Někdo se od srdce zasměje, jiného to spíše rozpláče. Koronavirus přinesl do České republiky hospodářskou, zdravotní nebo sociální krizi, na druhé straně ale dal vzniknout řadě výroků, s nimiž by tuzemští politici mohli soutěžit o sošku Ujo Vtipkára – cenu pořadu Československé televize Vtipnější vyhrává vysílaného v letech 1971 až 1987. Připomeňte si ty nejlepší z nich.
Pomyslný závod o nejvtipnější či nejabsurdnější hlášku roku 2020 byl zřejmě odstartován legendární březnovou tiskovou konferencí, na které předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vyzvídal, kdo dal tehdejšímu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) informaci o lékařce, jež měla onemocnět covidem, ale nebylo to pravda.
„Nebuďte slušný, řekněte pravdu. Kdo vám to řekl? Který úředník? Jste moc hodný,“ řekl premiér. „Jméno? No tak to řekněte!“ vyslýchal Babiš svého ministra jako učitel nezbedného školáka. V reakci na tento úryvek z tiskové konference vznikla na sociálních sítích řada vtipů, jeden videoklip, od mnohých si ale Babiš vyslechl i kritiku.
Andrej „Yoda“ Babiš
Kolegy na tiskové konferenci po jednání vlády 17. března pro změnu pobavil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který vtipkoval o tom, že až skončí nouzový stav, půjde do vězení kvůli nákupům zdravotnických prostředků. „Teď to děláme rychle, já taky určitě nejedu podle všech pravidel všechny ty nákupy, ale policejní prezident mi slíbil, že až mě budou zavírat, budou na mě hodní,“ prohlásil Hamáček.
I v roušce s humorem aneb vtipné výroky českých politiků v době koronavirové
Většina tiskových konferencí a vystoupení představitelů státu je vážná a vtipy jdou stranou. Přeci jen se ale někdy politici neudrží a místo oficiálních prohlášení se snaží o uvolněnou atmosféru.
Pak ale taktovku opět převzal Andrej Babiš a prakticky nebyla jediná tisková konference, na které by z českého premiéra nevypadla rétorická perla. Je však nutné zdůraznit, že šéf kabinetu má oproti jiným „soutěžícím“ podstatnou výhodu v podobě velmi osobitého způsobu užívání českého jazyka. Za zvláštní pozornost stojí slovosled, kterým Babiš občas připomíná mistra Yodu z filmové ságy Star Wars. Zlí jazykové tvrdí, že spíše „husákovštinu“.
Nepřišli. Jsme best in covid
„Prosím vás včera večer byla strašně důležitá věc a 23:43 byl slunovrat, zatmění Slunce, Měsíc v novu a matka Země a otec Slunce nám vzkázali prosím vás, že máme spolupracovat, aspoň čtyři měsíce, že se máme spojit a že nám tady do tý naši zemičky nikdo nebude mluvit. Ani ti velký, ani nikdo ze zahraničí,“ řekl premiér v červnovém vydání svého nekonečného seriálu Čau lidi.
O zařazení do síně slávy politických výroků přinejmenším letošního roku si ale říká Babišova odpověď při jedné z podzimních tiskových konferencí na dotaz, kde se stala chyba, že Česko doslova přepadla druhá vlna pandemie. Premiér tehdy mimo jiné řekl: „Takže já myslím, že se v tom angažuju od rána do večera. Nemám žádný pocit, že by jsem pochybil. My jsme zkrátka rozhodovali a v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a... a... a... a v srpnu někdo, sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase a ty, který měli přijít, nepřišli.“
Rozhovor bratrů Cuomových: Vtipné interview guvernéra a reportéra baví sociální sítě
Guvernér státu New York Andrew Cuomo v předchozích dnech několikrát ostře zkritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho laxnímu a chaotickému přístupu k pandemii koronaviru. A mezi demokraty se začal šířit názor, že by tento charismatický politik mohl ještě zasáhnout do stranických primárek a zkomplikovat vítězství jejich současného favorita Joe Bidena. Když se Andrewa Cuoma na jeho případnou kandidaturu na amerického prezidenta začal v rozhovoru pro CNN vyptávat reportér této stanice, guvernérův mladší bratr Christopher, bylo odpovědí několikrát zopakované „ne“. Vtipný rozhovor se následně stal hitem sociálních sítí.
