z populární britské show. Sledovanost rapidně klesla
Po odchodu oblíbeného moderátora Pierse Morgana rapidně klesla sledovanost populárního britského pořadu Good Morning Britain (Dobré ráno, Británie). Morgan skončil poté, co manželku prince Harryho Meghan Markleovou nepřímo označil za lhářku. Týden po jeho odchodu z pravidelné ranní show klesla průměrná sledovanost pořadu o více než čtvrt milionu diváků.
Za povšimnutí pak podle něj stojí, že v Anglii padli v médiích tři lidé jenom proto, že pochybovali o pravdivosti slov Meghan v rozhovoru pro Oprah Winfreyovou.
Jak by dopadl podle Tomského hypotetický prezidentský souboj Meghan vs. Trump? „Nemám ponětí. To je tak absurdní představa. To je mimo normální myšlení. A vy to dobře víte,“ dodal politolog se smíchem.
A bude Donald Trump znovu kandidovat na prezidenta? „Nemyslím si. Nemá šanci. To fiasko v závěru jeho prezidentství je obrovské. Samozřejmě využívané naplno Demokratickou stranou. My ani nevíme, zda by se dožil dalších voleb. Není to žádný mladík. Takže to je naprosto vyloučené,“ dodal politolog v závěru.