Bezpečnost na vánočních trzích
Německé vánoční trhy se v posledních letech staly symbolem nejen adventní atmosféry, ale také střetu kultur a bezpečnostních obav. Podle Češky žijící v Berlíně Marie Fuchs se nyní podobají spíše opevněním a kvůli hrozbě případných útoků se jim raději vyhýbá. Uvedla to pro CNN Prima NEWS.
„Do centra města se moc nevydávám, protože stejně jako spousta jiných obyvatel Berlína mám obavy z případných útoků,“ přiznala pro CNN Prima NEWS Fuchs.
ČTĚTE TAKÉ: Nejdřív úder do hlavy, pak se Afghánka utopila ve vaně. Její muž zmizel, policie ho podezřívá
V případě, že chce nějaký vánoční trh navštívit, volí prý raději ty na okraji města, kde to není tolik exponované. „Trhy v centru města vypadají tak, že jsou tam obrovské bariéry. Připomíná to opevnění, je tam zákaz zbraní, zákaz nožů a podobně,“ dodala.
Německé vánoční trhy jsou v posledních letech skutečně chráněny rozsáhlými bezpečnostními opatřeními, která reagují na hrozby terorismu. Na frekventovaných místech lze vidět betonové bariéry, bezpečnostní systémy i ozbrojené policisty.
Tato opatření se stala běžnou součástí adventní sezóny, zejména po útoku na berlínský trh v roce 2016, který tragicky změnil vnímání bezpečnosti veřejných akcí v Německu. Tehdy tuniský terorista Anis Amri najel ukradeným kamionem do davu lidí, zabil 12 osob a desítky dalších zranil. Mezi oběťmi tehdy byla i Češka Naďa Čižmářová.
I přesto, že se od té doby německé úřady snaží podobným incidentům předcházet, se v posledních letech objevily případy, kdy byly vánoční trhy terčem potenciálních útoků. Například začátkem prosince zadržela policie v Augsburgu 37letého Iráčana, který podle vyšetřovatelů plánoval útok na tamní vánoční trh. Muž byl údajně napojen na teroristickou organizaci Islámský stát a v lokalitě si pořizoval fotografie, což vedlo k jeho zatčení a umístění do detenčního zařízení, uvedl deník Frankfurter Rundschau.
Podobný případ se odehrál na začátku listopadu, kdy byl zadržen muž podezřelý z plánování útoku na trhy.
Místo kulturního napětí
Vedle hrozeb terorismu se vánoční trhy staly i místem kulturního napětí. V posledních dnech vzbudila velkou pozornost videa, která na sociálních sítích zachycovala masové demonstrace muslimských skupin na vánočních trzích v Essenu a Stuttgartu. Tisíce účastníků skandovaly hesla jako „Alláh Akbar“, používaná často jako symbol islamistického boje, a za doprovodu bubnů procházely stánky mezi nakupujícími. Mnozí Němci popisovali tyto události jako znepokojivé a zcela nevhodné pro prostředí, které má symbolizovat poklidnou sváteční atmosféru.
Syrian Islamic crowd invade Essen's Christmas markets shouting "Allah Akbar". Germany no longer seems to be Europe. Real disaster.pic.twitter.com/gB8ovJNF5j
— Nyra Kraal (@NyraKraal) December 10, 2024
V Essenu se demonstrace konala oficiálně, původně s očekávanou účastí několika stovek lidí. Nakonec se však zvrhla v nepřehlednou situaci, kdy počet účastníků přesáhl 11 tisíc a někteří dokonce použili dělbuchy. V reakci na tyto události byli místní politici zděšeni a odsoudili jakékoli pokusy narušovat tradiční vánoční akce tímto způsobem.
Ahmad Mansour, expert na extremismus, situaci označil za provokativní a pro deník Bild uvedl, že „využívat vánoční trhy k demonstracím je neuctivé a nevkusné“. Podle něj jsou vánoční trhy pro radikální skupiny ideologicky přitažlivé, protože představují symbol křesťanských hodnot a západního způsobu života.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mladík chystal adventní teror v Německu. Davy lidí chtěl zabít kamionem, navštěvoval kurzy