Alexander Tomský o kácení pomníků ve Velké Británii
Naše civilizace je nejtolerantnější na světě, míní politolog a historik Alexander Tomský. Anglická společnost jako celek podle něj rasistická není, Winston Churchill je jeden z největších hrdinů, přičemž rasistou v žádném případě nebyl. Historik také vnímá šílenou vlnu nenávisti vůči naší vlastní historii. O kácení pomníků, rasismu ve Velké Británii nebo o přepisování historie promluvil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Protesty a nepokoje se po smrti Afroameričana George Floyda rozšířily i do Velké Británie – a spolu s nimi i ničení a odstraňování soch osobností s kontroverzní minulostí. Piedestaly rukama demonstrantů i úřadů již opustilo několik monumentů obchodníků a politiků, kteří se podíleli na obchodu s otroky a vykořisťování britských kolonií.
Je moudré vztyčovat někomu sochy? „No asi to moudré dnes už není. Ten vtip je v tom, že tady máme šílenou vlnu nenávisti vůči naší historii. A historie nikdy není černobílá,“ reagoval Tomský.
Sochy budeme bránit, vzkazují fotbaloví fanoušci. Británie se obává násilností
Londýnská policie se obává násilí, ve které by během nadcházejícího víkendu mohly vyústit možné střety příznivců hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží, BLM) a uskupení Democratic Football Lads Alliance (Demokratická aliance fotbalových kámošů, DFLA). To vyzvalo k obraně pomníků a soch, které aktivisté z BLM označili za „rasistické“ a chtějí je odstranit. Informují o tom britská média.
„Naše civilizace byla úžasná. Je nejtolerantnější ze všech civilizací na světě,“ uvedl politolog a poukázal například na srovnání se třetím světem, jaká je diskriminace a násilí tam.
Tomský dále řekl, že v Anglii jsou menšiny popichovány extrémní levicí k nenávisti vůči celé naší civilizaci. Britská společnost podle něj rasistická jako celek není, ačkoliv souhlasil, že vždycky a všude existují okrajové případy: „V každé společnosti existují nepatrné menšiny nenávistníků.“
Churchill podle Tomského nebyl rasista
„Sochy se vztyčují významným mužům země, nikoliv obětem,“ reagoval na nápad založení pomníku v Británii věnovaného černému teenagerovi, který byl zavražděn v Londýně v roce 1993. „To bychom tady zamořili pomníkama. To je nesmysl. Žijeme v době absurdních nesmyslů,“ pokračoval.
A otázka přišla i na Winstona Churchilla, jehož sochy posprejovávají příznivci hnutí Black Lives Matter nápisy, že byl rasista. Stalo se tak v Londýně i v Praze. „Je to hrdina druhé světové války. Možná zachránil celou západní civilizaci… Je to jeden z největších hrdinů a rozhodně nikdy nebyl rasista,“ uvedl Tomský. Imperialistou však podle něj byl. „Nemůžeme revidovat dějiny. Pokud to budeme dělat, tak jsme se zbláznili. Dějiny jsou dějiny,“ dodal.