Bývalý americký prezident Donald Trump burcuje proti Tálibánu. USA v zemi po stažení svých sil zanechaly spoustu vojenské výzbroje a techniky. Trump nyní hlásá, že by Američané měli po tálibáncích požadovat, aby jim vše vrátili. Pokud by tak neučinil, měli by Američané podle Trumpa zakročit silou. Buď by se měli do Afghánistánu vrátit s armádou, nebo tálibánce přímo vybombardovat.
O svém návrhu Trump informoval prostřednictvím své politické organizace. Bývalý americký prezident ve svém prohlášení nejprve nenechal jedinou nit suchou na svém nástupci a rivalovi z loňských prezidentských voleb Bidenovi. „Nikdy v historii nebylo stažení se z války vykonáno tak špatně či nekompetentně jako stažení z Afghánistánu v podání Bidenovy administrativy,“ kritizuje ho Trump.
Spojené státy v Afghánistánu kvůli kvapnému odchodu zanechaly desítky špičkových armádních strojů a spoustu kusů vybavení. Tálibáncům se tak do rukou dostaly neprůstřelné vesty a mimo jiné i desítky věhlasných bojových vrtulníků Black Hawk.
Trump ve svém prohlášení hlásí recept, jak tuto výzbroj dostat zpět. Exprezident chce, aby USA požadovaly vrácení veškeré výzbroje zanechané v Afghánistánu, jejíž hodnota má činit až 85 miliard dolarů. Pokud by na to nedošlo, navrhuje použít sílu. „Pokud nám výzbroj nebude předána nazpět, měli bychom se buď vrátit zpátky s nezpochybnitelnou vojenskou silou a vzít si ji zpět, nebo tálibánce aspoň vybombardovat,“ burcuje bývalá hlava státu.
Trump v posledních dnech nešetří kritikou Bidenových kroků, které učinil při stažení amerických sil z Afghánistánu. Zmínil se také například o bombových útocích na letišti v Kábulu, při kterých zemřely desítky lidí, a padlo jim za oběť i 13 amerických vojáků. Trump tvrdí, že pokud by americkým prezidentem zůstal on, tak by „k explozi nedošlo“.
Tálibánci nedávno převzali kontrolu nad Afghánistánem a představitelé vlády včetně prezidenta Ašrafa Gháního uprchli ze země. Zahraniční síly se pak ze země začaly postupně stahovat.
Kromě toho začaly spojenecké síly včetně Česka z Afghánistánu odvážet i své místní spolupracovníky. Jedná se například o tlumočníky a jejich rodiny. Jen do Česka se takto dostalo na 169 Afghánců, přičemž téměř všichni zde požádali o azyl.