Prezident USA Donald Trump v pondělí večer pohrozil, že trvale zruší financování Světové zdravotnické organizace (WHO), pokud do 30 dnů neprokáže „zásadní změny“ ve svém fungování. V dopise adresovaném šéfovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi navíc uvedl, že Spojené státy zváží své členství v této organizaci. Vadí mu zejména „znepokojující nedostatek nezávislosti“ na Číně. Pokud by Trump své hrozby splnil, WHO by přišla zhruba o 22 procent svých finančních zdrojů.
Donald Trump se domnívá, že WHO svým konáním zhoršila situaci globální pandemie nemoci COVID-19. „Je jasné, že opakovaná pochybení vás a vaší organizace při reakci na pandemii přišla svět extrémně draho," napsal Trump šéfovi WHO. „Jediný způsob, jímž může Světová zdravotnická organizace vykročit vpřed, je že zvládne skutečně prokázat svou nezávislost na Číně,“ dodal prezident.
Trump také zdůraznil, že o potřebných změnách se šéfem WHO již hovořil, avšak bez odezvy. Dočasně přerušit americké financování WHO přikázal již v polovině dubna. Tehdy prohlásil, že USA přezkoumají způsob, jak organizace postupovala v začátcích šíření nákazy. WHO obvinil z šíření čínských „dezinformací“ o koronavirové nákaze. Dnes zveřejněný dopis shrnuje výsledky tohoto šetření.
„Pokud by WHO dělala svou práci a vyslala lékařské experty do Číny, aby objektivně přezkoumali situaci a odsoudili Čínu za nedostatek transparentnosti, pandemii by mohla zvládnout přímo v místě zdroje a obětí by bylo velmi málo,“ domnívá se Trump. „Nemohu nechat daňové poplatníky, aby nadále financovali organizaci, která v současném stavu rozhodně neslouží americkým zájmům,“ dodal.
This is the letter sent to Dr. Tedros of the World Health Organization. It is self-explanatory! pic.twitter.com/pF2kzPUpDv
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 19, 2020
V dopise Trump dále WHO vyčítá, že kriticky neověřovala informace, které dostávala od Pekingu, jež podle Washingtonu zakrýval informace o viru a snažil se umlčovat lékaře, kteří upozorňovali na případná rizika. V dopise také tvrdí, že WHO na základě ujištění Pekingu snižovala riziko ohrožení, které COVID-19 představuje a že se zasazovala za otevřenost hranic, což způsobilo nekontrolovatelné šíření nemoci. Podle Trumpova dopisu přitom organizace ignorovala zprávy o nebezpečnosti nákazy, které přicházely ze sousedních asijských zemí. Jako chybu prezident zmiňuje také to, že WHO během krize chválila čínskou transparentnost.
Trump čínský postup dříve chválil
Podobné kritice přitom čelí na domácí půdě sám Trump, který v mnoha veřejných vystoupeních ještě na konci února chválil přístup čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a tvrdil, že má pandemii ve své zemí pevně pod kontrolou. Na počátku února například prohlašoval, že nákaza sama odejde, jakmile se v dubnu oteplí.
Trump denně užívá preventivně antimalarikum proti koronaviru. Lékaři jsou proti
Americký prezident učinil nečekané prohlášení, když oznámil, že denně užívá látku hydroxychlorochin jako preventivní opatření proti koronaviru. A to i přesto, že zatím neexistují důkazy o tom, že by antimalarikum bylo výrazněji přínosné v léčbě nemoci COVID-19.
S tvrdou kritikou Číny přišel americký prezident až ve chvíli, kdy se nákaza silně rozšířila v USA. Trump následně čelil stále většímu tlaku ohledně reakce jeho administrativy, která podle mnohých dlouho nechtěla veřejně uznat vážnost situace, zejména kvůli obavám z dopadů na ekonomiku. Šéf Bílého domu se proto podle řady pozorovatelů snaží poukazovat na údajná pochybení WHO a Číny, aby určil jednoznačného viníka a odvedl pozornost od svých vlastních omylů. Pandemie COVID-19 je totiž podle průzkumů zásadním tématem kampaně před listopadovými volbami, v nichž bude Trump usilovat o znovuzvolení.
CNN upozorňuje, že Trumpovy výhrůžky WHO přicházejí až v době, kdy pandemie v USA dosáhla obřích rozměrů. Na onemocnění COVID-19 k dnešnímu dni zemřelo více než 90 tisíc Američanů. Kritika WHO je součástí Trumpova dlouhodobého skepticismu k mezinárodním organizacím, připomíná CNN. Prezident také soustavně zpochybňuje význam financování OSN, distancoval se od mezinárodních úmluv o klimatu a ochromil Světovou obchodní organizaci.
Kdo platí Světovou zdravotnickou organizaci? USA a Gatesovi dávají přes miliardu
Pandemie koronaviru přivedla do středu zájmu široké veřejnosti Světovou zdravotnickou organizaci. Její role v boji proti šíření nákazy je vnímána rozporuplně. Donald Trump ji dokonce obvinil z nezvládnutí pandemie, kvůli čemuž rozhodl o pozastavení jejího financování ze strany USA.
Chce zakrýt vlastní chyby, tvrdí Peking
Několik zdrojů z Trumpova okolí sdělilo CNN, že prezident by rád použil různé nástroje včetně sankcí a nové obchodní politiky vůči Číně, aby jí i celému světu ukázal, kdo je podle něj zodpovědný za globální pandemii.
Peking dnes uvedl, že se USA tímto krokem snaží přenést vlastní vinu za nezvládnutí situace a očernit Čínu. Zároveň poznamenal, že se Washington chce zbavit povinností, které mu plynou z členství ve WHO.
WHO se k dnešnímu dopisu zatím nevyjádřila, již dříve však uvedla, že přerušení financování hlavní světové zdravotnické koordinační agentury v této akutní fázi pandemie nepovažuje za šťastné. Spojené státy byly dosud největším přispěvatelem WHO, loni organizaci zaslaly 893 milionu dolarů (22,5 miliardy korun), tedy přibližně 22 procent jejího rozpočtu.
Čínský prezident Si Ťin-pching přitom v pondělí slíbil poslat WHO na boj s koronavirem dvě miliardy dolarů (51,1 miliardy Kč) v příštích dvou letech. Zdůraznil také, že případnou vakcínu, kterou by vyvinula Čína, dostanou k dispozici všichni. Podle některých zahraničně-politických expertů se Peking snaží tímto krokem vyplnit mocenskou mezeru, kterou vytvořil Trump svými kroky vůči WHO. Bílý dům však tvrdí, že čínské finance slouží pouze k odvedení pozornosti od pochybení Pekingu.