Přitom ještě na konci srpna se premiér na konferenci Bled Strategic Forum chlubil, jak je skvělý krizový manažer, že šestkrát vyhrál volby a má výsledky. Ano, právě zde zazněla hláška, že Česko je „best in covid“.
To jsem vždycky chtěla
Ale nechme Andreje Babiše odpočinout. Také výroky jiných členů jeho kabinetu pobavily (nebo rozčílily) internet. Takhle se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navezla do samoživitelek a samoživitelů. „Celá řada našich párů je dnes nesezdaných, nežijí spolu ve společné domácnosti. Mnohdy vám off record řeknou, že kvůli tomu, aby měly určité výhody a dosáhly na dávky. Velice často vám to přiznají. Neříkám, že přímo mě, ale ze svého okolí to slyším.“ Později svá slova korigovala a řekla, že proti těmto lidem nic nemá.
Alena Schillerová zraje jako víno. O tři měsíce později se v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 svěřila, že má velkou důvěru v nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). „Já zatím skutečně rozumím tomuhle ministrovi zdravotnictví. Když mu kladu jednoduché dotazy, dostávám odpovědi, které mě uspokojí. Uspokojil mě ten jeho PES. To jsem vždycky chtěla, abychom takového PSA měli,“ pochvalovala si.
Blatný válčí s matematikou
Když jsme zmínili Jana Blatného, je třeba připomenout jeho nepříliš vydařený start v ministerské funkci. Během svého vystoupení v Poslanecké sněmovně na konci října ukázal, že nemá úplně jasno, co znamená klíčový epidemický ukazatel, takzvané reprodukční číslo. „Jestliže budeme mít tisíc nakažených a reprodukční číslo 1,5, potom se zvýší počet (nakažených) na 1 500. Takže jenom o 500. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o 100 tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme,” prohlásil. Blatný se tak spletl o celý milion. Reprodukční číslo totiž znamená, kolik lidí stihne během nemoci průměrně nakazit jeden infikovaný. V Blatného případě by se tak počet nakažených koronavirem zvýšil nikoli o 100 tisíc, ale o milion a 100 tisíc.
Výrok o hladovějících umělcích Zemanovi do smrti nezapomenu, říká zpěvák Petr Janda
Minulý týden v pražském IKEM kvůli srdeční arytmii podstoupil operaci, které se obával. Zákrok dopadl dobře, ale jak v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradil, během domácí rekonvalescence se mu přitížilo a do špitálu musel znovu. Jak vnímá současnou situaci, kdy s Olympicem nemůže hrát? A co vzkazuje lidem, kteří tvrdí, že vypuštění viru je předem naplánovanou akcí, která má za cíl pouze očipovat celé lidstvo?
Nástupu Jana Blatného do funkce ministra zdravotnictví předcházela kauza Vyšehrad. O co šlo? Tehdejší šéf rezortu zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se sešel s předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýkem ve vyšehradské restauraci Rio´s v době, kdy měla být uzavřená. Prymula nejprve rezolutně odmítal, že by porušil vládní opatření, později ale rezignaci na svůj post připouštěl. Oháněl se dokonce právní analýzou. „Podle ní se zatím jeví, že tam k žádnému pochybení nedošlo. Byť se nic nestalo, tak to bylo obrovsky masmediálně zneužito a v tom slova smyslu tu vinu cítím, v tom faktickém ne,“ řekl.
Zemanovi hladoví umělci
V našem výčtu nemůžeme zapomenout ani na prezidenta republiky Miloše Zemana, který si získal přízeň kulturní scény. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes se zamýšlel nad možnými politickými dopady protiepidemických opatření, která postihují i umělce, jež se často angažují před volbami a nabádají voliče, komu dát svůj hlas. „Dovolte mi jeden drsný bonmot: Umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví,“ řekl Zeman. Písničkář Ivan Mládek prezidentovi vzkázal, že své nejlepší písně stvořil „když byl přežraný“.
A na závěr si dáme opět Babiše. Přesněji řečeno ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), která se v domnění, že hovoří mimo záznam svěřila se svým názorem na svého premiéra. „To je bordel, co ten Babiš udělal a teďkon to všichni musíme slíznout. To je debil, pardon, s prominutím,“ ulevila si Maláčová pro pořad České televize 168 hodin. Inu, kdo by se s ní chtěl přít?