Toxický benzen, který unikl při výbuchu v Hustopečích, zamořil celé jezero, stěžují si rybáři

Kvůli benzenu byl vyhlášen stav nebezpečí

Toxický benzen už podle rybářů zamořil celé jezero v sousedství únorové havárie cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Je proto třeba zrychlit stavbu ochranných bariér, které dalšímu šíření této toxické chemikálie zabrání. Hromadný úhyn ryb v souvislosti s ekologickou havárií zatím nebyl zaznamenán. Na webu o tom informoval předseda hustopečské rybářské organizace Stanislav Pernický. Hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) v pátek v okolí Hustopečí vyhlásil stav nebezpečí, díky kterému práce na likvidaci následků budou moci postupovat rychleji.

„Středeční vzorky vody z jezera nevěští nic dobrého. Hodnoty benzenu ve vzorcích odebraných z hladiny jsou zhruba na stejné úrovni jako minulé, avšak daleko horší a znepokojující je odběr dvou vzorků ze dna jezera. Ty potvrzují, že rozpuštěný benzen se promísil v celém objemu jezera,“ uvedl Pernický. Toxický benzen v okolí nehody pronikl do půdy i podzemní vody.

ČTĚTE TAKÉ: Co by znamenala slintavka a kulhavka v Česku? Analytik popsal možné dopady na ceny

Mezi dosavadní sanační opatření patří například hloubení sanačních jam, ze kterých odborníci čerpají benzen, který se dostal do podzemních vod. Na místě mezi kolejištěm a jezerem jsou jich již tři desítky. „Dnes byly doplněny další metry sorpčních hadů k ochraně jezera. Vodní plochu zabezpečují nyní stovky metrů norných stěn a právě sorpčních hadů. Uniklou látku zachytáváme sorbentem,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Rozšíření benzenu mají zamezit také larsenové stěny, tedy ocelové profily. Specializovaná firma je instaluje do hloubky sedmi metrů v úseku o délce 210 metrů. Hasiči s pracovníky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) instalovali speciální zařízení, pomocí kterého nad hladinu jezera vytváří vodní mlhu, aby se urychlilo odpařování benzenu. V pátek k vodní nádrži přistavili velkokapacitní čerpadlo, které zajišťuje přívod vody do deseti těchto zařízení.

Pracovníci ČIŽP spolu s odborníky podle Pernického hledají další možná řešení na urychlené odstranění benzenu z vody. „Benzen prostupuje s podzemními vodami štěrkovým podložím a objevil se také v jedné ze studní u chat na jižním břehu jezera číslo 6. Jako zcela reálné se jeví také ohrožení již tak těžce zkoušené Bečvy. Není to tedy vůbec dobré. Je nezbytné, aby se práce na prodloužení larsenové stěny a odtěžování kontaminované zeminy značně zrychlily,“ upozornil Pernický.

Mimořádná událost, která podle zkušeností hasičů a drážních hasičů nemá za posledních 30 let v Evropě obdoby, se stala 28. února v 11:40 ve stanici Hustopeče nad Bečvou, kdy vykolejil při jízdě nákladní vlak převážející přes tisíc tun toxického benzenu. Část cisteren následně začala hořet. Ve vlaku bylo řazeno 17 vozů, přičemž 14 z nich vykolejilo. Na likvidačních a sanačních pracích se za měsíc po nehodě v Hustopečích vystřídalo přes dva tisíce hasičů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Teplicích se narodilo nezvykle velké miminko. To jsme neviděli, kroutí hlavou zdravotníci

Tagy:
jezero životní prostředí výbuch Ladislav Okleštěk Hustopeče katastrofy, nehody a mimořádné události nehody a mimořádné události znečištění životního prostředí