Infikovanému stačí jen kýchnout a vedle stojící člověk se nakazí. Neplatí pravidlo rizikových 15 minut kontaktu, varuje epidemiolog Roman Prymula ohledně nové mutace koronaviru. V rozhovoru pro Rádio Z také uvedl, že kvůli mutacím covidu uvažují výrobci vakcíny Pfizer/BioNTech i Moderna o aplikaci třetí dávky očkování.
„Problematické je, že nový tip viru má větších schopnost nasedat na sliznice a dostávat se do buněk. Pokud jsme v přímém kontaktu, můžeme se nakazit, i když dotyčný jen kýchne. To mění pohled na to, že kontakt 12 až 15 minut je bezpečný,“ sdělil Prymula pro Rádio Z s tím, že podstatné nadále zůstává, jakou mezi sebou občané udržují vzdálenost.
Další dávka by zvýšila účinnost protilátek
Epidemiolog potvrdil, že podle dosavadních studií se britská mutace sice šíří rychleji, lidé ale nemají vážnější průběh nemoci. „Je ale otázka, zda na mutace funguje vakcína. To je zákeřné. Pokud se podíváme na jihoafrickou nebo brazilskou mutaci, ty působí trochu jinak než britská. Protilátky pak mají menší efekt a ten u některých může klesnout až na třetinu,“ vysvětlil Prymula.
Zároveň řekl, že některé studie ukazují úspěšnost očkovacích látek 85 procent, jinde je to ale jen 60 procent. „Začíná se diskutovat o tom, jak z toho ven. Výrobci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna uvažují, že budou dávat třetí dávku. Hladiny protilátek by pak byly větší,“ dodal Prymula.
V Americe zavedli místo respirátoru dvě roušky
Podle epidemiologa je však nadále podstatné, jak se lidé budou chovat a jak budou dodržovat nastavená pravidla. „Je tu krize důvěry, lidé mnohdy vidí bezvýchodnou situaci. V této chvíli je náročné přemýšlet nad dodržováním opatření. My musíme snížit nelichotivá čísla, pokles se zcela zastavil. Další plošná opatření už ale k dispozici nejsou,“ uvedl Prymula.
Apeloval zejména na dodržování omezení sociálních kontaktů a nevyloučil, že pomoci by mohlo povinné nošení respirátorů na určitých místech. „V Americe například zavedli dvě roušky, což simuluje ochranu jedním respirátorem,“ nastínil Prymula.