USA chce obnovit prakticky všechny sankce OSN vůči Íránu, které byly pozastaveny na základě jaderné dohody z roku 2015. Na tiskové konferenci to oznámil americký prezident Donald Trump. Spojené státy hodlají využít mechanismu z dohody, od které ale v roce 2018 odstoupily.
„Dávám pokyn ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi, aby informoval Radu bezpečnosti OSN o tom, že Spojené státy mají v úmyslu obnovit prakticky veškeré dříve pozastavené sankce vůči Íránu,“ uvedl Trump.
Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň, to si poznamenejte
Jadernou dohodu, kterou USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo uzavřely v roce 2015 s Íránem, označil prezident za „katastrofální“. Je podle něj „produktem selhání zahraniční politiky“ tehdejšího prezidenta Baracka Obamy a jeho viceprezidenta Joea Bidena. Biden je Trumpovým vyzyvatelem v listopadových prezidentských volbách.
Virtuální sjezd: Joe Biden byl nominován demokratickým kandidátem na prezidenta
Sjezd Demokratické strany v úterý večer místního času oficiálně jmenoval bývalého viceprezidenta Joea Bidena demokratickým kandidátem do listopadových prezidentských voleb. V těch se utká s nynějším prezidentem Donaldem Trumpem, kterého čeká oficiální nominace příští týden. Biden pronese svůj nominační projev ve čtvrtek. I druhý den nominačního sjezdu Demokratické strany se ale nesl v duchu Trumpovy kritiky. Podle bývalého prezidenta Billa Clintona Trump situaci nezvládá a čas tráví pouze „sledováním televize a sejmutím lidí na sociálních médií“.
„Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň, to si poznamenejte,“ řekl Trump. „Až vyhraju volby, během prvního měsíce za námi Írán přijde,“ dodal. Sankce totiž podle něj Teherán natolik hospodářsky ochromily, že bude sám prosit o uzavření dohody.
Rusko a Čína jsou proti
Washington už minulý týden avizoval, že bude chtít sankce vůči Íránu obnovit. V Radě bezpečnosti OSN totiž neprošel jeho návrh na prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu. Jeho platnost přitom na základě jaderné dohody vyprší 18. října.
Pro prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu, jak jej předložily USA, hlasovala minulý týden kromě nich jen Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína. Další země včetně Británie, Francie či Německa se zdržely hlasování. Evropským zemím vadilo především to, že americká rezoluce měla zákaz obchodování se zbraněmi prodloužit na neurčito.
Írán s žádostí o zadržení Trumpa nepochodil. Interpol Teheránu nevyhoví
Írán požádal Interpol o pomoc při dopadení a zadržení amerického prezidenta Donalda Trumpa a několika desítek dalších lidí kvůli lednovému útoku v Bagdádu. Během úderu, při němž bylo použito bezpilotní letadlo, přišel o život íránský generál Kásim Sulejmání. Interpol ale podle očekávání odpověděl, že žádosti Teheránu nevyhoví.
Pompeo se má sejít s Guterresem
Írán i Evropská unie o víkendu uvedly, že podle nich nemají USA právo na aktivaci mechanismu z jaderné dohody, neboť nejsou jejím účastníkem. V roce 2018 Spojené státy na Trumpův pokyn od dohody odstoupily. Prezident ve středu ale řekl, že podle něj USA mají na použití mechanismu jasné právo.
Americké ministerstvo zahraničí sdělilo, že se Pompeo vydá do New Yorku, kde sídlí OSN, ještě ve stejný den, kdy Trump svůj postoj oznámil. Podle agentury Reuters se Pompeo setká mimo jiné s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.