Minulý pátek se Spojené království zahalilo do smutku. V požehnaném věku 99 let zemřel princ Philip a tuto sobotu se s ním naposledy rozloučila rodina i veřejnost. Místem jeho odpočinku se po smutečním aktu stala královská hrobka na hradě Windsor a nějaký čas tomu tak ještě bude. Po čase se ale ostatky přesunou na pohřebiště u sídla Frogmore.
V sobotu směřovala pozornost médií ze všech koutů světa k hradu Windsor v hrabství Berkshire. Británie držela k uctění památky zesnulého prince Philipa minutu ticha před začátkem asi 50minutového pohřebního obřadu. Při něm se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a sedm desetiletí služby Británii po boku královny. Ceremoniálu se vzhledem k pandemii zúčastnilo jen 30 hostů, převážně členů rodiny.
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis
Při sobotním posledním rozloučení s vévodou z Edinburghu mu královna Alžběta II. na rakev položila ručně psaný vzkaz. Tři slova však královna nepodepsala jako Elizabeth, nýbrž jako Lilibet. Něžnou přezdívkou z dětství ji nazýval právě zesnulý manžel.
Vévoda z Edinburghu, manžel královny Alžběty II., byl pohřben za předčítání všech Philipových oficiálních titulů. A za zvuku vojenských písní byla rakev vévody z Edinburghu spuštěna do královské krypty v kapli svatého Jiří, kde jsou ostatky dalších 24 zemřelých členů královské rodiny, včetně tří anglických králů.
Pro prince ale toto nebude definitivní místo posledního odpočinku. Ve windsorské kryptě zůstane do smrti brzy 95leté královny Alžběty II. Pak se jeho ostatky přesunou spolu s manželčinými na královské pohřebiště ležící vedle sídla Frogmore ve vlastnictví koruny nedaleko hradu Windsor.
Jak probíhal pohřeb?
Philipovo tělo dorazilo ke kapli svatého Jiří, jež je po staletí dějištěm královských svateb a pohřbů, na speciálně upraveném voze značky Land Rover, který vévoda z Edinburghu sám pomáhal navrhovat. Na sedačce pohřebního vozu ležely jezdecké rukavice a čepice, jež mu patřily a které byly podle komentátorů připomínkou jeho lásky ke kočírování koňských spřežení. Přes rakev byla přehozena jeho osobní standarta, na níž ležela kytice, Philipova čepice z námořnictva a meč, který mu věnoval král Jiří VI., otec jeho manželky Alžbety II.
Pohřeb prince Philipa obrazem: Královna Alžběta v kapli plakala, Harry se usmiřoval
Pohřeb prince Philipa je u konce. Svědomitě naplánovaný ceremoniál se neobešel bez silných emocí, slzám se neubránili královna Alžběta II. ani princ Charles. Smuteční procesí nejprve přihlíželo transportu rakve s ostatky prince Philipa do kaple svatého Jiří. Tam posléze začal smuteční obřad.
Ta se krátce předtím, než ke kapli vyrazil smuteční průvod, objevila poprvé od úmrtí svého manžela na veřejnosti. K procesí se přidala ve státní limuzíně značky Bentley. Před rakví pak pochodovali velitelé britské armády, za ní děti královského páru – jediná dcera princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu princ Charles a jeho bratři Andrew a Edward.
Smuteční ceremoniál byl na Philipovu žádost jednoduchý. Nesloužila se mše, členové královské rodiny nepronášeli smuteční řeči ani nic nepředčítali. Kromě windsorského děkana četl z bible rovněž arcibiskup z Canterbury.
Pohřební obřad odrážel Philipovy vazby na armádu, kde působil v roli ceremoniálního velitele i jako člen námořnictva za druhé světové války. Celé smuteční slavnosti, jež předcházela obřadu v kapli svatého Jiří, se zúčastnilo na 700 příslušníků ozbrojených složek.