360°, Jan Trnka, Lukáš Kovanda - 25.2. v 20:14
Česká republika se ocitla na hranici, kdy se musí rozhodnout, jak dál postupovat v boji proti pandemii. Vláda jedná o dalších opatřeních – a ve hře jsou ještě tvrdší kroky. Hovoří se o totálním lockdownu, kdy by byl omezen pohyb osob jen v rámci konkrétních regionů. „Takový lockdown je totální nesmysl,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS.
Opatření, která byla zavedena před třemi týdny, nepřinesla podle biochemika Jan Trnky žádný pokrok. „Nedělám si ale velké naděje, že nová opatření budou jiná,“ řekl přednosta Ústavu biochemie, buněčné a molekulární biologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj by však bez opatření byla pandemická situace ještě horší.
Rovněž podle ekonoma Lukáše Kovandy je těžké hodnotit, jak nová opatření zaberou. Současná opatření jsou prý dodržována. Kovanda varoval především před zavíráním průmyslu. „Lockdown navrhovaný panem Středulou je totální nesmysl,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank. Podle něho by to přineslo jen krátkodobé zlepšení, ale po rozvolnění by přišlo opět zhoršení.
Trnka: Na tvrdý lockdown není nikdy pozdě
„Střelili bychom se do nohy, protože by došlo k narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců. Mělo by to dlouhodobé důsledky třeba i pro financování zdravotní péče,“ doplnil Kovanda. Podle něho by mohly celkové ekonomické škody dosáhnout až 70 miliard korun.
„Náš největší problém je, že ve chvíli, kdy jsme měli zavírat, jsme otevírali,“ myslí si Jan Trnka. Podle něho jsme vstupovali do fáze vzestupu pandemie už na hranici kapacit zdravotnictví. „Jakmile necháme epidemii rozjet, ona se zkrátka bude rozjíždět. Na tvrdý lockdown ale není pozdě. Je to jediné řešení, které nám zbývá,“ dodal Trnka.
Zahubit virus, ale ne ekonomiku
Lukáš Kovanda si myslí, že je prostor pro hledání dalších řešení, jak zahubit virus, ale nezahubit přitom ekonomiku. „Například motivace k home officům, více motivovat zaměstnance i zaměstnavatele k nahlašování kontaktů, aby chodili do karantény, aby pro ně nebyla finančně poškozující,“ uvedl.
Podle Jana Trnky si lze přitvrdit právě v průmyslu. „Důvod, proč jsou zavřené školy, jsou otevřené fabriky,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Trnka také poukázal na to, že se nedodržují opatření. „Nejsem přívržencem vojáků v ulicích, ale ve firmách chybí kontroly, zda se opatření dodržují,“ dodal. S tím souhlasil i Lukáš Kovanda.