Královna slaví nejsmutnější narozeniny (zdroj: CNN Prima NEWS)
Královna Alžběta II. slaví ve středu 95. narozeniny. Tradičně se 21. dubna koná soukromý oběd ve Winsdoru, kterého se účastní členové královské rodiny, na fotografii však tentokrát bude chybět princ Harry. „Je to obrovský vnitřní skandál rodiny. Proto ve Velké Británii nezůstal,“ uvedl publicista Alexander Tomský v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Podle Tomského jsou na prince Harryho stále všichni velmi naštvaní. „Když si vezmete opatrné prohlášení královny o tom, co se stalo, tak tam je zvláštní věta: ‚Vzpomínky na tu událost jsou různé,‘“ připomněl Tomský reakci královny na skandální rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan.
Dodal, že se jednalo o evidentní lži. „Rasismus v královské rodině je něco nemyslitelného. Vztahy nezlepšil ani rozhovor mezi Williamem, Charlesem a Harrym. Je to strašný vnitřní skandál rodiny,“ pokračoval politolog. Podle něj se ve výsledku jedná o únos prince do Ameriky, který v podstatě žije v exilu.
Tomský si neumí představit, že by Harry ve Velké Británii zůstal až do narozenin své babičky. Jejich oslavy budou letos značně pozměněné. „Pandemie skutečně zničí tu slávu a je to hrozná škoda. Vláda je slabá v tom, že nějaké oslavy nepovolila,“ uvedl Tomský s odkazem na příznivou epidemickou situace v zemi.
Fotografie ze Skotka má svou symboliku
Letos se kvůli narozeninám příliš slávy konat nebude. „Bude nějaká kanonáda, královna má navíc povinnost na narozeniny ukázat novou fotku ze svého soukromí. Ta je již zveřejněna,“ uvedl Tomský s tím, že fotografie je symbolicky ze Skotka a odkazuje tak na chystající se volby, kdy by Skotové mohli schválit odchod z Evropské unie.
„Není to žádná náhoda. I princ Philip měl skotský titul, který teď připadne někomu z rodiny. Přesto, že královna nezasahuje do politiky a nesmí nic říci, tak se může nějak tvářit,“ poukázal politolog na smutný obličej královny v době skotského referenda. Dále se bude na hradě Windsor konat tradiční soukromý oběd.
„Většinou všichni členové dostanou své oblíbené jídlo a bývá pak rodinná fotografie. Nic navíc nebude, i když mohli některou ceremonii přesunout z června. V zemi je ale stále státní smutek,“ konstatoval Tomský s tím, že ve středu 21. dubna oficiálně státní smutek po smrti chotě královny končí.
Pro královnu je typický její patriotismus. Výhradně nosí outfity od britských návrhářů. „Jedná se o velký protokol, na který dohlížejí mnozí lidé. Tento patriotismus je typický. Byl viděn na svatbě, kdy vše muselo být britské, i auta,“ uvádí Tomský.
Otázkou nyní zůstává, kdo usedne na trůn po smrti královny Alžběty II. „Anglická ústava je nepsaná a měnit nepsanou ústavu je velice obtížné. Je to paradox, že nepsaná ústava je tak pevná tím, že je nepsaná,“ poukázal politolog.
Podle něj je každopádně hloupost, aby se měnila ústava kvůli tomu, že by se někomu nelíbil nástupce na trůn, kterým má být prvorozený syn královny, princ Charles. „Lidé by uvítali, aby se následníkem trůnu stal princ William, který je velmi populární. Ústava to však nepovoluje,“ doplnil Tomský.
Politolog Alexander Tomský uvedl, jak budou probíhat oslavy narozenin královny Alžběty. Zdroj: CNN Prima NEWS