reklama

Po střetu s vlakem zemřelo v září už 20 osob. Mnohdy šlo nejspíš o sebevraždu

Tragické nehody na kolejích si během tohoto měsíce vyžádaly dvacet vyhaslých životů. Ve většině případů šlo o střety osob s rozjetým vlakem. U mnohých z nich se přitom spekuluje o sebevraždách. Jedním z posledních případů je smrt mladého hokejisty, bývalého člena extraligového kádru Českých Budějovic Tomáše Prokopa.

reklama

Cestu svým autem i životem ukončil na železniční trati nedaleko Hluboké nad Vltavou. S osobním vozem vjel přímo před rozjetý vlak. Střet byl fatální. Ze zdemolovaného vraku záchranáři vytáhli mrtvého mladého muže. V médiích se ihned začalo spekulovat o sebevraždě. Mnohé tomu prý nasvědčovalo. Nakonec to potvrdil týmový manažer.

„V letošním roce jsme zatím nejvíce nehod evidovali v měsíci září. Zaznamenali jsme už 20 střetů během jednoho měsíce,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Případů, o kterých mohou vyšetřovatelé s jistotou říct, že šlo o sebevraždu, je méně. Často totiž chybí důkazy, které by to potvrzovaly.

„Drážní inspekce v minulých letech prováděla analýzu vyhodnocení od provozovatelů, které obdržela, a na základě těchto vyhodnocení jsme došli k tomu, že zhruba 35 až 40 procent případů, kdy dojde ke střetu vlaku s osobou, se jedná o sebevraždu,“ doplnil mluvčí Drážní inspekce.

Strojvedoucí tragédii zamezit nedokáže

Jeden z nejmrazivějších případů se odehrál před čtyřmi roky v Mlékojedech. Dvě mladé dívky se rozhodly zemřít společně na kolejích. Dlouho se spekulovalo, jestli je někdo k hrozivému činu nevyprovokoval. To ale vyšetřování neprokázalo.

Podobný případ se odehrál jen o dva roky později, tentokrát u Prostějova. Téměř stejný scénář na jehož konci objevil strojvedoucí také dvě mrtvé dívky na kolejích. „U všech lidí, kteří volí sebevraždu skokem pod vlak, se projevuje společné chování, a to agrese vůči vlastní osobě a jakémusi přání, aby hodně trpěli,“ uvedl psycholog Karel Humhal.

Sebevrazi si navíc neuvědomují, že svým činem mohou velice ublížit třeba i strojvedoucím. „Lidé, kteří jsou ve vztahu k tomu činu, mohou velice trpět. Protože si kladou otázkou, co mohli udělat jinak, aby tagické události předešli. To je ale absurdní otázka, protože tomu zabránit nemohli,“ dodal psycholog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených
Rozhovor

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených

Nenacházíme se v další vlně, ale už ve třetí pandemii koronaviru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl slovenský infektolog a hlavní tvář boje proti covidu u našich východních sousedů Vladimír Krčméry. Odborník na tropické nemoci mimo jiné porovnává jednotlivé mutace, které se ve světě rozšířily, a připomíná také pandemii SARS. Tu zažil před lety v Hongkongu a popisuje, kterak tehdy pacienti onemocněli a posléze umřeli nevídanou rychlostí.

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval
Plzeňský kraj

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za naprosto nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích.

  Zemřel zpěvák skupiny Spirituál kvintet. Naposledy s ní vystoupil 13. října v Lucerně

  Aktualizováno

  Ve věku 78 let zemřel v úterý zpěvák, skladatel a pedagog Jiří Cerha. Byl členem skupiny Spirituál kvintet, která o jeho úmrtí informovala. Naposledy s ní vystoupil 13. října ve vyprodané pražské Lucerně, kde odehrála poslední ze série čtrnácti rozlučkových koncertů. Spolu s Ladislavem Kantorem Cerha také založil vokální soubor C&K Vocal.

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama