Americký prezident Donald Trump na akci v Bílém domě naznačil, že by chtěl získat třetí prezidentský mandát. To by ale bylo v rozporu s americkou ústavou, která dovoluje zastávat funkci prezidenta jen po dvě funkční období, připomněl The Washington Post. Trumpovo prohlášení přišlo v době, kdy mu mezi Američany podle dvou průzkumů klesá podpora. Občanům zejména vadí, že překračuje pravomoci hlavy státu a neřeší vysoké ceny.
Trump svou touhu po třetím funkčním období podle deníku The Washington Post naznačil ve čtvrtek na akci v rámci Měsíce černošské historie. Při svém projevu v Bílém domě se publika zeptal, zda by měl kandidovat i v příštích volbách. „Ještě čtyři roky,“ začali nato přítomní skandovat.
ČTĚTE TAKÉ: Trumpův tým se tajně scházel s Rusy ve Švýcarsku, odhalil Reuters. Jednali o Ukrajině
Trumpova čtvrtá kandidatura na prezidenta Spojených států by jednoznačně odporovala americké ústavě. Její 22. dodatek totiž určuje, že člověk může zastávat post hlavy státu pouze na dvě funkční období. Trump aktuálně zastává svůj druhý mandát, první vykonával v letech 2017 až 2021. Ve volbách v roce 2020 se snažil svůj post obhájit, porazil ho ale demokrat Joe Biden.
Hranice Trumpovy moci – a to, zda je bude respektovat – se staly ústředním tématem prvních týdnů jeho prezidentství. Jeho stupňující se rétorika podnítila znepokojení, jeho kritici tvrdí, že vládne podle autoritářské příručky. Někteří se obávají, že by se mohl pokusit o nedemokratické převzetí moci, z čehož byl podezříván po prohraných volbách v roce 2020.
Ve středu Trumpovi kritici získali další argument, že se republikánský prezident pokusí vládnout autoritářsky. Sám Trump se totiž v příspěvku na sociální síti X označil za krále a přidal ilustraci sebe sama s korunou na hlavě. U obrázku bylo připsáno: „Ať žije král!“.
„V Americe nemáme krále a já nehodlám před žádným z nich pokleknout,“ řekl k tomu demokratický guvernér státu Illinois J. B. Pritzker a varoval před „tyranií“. „Volba je nyní demokracie, nebo diktatura. A my sklouzáváme rychleji, než jsem si kdy myslel, že je možné, k té druhé variantě,“ napsal ve čtvrtek na X bývalý ministr práce Robert Reich.
"CONGESTION PRICING IS DEAD. Manhattan, and all of New York, is SAVED. LONG LIVE THE KING!"
— The White House (@WhiteHouse) February 19, 2025
–President Donald J. Trump pic.twitter.com/IMr4tq0sMB
Jaká bude „Trumpova autokracie“?
Před autoritářskými tendencemi současného šéfa Bílého domu varuje i řada politologů a akademiků. „Americká demokracie se během druhé Trumpovy vlády pravděpodobně rozpadne v tom smyslu, že přestane splňovat standardní kritéria liberální demokracie: plné volební právo, svobodné a spravedlivé volby a širokou ochranu občanských svobod,“ píší ve své eseji pro Foreign Affairs profesor politologie na Harvardově univerzitě Steven Levitsky a profesor Torontské univerzity Lucan Way.
„Trumpova autokracie“ však podle nich nebude fungovat jako diktatura v klasickém slova smyslu. Falšování voleb či věznění politických oponentů podle nich nehrozí. „Ani v nejhorším případě nebude Trump schopen přepsat ústavu nebo zvrátit ústavní pořádek. Budou ho omezovat nezávislí soudci, federalismus, profesionální armáda a komplikované prosazení ústavních reforem. V roce 2028 budou volby a republikáni je mohou prohrát,“ věří profesoři.
Pokud se však někdo domnívá, že se Trumpovo druhé funkční období bude podobat jeho prvnímu, vyvádějí ho akademici z omylu. Připomínají, že mezi lety 2017 a 2021 neměl republikán zkušenosti, plán ani tým. Jeho straníci nestáli bez výjimky sešikovaní za ním a část zákonodárců Republikánské strany byla stále oddána demokracii. To ale nyní neplatí. „Nyní ovládá Republikánskou stranu, která, očištěna od protitrumpovských sil, se nyní podřizuje jeho autoritářskému chování,“ dodávají Levitsky a Way.
Podpora prezidenta klesá
Jak profesoři míní – navzdory autokratickým tendencím mohou republikáni volby za tři roky prohrát. Dva na sobě nezávislé průzkumy veřejného mínění přitom ukazují, že Trumpovi od jeho zvolení klesá popularita mezi Američany. I tak je ale vyšší, než v jakémkoliv období jeho prvního mandátu.
Z výzkumu pro americkou CNN od společnosti SSRS vyplývá, že Trumpovy první kroky hodnotí kladně 47 procent Američanů. Až 52 procent na ně nahlíží negativně. Stejný podíl, tedy 52 procent respondentů, se domnívá, že Trump během prvního měsíce ve funkci překročil prezidentské pravomoci, které určuje ústava.
Ještě horší výsledky ukazuje výzkum pro The Washington Post od společnosti Ipsos, podle něhož Trumpovy kroky v prvním měsíci vlády hodnotí kladně 43 procent Američanů, 48 procentům se jeho činy nelíbí. Podle 57 procent respondentů Trump během prvního měsíce v Oválné pracovně překročil své pravomoci.
Podle 62 procent dotazovaných nedělá Trumpova administrativa dost pro snižování každodenního zboží. Podle 55 procent Američanů Trump nevěnuje dostatek pozornosti nejpalčivějším problémům země, vyplývá z průzkumu CNN.
Data The Washington Post zase ukazují, že obyvatele USA štěpí názor na miliardáře Elona Muska, který v administrativě zastává pozici šéfa poradního úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE). Jeho práci hodnotí kladně 34 procent dotázaných, negativně na ni nahlíží 49 procent.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump touží po Nobelově ceně za mír. Válku chce ukončit za každou cenu, míní Vojáček