reklama

Trump pošle federální jednotky do amerických měst. Místní zastupitelé jsou proti

Americký prezident Donald Trump ve středu uvedl, že vyšle federální pořádkové síly do Chicaga a dalších amerických měst, aby tam bojovaly s rostoucí násilnou trestnou činností. A to navzdory silné opozici tamních volených zastupitelů, kteří takovou „pomoc“ odmítají, informoval web CNN.

reklama

Americký prezident již dříve nařídil federálním agentům, aby potlačili protesty v Portlandu ve státě Oregon. To mělo vést k chaotickým výjevům a zprávám o neoznačených vozidlech, která zadržovala lidi na ulicích. Později Trump varoval, že může povolat federální složky i do dalších států a měst, které považuje za nedostatečně hlídané navzdory tomu, že guvernéři ani starostové žádnou pomoc nepožadují.

Vykreslení demokratů jako neschopných ochránit občany

Donald Trump se těmito kroky podle CNN snaží před listopadovými prezidentskými volbami vykreslit demokraty jako slabé v boji proti zločinnosti a neschopné ochránit občany v oblastech, za které mají po posledních volbách zodpovědnost. Města vedená zástupci z řad demokratů popisuje jako bohatá na zločin a násilí.

„Žádná matka by nikdy neměla držet v náručí své mrtvé dítě jenom proto, že politici odmítají udělat, co je potřeba pro bezpečnost jejich sousedství a jejich města,“ uvedl dle CNN na středeční tiskové konferenci ve Washingtonu. „Budeme pracovat každý den na obnovení veřejné bezpečnosti, ochraně našich dětí a předvedení násilných pachatelů před soud. (…) Právě jsme tento proces nastartovali a upřímně neměli jsme jinou možnost než se zapojit.“

Rozšíření federální iniciativy pro boj s násilným zločinem

K tématu

Donald Trump také oznámil rozšíření programu ministerstva spravedlnosti Operation Legend (Operace Legenda) založeného tento měsíc, který využívá federální pořádkové síly z FBI, U.S. Marshals Service (Federální policejní služba), DEA (Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami) a Úřadu pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny pro boj s násilným zločinem. Iniciativa je pojmenována podle čtyřletého LeGenda Taliferra z Kansas City, který byl v červnu zastřelen doma během spánku, když palba prošla skrze stěnu domu.

Generální prokurátor Bill Barr na stejné tiskové konferenci zkritizoval takzvané „extrémní reakce, které démonizují policii“ v důsledku zabití Afroameričana Floyda, a vinil je z „výrazného nárůstu násilné trestné činnosti v mnoha městech“.

Barr uvedl, že okolo 200 federálních agentů bylo vyčleněno v rámci programu do Kansas City, srovnatelný počet zamíří do Chicaga, kde pomohou stávajícím týmům čelit nárůstu násilí, a 35 agentů půjde do Albuquerque v Novém Mexiku. Další města budou zveřejněna později.

Demokratičtí zástupci proti vstupu vojáků na jejich území

„Za žádných okolností nedovolím vojákům Donalda Trumpa vstoupit do Chicaga a terorizovat naše rezidenty,“ uvedla na Twitteru starostka Chicaga Lori Lightfootová.

Negativně se na Twitteru vyjádřil i demokratický senátor za Nové Mexiko Martin Heinrich: „Vzhledem k nepořádku, jaký to udělalo v Portlandu, jsem mu dal vědět zcela jasně, že to není ten druh ‚pomoci‘, který Albuquerque potřebuje.“

„Zásadně ho to nezajímá. Nechápe to. To, co ho zajímá nejvíc, je on,“ uvedla podle agentury DPA Lightfootová a obvinila Trumpa ze snahy o odlákání pozornosti od koronavirové pandemie, která sužuje zemi, a od zklamání ze zvládnutí zdravotní krize federální vládou.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama