Rodiče tříletého Raffyho, který v březnu zemřel po nákaze oparem, volají po větší prevenci ve zdravotnických zařízeních. Chceme, aby lidé pochopili závažnost viru, uvedla jeho matka Imogen. Chlapec v londýnské nemocnici podlehl následkům lidského herpesviru, který mu přivodil zánět mozku. K provedení potřebných testů nebyly dle lékařů splněny běžné podmínky. Pochybení odmítají s tím, že se řídili evropskými doporučeními. Informují o tom britské deníky Metro a Mirror.
Raffyho imunita byla oslabena poté, co podstoupil transplantaci kostní dřeně kvůli léčbě leukemie. „Raffy neměl imunitní systém. Neměl nic, čím by se bránil. Z jeho krve virus postoupil do orgánů, čímž pro něj začal představovat nebezpečí,“ uvedla podle britského deníku Metro chlapcova matka.
ČTĚTE TAKÉ: Klíšťata jsou extrémně aktivní, platí výstraha. Nevstupujte do lesů, doporučuje ČHMÚ
Rodiče zesnulého hocha Imogen a James nyní vedou kampaň, aby nemocnice častěji testovaly na přítomnost lidského herpesviru HHV-6B. Ten může u lidí s oslabeným imunitním systémem způsobit i smrt.
Dvouapůlletý Alex vypil pět litrů vody denně a pořád spal. Jak poznáte, že je dítě diabetik?
První symptomy cukrovky 1. typu se u nyní osmiletého Alexe objevily v době, kdy mu bylo 2,5 roku. „Příznaky jsme dlouho přehlíželi a přičítali je jiným okolnostem. Hodně zhubl, tak jsme si říkali, že má více pohybu. V létě hodně pil a my mysleli, že je to z horka,“ popisuje Alexova maminka Veronika (39 let) z Pardubic. Chlapcův stav se ale stále zhoršoval a postupně se přidávaly další obtíže, které už nešlo přehlížet. Alexovo onemocnění převrátilo rodině život vzhůru nohama.
Přibližně 70 procent dětí se nakazí virem HHV-6B do tří let, přičemž se u většiny z nich vytvoří přirozená imunita. „V nemocnici nám řekli, že se běžně nesetkávají s tím, že by HHV-6B udělal to, co udělal Raffymu, ale může se tak stát a také se to stalo. Kvůli tomu už nemáme našeho syna,“ řekla Imogen.
Nemocnice se řídila evropským doporučením
Nemocnice ve vyjádření dle deníku Mirror konstatovala, že se řídila doporučeními Evropské konference o infekcích u leukémie (ECIL). „V těchto těžkých chvílích zůstáváme v myšlenkách s Raffyho rodinou,“ uvedla.
Po transplantaci v roce 2020 byl chlapec každý týden testován na tři další kmeny herpesu, ale přítomnost HHV-6B lékaři rutinně nezjišťovali. Jeho mamince v nemocnici řekli, že Raffyho na tento typ otestují pouze pokud mu klesne počet neutrofilů, což je typ bílých krvinek. Úroveň neutriofilů měl sice chlapec v pořádku, klesl mu ale počet T-buněk, což je další součást imunity.
„Na ztrátu dítěte se nedá připravit. Člověk si nedokáže představit, že se to stane zrovna jemu. Neměla by to být naše realita, ale bohužel je,“ dodala Raffyho matka.
Po smrti svého syna se Imogen snaží zajistit, aby taková ztráta nepotkala další rodiče. Jejím cílem je, aby britské veřejné zdravotnictví testovalo pacienty po transplantacích na tento typ oparu automaticky. Po dřívější sbírce na podporu Raffyho má nyní v plánu zveřejnění petice, kterou předá odpovědným orgánům po dosažení deseti tisíc podpisů. BBC uvádí, že Imogen se svým manželem brzy spustí i navazující webovou stránku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT – Duševní zdraví Čechů se zhoršuje: