Sýrii kvůli válce opustilo 14 milionů lidí, pád Asada slaví i v Německu. Vrátí se zpátky?

Syřané v Německu oslavují pád Asadova režimu.

Pád Asadova režimu v Sýrii: Co se bude dít dál?

Rebelové vedení militantní skupinou Haját Tahrír aš-Šám dokonali převrat v Sýrii, svrhli režim Bašára al-Asada a vyzvali Syřany po celém světě, aby se vrátili domů. Po celém světě je totiž podle OSN více než 14 milionů syrských uprchlíků. Kde všude jsou a co s nimi bude?

Lidé v Damašku křičí: „Svoboda, svoboda.“ Islamističtí rebelové se fotí v paláci, kde ještě před týdnem vládl svržený diktátor Bašár al-Asad, který je už možná mrtev. Režim v Sýrii padl. Jestli ale končí i občanská válka, to ukážou až další dny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Je Asad po smrti? Prchající diktátor mohl zemřít při pádu letadla, tvrdí zdroje ze Sýrie

Opoziční složky vyzvaly Syřany v zahraničí, aby se vrátili domů a pomohli s rekonstrukcí vlasti. Podle dat OSN od roku 2011 uteklo ze Sýrie více než 14 milionů lidí.

Syřané se rozprchli do více než 130 zemí. Největší migrační zátěž nesou blízké státy – Turecko, Libanon, Jordánsko, Irák a Egypt. Ankara na svém území hostí nejvíce uprchlíků, a to 3,3 milionu. Občanská válka v Sýrii je proto pro Turecko palčivý problém.

„Mnozí se domnívají, že k této ofenzívě rebelů by nemohlo dojít bez požehnání Turecka. To, které podporuje některé povstalce v Sýrii, ale popřelo, že by podporovalo i skupinu Haját Tahrír aš-Šám,“ napsala BBC.

Syrské uprchlíky ale nehostí jen Blízký východ, ale i Evropa. Vůbec nejvíce Syřanů na starém kontinentu přijalo Německo, šlo o více než 850 tisíc lidí. U našich sousedů se proto podle agentury DPA v ulicích slaví pád Asadova režimu.

Právník z jihozápadního syrského města Dará, který žije v exilu v Hannoveru, zveřejnil video, v němž chválí skutečnost, že povstalci při svém postupu na Damašek nezničili státní infrastrukturu. „Odpouštím tomu, kdo od roku 2012 okupuje můj dům. Nechť vám bůh odpustí. Nic od vás nechci,“ řekl.

Končí opravdu občanská válka?

Kolik Syřanů se ale bude chtít z Německa a dalších zemí vracet do vlasti, ukáže až čas. Navíc není jasné, jestli občanská válka v Sýrii končí, nebo se pouze posouvá do nové fáze.

„Syrští migranti, kteří se přesídlili do Německa nebo Švédska, tak ti se rozhodně nebudou chtít vracet,“ řekl pro CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.

Západ se bojí, že rebelové zavedou tvrdé islámské právo a pustí se do křížku se zbývajícími oponenty (skupina Haját Tahrír aš-Šám mající kořeny v organizaci Al-Káida ujišťuje, že se nic takového nestane). V takovém případě by naopak mohla místo návratu migrantů přijít další uprchlická vlna.

„Existují obavy, že by vysídlení Syřané mohli začít směřovat do Evropy nebezpečnými cestami, jako tomu bylo před deseti lety,“ napsal web Euronews krátce před dokonáním převratu.

V klidný průběh předání moci a utišení krize v Sýrii příliš nevěří ani další arabské státy.

„Země jako Spojené arabské emiráty a Egypt, které jsou blízkými spojenci USA, považují islamistické militantní skupiny za existenční hrozbu, takže Haját Tahrír aš-Šám může čelit odporu těchto regionálních mocností,“ uvedla agentura Reuters.

To reportér katarské Al-Džazíry Hašim Ahelbarra napsal, že mnozí syrští uprchlíci (i ti v Evropě) se údajně těší na návrat domů.

PODÍVEJTE SE: Šéf syrských rebelů pro CNN. Svrhneme Asada. Kdo se bojí islámské vlády, vůbec tomu nerozumí

Tagy: