Trump u Rusů zřejmě narazí, mír letos nebude, tvrdí agenti. Zachytili tajný ruský dokument

Kyjev chce jednat o příměří

K míru na Ukrajině nedojde před rokem 2026. To se píše v tajném ruském dokumentu, který zachytila jedna z evropských zpravodajských služeb. Dokument mimo jiné navrhuje způsoby, jak omezit vyjednávací sílu Američanů a vrazit klín mezi Spojené státy a jejich evropské spojence. Informoval o tom deník Washington Post.

Dokument v únoru sepsal vlivný moskevský think tank blízký ruské Federální bezpečnostní službě (FSB). Jsou v něm uvedeny požadavky Ruska v souvislosti s ukončením invaze na Ukrajinu. Dokument zachytila jedna z evropských tajných služeb, uvádí deník Washington Post.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko zavraždilo skupinu zajatců. Tvrdí to ukrajinský ombudsman, mluví o pohrdání právem

Tajný plán například odmítá předběžné plány prezidenta Donalda Trumpa na uzavření mírové dohody do sta dnů od jeho nástupu do funkce jako „nerealizovatelné“ a uvádí, že „k mírovému řešení ukrajinské krize nemůže dojít dříve než v roce 2026“.

Dokument rovněž odmítá jakýkoli plán vyslat na Ukrajinu mírové síly a trvá na uznání svrchovanosti Ruska nad ukrajinským územím, jehož se zmocnilo. Pokud by k tomu nedošlo, je podle Kremlu pravděpodobné, že se ozbrojený konflikt ve střednědobém horizontu obnoví, „například po příští změně administrativy v USA“.

Vyzývá rovněž k vytvoření nárazníkové zóny na severovýchodě Ukrajiny, konkrétně na hranicích s Brjanskou a Bělgorodskou oblastí. Požaduje také vytvoření demilitarizované zóny na jihu Ukrajiny poblíž Krymu a „úplnou demontáž“ současné ukrajinské vlády.

Co nabízí Rusové?

Dokument spojený s FSB taktéž zmiňuje způsoby, jak by Rusko mohlo posílit svou vyjednávací pozici tím, že by vyostřilo napětí mezi Spojenými státy, Čínou a Evropskou unií. Navrhuje navíc nabídnout Spojeným státům přístup k nerostným surovinám, a to i těm, které se nachází na Rusy okupovaném území. Například východní oblast Donbasu je bohatá na vzácné kovy, jako je zirkonium či titan, kterého má prý Ukrajina největší zásoby v Evropě.

K TÉMATU: Jaké má Ukrajina nerostné bohatství? Jaká je jeho hodnota?

Dokument dále navrhuje, aby Rusko souhlasilo, že v Bělorusku nerozmístí balistické rakety středního doletu Orešnik. Spojené státy by podle plánu na oplátku měly souhlasit, že na starém kontinentu v budoucnu neumístí nové raketové systémy.

Tajný plán také doporučuje Američanům navrhnout zastavení dodávek ruských zbraní do zemí, které USA považuje za nepřátelské. Spojené státy by na oplátku přestaly vyzbrojovat Ukrajinu. Dokument však uvádí, že ukončení dodávek ruských zbraní spojencům Moskvy by bylo „obtížně realizovatelné“.

Agentura Reuters ve středu informovala, že ruský vyjednávací tým svým americkým protějškům předal seznam s požadavky, kterými podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině. Mezi nimi je například slib, že Ukrajina nevstoupí do NATO či mezinárodní uznání Krymu a dalších čtyř okupovaných regionů jakožto součásti Ruské federace.

Nejistá otázka příměří

Ukrajina v úterý přijala návrh Spojených států na uzavření okamžitého příměří. To by podle plánu mělo trvat 30 dnů. Souhlasně se k záměru vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Shoda je výsledkem jednání americké delegace s Ukrajinci, které se uskutečnilo na začátku týdne v Saúdské Arábii.

Američané v reakci na souhlas Ukrajiny s příměřím obnovili dříve pozastavené dodávky vojenské pomoci. Moskva příměří zatím neodsouhlasila. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusové potřebují více informací. Někteří vrcholní ruští politici se však k příměří staví odmítavě. Například poslanec ruské Dumy a vojenský činitel Viktor Sobolev řekl, že takový návrh je pro Kreml „naprosto nepřípustný“, jelikož umožní ukrajinským silám se přeskupit a doplnit zásoby.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ukrajina je ochotná okamžitě přijmout 30denní příměří. USA obnovily přerušenou pomoc Kyjevu

Tagy: