Za posledních sedm dní přibylo v Česku 1 804 nových případů koronaviru, to je skoro o 500 víc než o týden dříve. Pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se tak zastavil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo. Dál ale klesá počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích. Současných 90 hospitalizovaných je nejméně od začátku loňského září.
Nynější nárůst pozitivních testů není podle odborníků dramatický a situace se zlepší na začátku letních prázdnin. Současně je ale nutné připravit se na zřejmě vážnější podzimní vlnu epidemie.
Prázdniny v normálu a na podzim se čtvrtou dávkou? Prymula nastínil vývoj covidu v Česku
Prázdninové měsíce nejsou v ohrožení, ale od poloviny srpna bude docházet k nárůstu případů covidu. V Novém dni na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Prozradil, jak to bude s případnou čtvrtou dávkou očkování, a zda se máme obávat nové varianty omikronu, která se do Evropy dostala z USA.
Zatímco předchozí týden denní počet nově nakažených ani jednou nedosáhl 400, za uplynulých sedm dní se to stalo dvakrát. V mezitýdenním srovnání počty potvrzených případů stouply nebo stagnovaly ve všech dnech. Méně se přitom testovalo.
Na 100 000 obyvatel nyní připadá 17 nakažených za poslední týden, před týdnem mělo incidenční číslo hodnotu 13. Rozdíly mezi kraji jsou značné. Nejvyšší incidence je v Praze, kde stoupla na 41, ve druhém Středočeském kraji je poloviční. Nejméně se nyní nákaza šíří v Ústeckém kraji, který eviduje za týden osm případů covidu-19 na 100.000 obyvatel. Reprodukční číslo, tedy odhadovaný počet dalších nakažených na jednoho pozitivně testovaného, také zvolna roste, podle posledních údajů činí 1,22.
„Vidíme u nás nárůst případů, i když to není nic dramatického,“ řekl ve čtvrtek epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula pro CNN Prima NEWS. Brzy se prý můžeme potýkat s novou variantou omikronu s označením BA.2.12, která se začala vyskytovat v USA. „Už se dostala do Evropy a můžeme čekat, že se zde bude šířit,“ dodal.
S koronavirem je v nemocnicích 90 lidí, z toho šest ve vážném stavu. Od minulého týdne se počet hospitalizovaných snížil o 15 a počet pacientů s těžkým covidem klesl o dva.
Dokončené očkování má téměř sedm milionů lidí
Od začátku května, kdy pojišťovny hradí testy na covid jen se žádankou od lékaře, je zájem o testování malý. Laboratoře za týden provedly zhruba 28 500 antigenních a PCR testů, asi o 5 000 méně než za předchozích sedm dnů. V pracovní dny je testů zhruba 4 000 až 6 000, pozitivní je zhruba každý desátý. Odborníci upozorňují, že počty pozitivních testů neodpovídají počtu nakažených.
Očkovat proti covidu se v posledních sedmi dnech nechalo necelých 8 300 lidí. V mezitýdenním srovnání je to pokles asi o 2 800 očkovaných, zpětně se ale mohou čísla ještě zvýšit. Největší zájem je dlouhodobě o posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování dorazilo 4,2 milionu z nich.
Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu. Ministerstvo eviduje téměř 265 000 podezření na opakovanou nákazu. S prokázanou nákazou v Česku dosud zemřelo 40 298 lidí. V uplynulém týdnu připadá v průměru méně než jedno úmrtí na den. Údaje se při dalších aktualizacích ale mohou ještě měnit.