Trump při jednání o míru nadbíhá Putinovi, píše CNN. Američané slibují roli Evropě i Kyjevu

Jednání o budoucnosti Ukrajiny

Prezident Donald Trump se při jednání o míru na Ukrajině odklonil od tradičních amerických spojenců a dohaduje podmínky jen s Ruskem. K tomuto závěru dospěla analýza CNN, podle které chce Trump dosáhnout jakékoli dohody s Kremlem, byť by byla špatná pro Ukrajinu. Washington ale slibuje, že do dohody promluví Kyjev i Evropa.

Americký prezident Trump pokračuje v plnění svého předvolebního slibu, že se pokusí ukončit válku na Ukrajině. Původně avizované řešení do 24 hodin od inaugurace sice nepřinesl, i tak ale postupuje rychleji, než mnozí odborníci předpokládali. Už v úterý je na programu jednání americké a ruské delegace v Saúdské Arábii, které má být prologem ke konci války.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajina by jednou mohla být ruská, řekl Trump. Za pomoc chce vzácné kovy za 500 miliard dolarů

Jenže v Evropě jsou z jednání spíše nervózní. Podle americké CNN totiž Trumpova administrativa jedná o mírové dohodě jen s Ruskem, evropské spojence nechává na druhé koleji. Směrem ke Kyjevu pak Washington vysílá spíše negativní signály – americký ministr obrany Pete Hegseth prohlásil, že je nereálné, aby se hranice Ukrajiny vrátily do stavu před anexí Krymu, stejně tak je podle něj nepravděpodobný vstup země do NATO.

Hodně se čekalo, jaké poselství Evropě a Ukrajině přinese americký viceprezident J. D. Vance na mnichovské bezpečnostní konferenci. Jenže Vance místo rýsování ukrajinského míru zpražil Evropskou unii za potírání svobody slova, cenzuru a přijímání problémových migrantů.

„Administrativa Donalda Trumpa ukončila mezinárodní izolaci ruského prezidenta, rozbila jednotu Západu v pohledu na válku a zanechala nejistotu ohledně toho, jak daleko by USA zašly při obraně Evropy, čímž naznačila ohromující posun směrem k Putinovi a odklon od tradičních amerických spojenců,“ analyzuje CNN.

„Přívalem protichůdných prohlášení při svých prvních výjezdech do Evropy Trumpovi asistenti také podpořili obavy, že americký prezident přijme téměř jakoukoli dohodu s Putinem – i kdyby byla špatná pro Ukrajinu a evropský kontinent, jehož hranice jsou opět ohroženy ruskou rozpínavostí,“ dodává web.

Evropa čeká na svou roli

Americká administrativa ale ujišťuje, že úterní jednání mezi USA a Ruskem je pouze prvním dějstvím, při kterém mocnosti zmapují diplomatický terén a zjistí, jestli se vůbec chtějí dohodnout. Následovat mají jednání se zapojením jak Ukrajiny, tak i jejích evropských spojenců, po nichž chce ostatně Trump v rámci dohody ostrahu budoucí demilitarizované zóny.

„Pokud by šlo o skutečné jednání, tam zatím nejsme, ale pokud by k němu došlo, musela by se do něj zapojit Ukrajina. Protože to byla ona, kdo byl napaden. A museli by se zapojit i Evropané, protože i oni mají sankce proti Putinovi a Rusku a přispěli k tomuto stavu,“ řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio, který už přiletěl do Saúdské Arábie. Upozornila na to agentura Reuters.

Evropě ale takový kastovní systém vyjednávání nevoní. Elysejský palác proto už na pondělí svolal mimořádné mezinárodní jednání, na kterém proberou současný vývoj významní evropští spojenci Ukrajiny.

Česko pozvánku nedostalo. Mítinku se vedle Francie zúčastní zástupci Německa, Velké Británie, Itálie, Polska, Španělska, Nizozemska a Dánska. Dále také vyslanci Evropské unie a NATO.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jsme blízko spravedlivému míru, zní z Kyjeva. Ukrajině má podle Američanů dát záruky Evropa

Tagy: